Domov důchodců Český Dub p.o.
znak Český Dub
facebook video

Aktuality

14.12.2022   Korálek přivezl atmosféru Vánočních svátků

Český Dub – Pásmo sestavené z koled, scének a básniček představily ve středu 14. prosince v Domově důchodců Český Dub děti ze souboru Korálek. Jejich vystoupení bylo jednou z akcí Vánoční programové nabídky domova. Akce byla uspořádána ve spolupráci s Nadací Syner.
„S ohledem na covidovou pandemii v minulých letech je dnešní den výjimečný tím, že se vracíme do normálních časů. Vánoční setkání s Korálkem má u nás mnohaletou tradici a je fajn, že po covidové pauze ji znovu obnovujeme,“ uvedl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Jak podotkl, velmi ho mrzí, že tentokrát nepřijela dobrá duše nadace Iva Urbanová. „Bohužel paní Urbanová je nemocná, takže jsme ji alespoň všichni na dálku popřáli co nejrychlejší uzdravení,“ dodal Pochop.
Vánoční setkání má vždy speciální atmosféru. Obyvatelé domova se na dětské vystoupení vždy velmi těší. Díky podpoře od Nadace Syner bylo možné zorganizovat vystoupení dětí, ale obyvatelé domova se dočkali i předčasné nadílky. „Díky daru od nadace můžeme vždy klientům připravit i dárkové balíčky,“ podotkl ředitel domova.
Spolupráci s nadací považují v domově za důležitou a přínosnou. Dlouholeté podpory si v Českém Dubu váží. „Dostává se nám pomoci i od jiných donátorů, ale kontinuální spolupráce s Nadací, trvající přes dvě desítky let, je svým způsobem opravdu unikátní,“ uzavřel Pochop.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Ve dvou sociálních službách nabízí celkem sto míst.

(rap)   


21.11.2022   Štědrovečerní večeře

objednávka Štědrovečerní večeře


   


31.10.2022   Vážení rodinní příslušníci a blízcí našich klientů,

aktualizujeme podmínky pro návštěvy v našem domově. S ohledem na vývoj situace s výskytem Covid pozitivních jsme se rozhodli, že již nebudeme vyžadovat od návštěv nošení roušek.

Pro návštěvy v našem domově, od 1. listopadu 2022 až do odvolání, platí následující:

Zároveň si Vás i nadále dovoluji poprosit abyste, v případě, že se necítíte zdravotně zcela v pořádku, svoji návštěvu odložili, popřípadě použili samotest na Covid 19. Taktéž při jakýchkoliv příznacích běžné respirační choroby prosíme o preventivní nošení roušky.

Děkujeme za Vaši podporu, které si velmi vážíme.

Krásné dny
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


05.09.2022   Vážení rodinní příslušníci a blízcí našich klientů,

aktualizujeme podmínky pro návštěvy v našem domově. S ohledem na vývoj situace s výskytem Covid pozitivních je pravděpodobné, že tato nemoc v Česku bude dlouhodobě a my se tomu chceme přizpůsobit tak, abychom co nejméně omezovali komfort našich klientů a jejich blízkých. Pokud se nestane nic mimořádného, nebudeme vydávat zákazy návštěv.

Pro návštěvy v našem domově, od 5. září 2022 až do odvolání, platí následující:

Zároveň si Vás i nadále dovoluji poprosit abyste, v případě, že se necítíte zdravotně zcela v pořádku, svoji návštěvu odložili, popřípadě použili samotest na Covid 19.

Děkujeme za Vaši podporu, které si velmi vážíme.

Krásné dny
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


22.07.2022   Vážení rodinní příslušníci a blízcí našich klientů,

bohužel situace s výskytem Covid pozitivních v celém Česku se nadále zhoršuje, pozitivně testovaných i nemocných přibývá. Dne 21. července jsme obdrželi doporučení od Krajské hygienické stanice v Liberci. Toto doporučení nás nabádá k zavedení preventivních opatření.

Pro návštěvy v našem domově, od 23. července až do odvolání, platí následující:

Zároveň si Vás i nadále dovoluji poprosit abyste, v případě, že se necítíte zdravotně zcela v pořádku, svoji návštěvu odložili, popřípadě použili samotest na Covid 19. Dále si dovoluji požádat, abyste po absolvování dovolené v zahraničí, zejména pokud jste se na ni přepravovali letecky či busem, minimálně pět dní po návratu počkali, než se na návštěvu svých blízkých do domova vydáte. S ohledem na příjemné počasí je ideální, pokud svého blízkého vezmete během návštěvy ven (nádvoří, terasa, park...).

V případě ubytování klienta na vícelůžkovém pokoji je vhodné návštěvu absolvovat ve společenských prostorech – personál každého oddělení Vám rád poradí kde.

Děkujeme za Vaši podporu, které si velmi vážíme.

Krásné dny
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


12.07.2022   Vážení rodinní příslušníci a blízcí našich klientů,

nastal čas letních prázdnin, dovolených. Jednoduše řečeno velmi příjemné období v roce. Rád bych touto cestou připomenul platná pravidla návštěv v našem domově a dovolím si uvést pár doporučení – nikoliv nařízení či restrikcí. Zřejmě sledujete aktuální situaci a dostala se k Vám informace, že počty Covid pozitivních lidí opět stoupají. Rádi bychom Vaše blízké ochránili a věřím, že nám v této snaze budete nápomocni.

Pro návštěvy v našem domově stále platí následující:

Zároveň si Vás i nadále dovolujeme poprosit abyste, v případě, že se necítíte zdravotně zcela v pořádku, svoji návštěvu odložili, popřípadě použili samotest na Covid 19.

Dále si dovoluji požádat, abyste po absolvování dovolené v zahraničí, zejména pokud jste se na ni přepravovali letecky či busem, minimálně pět dní po návratu počkali, než se na návštěvu svých blízkých do domova vydáte. S ohledem na příjemné počasí je ideální, pokud svého blízkého vezmete během návštěvy ven (nádvoří, terasa, park…). V případě ubytování klienta na vícelůžkovém pokoji je vhodné návštěvu absolvovat ve společenských prostorech – personál každého oddělení Vám rád poradí kde.

Děkujeme za Vaši podporu, které si velmi vážíme.

Krásné dny
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


05.05.2022   Vážení rodinní příslušníci a blízcí našich klientů,

jsme velmi rádi, že se po dlouhých měsících vracíme do normálnějších časů. Vláda ČR minulý týden zrušila v podstatě všechna zbývající proticovidová opatření, tedy i restrikce platící pro pobytové zařízení sociálních služeb a zařízení zdravotnická.

Od 5. 5. 2022 tedy platí následující:

Zároveň si Vás i nadále dovolujeme poprosit abyste, v případě, že se necítíte zdravotně zcela v pořádku, svoji návštěvu odložili, popřípadě použili samotest na Covid 19.

Děkujeme za Vaši podporu, které si velmi vážíme.

Krásné dny
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


04.05.2022   Den matek oslavili s Korálkem a v předstihu

Český Dub - V předstihu si v českodubském domově ve středu 4. 5. 2022 připomenuli Den matek. Stejně jako v minulosti byl ve spolupráci s Nadací SYNER klientům nabídnut kulturní program v podání dětského souboru Korálek, každý klient dostal malý dárek, ženám byly předány květiny. Po smutných covidových letech všichni aktéři uvítali návrat k původním tradicím, k normálním časům.

„Den matek považuji za krásný svátek a je správné, že si ho připomínáme. Matky si ho, za vše, co dělají pro své rodiny, zcela jistě zaslouží,“ uvedla na úvod představení Iva Urbanová z Nadace Syner. Jak dále podotkla, pro Nadaci je podpora seniorů jedním z hlavních smyslů existence. Program, kterým se děti z Korálku prezentovaly, měl u přihlížejících obyvatel domova velký úspěch. Důkazem pro toto tvrzení byl mohutný potlesk na závěr vystoupení.

Spolupráci s nadací považují v domově za důležitou a přínosnou. „Dlouholeté podpory si vážíme. Dostává se nám pomoci i od jiných donátorů, ale kontinuální spolupráce s Nadací je svým způsobem opravdu unikátní,“ řekl Radim Pochop, ředitel domova.

Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, svůj nový domov v něm nalezlo celkem sto seniorů a seniorek.   


13.04.2022   V domově žijí oslavou Velikonoc, přijel i Korálek

Český Dub – Po pauze, která kvůli covidové epidemii trvala dva roky, přijel 13. dubna do Domova důchodců Český Dub znovu dětský soubor Korálek. Děti představily svůj program plný písniček, koled, říkadel a scének. Program, který byl plně ve znamení Velikonoc. Akce se konala díky podpoře Nadace Syner.

„Věřím, že dneškem se znovu vracíme do normálních časů. Časů, kdy nebyl problém zvát k nám do domova nejrůznější vystupující,“ uvedl Radim Pochop, ředitel českodubského domova. Jak upozornil, i v době covidové nebyla dlouholetá spolupráce s nadací přerušena. „Sice jsme nemohli organizovat kulturní akce, ale nadace nám i v minulých letech poskytla několikrát věcné dary. Spolupráce si vážíme právě pro její mnohaletou kontinuitu,“ dodal Pochop.

Součástí středečního programu bylo nejen kulturní pásmo koled, říkanek a básniček, každý z obyvatel domova navíc dostal velký dárkový balíček, který byl pořízen z finančního daru nadace. „Jsme rádi, když můžeme pomoci zpříjemnit svátky zdejším obyvatelům. A dnešek je výjimečný tím, že jsme se vrátili po tak dlouhé pauze. Máme z toho opravdu radost,“ uvedla Iva Urbanová z Nadace Syner, která se středečního setkání osobně zúčastnila.

Domov důchodců je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, poskytuje služby seniorům a seniorkám z celého regionu.   


14.03.2022   Vážení rodinní příslušníci a blízcí našich klientů

reagujeme na rozhodnutí ministra zdravotnictví a s okamžitou platností rušíme naprostou většinu restriktivních opatření souvisejících s Covid 19. Toto se týká samozřejmě i pravidel dosud platných pro návštěvy v našem domově.
Od 14. 3. 2022 tedy platí následující:

Zároveň si Vás dovolujeme poprosit abyste, v případě, že se necítíte zdravotně zcela v pořádku, svoji návštěvu odložili, popřípadě použili samotest na Covid 19.

Děkujeme za Vaši podporu, které si velmi vážíme.
Krásné dny

Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


21.2.2022   Vážení rodinní příslušníci a blízcí našich klientů

informujeme Vás, že od 23. 2. 2022 obnovujeme v našem domově návštěvy. S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci mají návštěvy svůj specifický režim.

Na základě mimořádného opatření Č. j.: MZDR 14597/2021-5/MIN/KAN ze 18.11.2021 platí následující pravidla pro návštěvy:

Stále trvá omezení návštěv.

Výjimku z omezení návštěv lze připustit, pokud navštěvující osoba:

 1. Nevykazuje příznaky onemocnění covid - 19 a vyjma dítěte do dovršení 12 let věku prokáže, že splňuje alespoň jednu s následujících podmínek:
 2. Absolvovala nejdéle před 72 hodinami před zahájením návštěvy RT-PCR vyšetření nebo nejdéle před 24 hodinami rychlý antigenní test na přítomnost antigenu viru SARSCoV-2 s negativním výsledkem a doloží o tom doklad vystavený laboratoří, odběrovým centrem, zdravotnickým zařízením, nebo sms zaslaný odběrovým místem a prokáže se občanským průkazem.
 3. Prodělala laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, uplynula u nich doba izolace podle platného mimořádného opatření MZČR a od prvního pozitivního RAT testu nebo RT-PCR testu neuplynulo více než 180 dní, o tomto doloží doklad vystavený praktickým lékařem nebo rozhodnutí KHS a prokáže se občanským průkazem
 4. Předloží národní certifikát nebo digitální EU COVID o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19, přičemž údaje uvedené v certifikátech musí být ověřitelné dálkově přímo z písemného potvrzení, a od aplikace druhé dávky očkovací látky dle očkovacího schématu uplynulo nejméně 14 dnů (případně první u jednodávkového schématu), a předloží občanský průkaz k ověření totožnosti.
Pro všechny návštěvníky i nadále platí povinnost mít řádně nasazený na ústech i nosu respirátor třídy FFP2 nebo KN95 po celou dobu návštěvy.

Pro návštěvy jsou na každém oddělené domova vyhrazeny speciálně určené prostory, návštěvní místnosti. Návštěva má k dispozici 30 minut, platí poměr jeden klient – dvě osoby. Každý klient může mít jednu návštěvu (dvě osoby) v jeden den.

I nadále také trvá požadavek na předchozí rezervaci návštěvy (telefonicky u sociálních pracovnic 482362015, ve všední dny od 8 do 14 hodin) - prosím, respektujte jej a návštěvy dopředu hlaste. Návštěvní hodiny jsou každý den, včetně sobot a nedělí (o svátcích návštěvy organizovány nebudou), v době od 13.00 do 16.00 hodin.

Kapacita návštěv je omezena.

Návštěvník domova po vstupu do objektu kontaktuje personál daného oddělení, který bude tlumočit všechny potřebné informace. O víkendu bude v provozu recepce umístěná ve vstupních prostorách hlavního objektu domova čp. 39 (zámek).

Přejeme Vám hezký čas strávený s Vašimi blízkými.


Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


31.1.2022   Zákaz návštěv

S ohledem na aktuální situaci, kdy několik klientů našeho domova mělo dnes (31. 1. 2022) pozitivní test na Covid 19, jsme nuceni s okamžitou platností vyhlásit zákaz návštěv. S ohledem na platné předpisy a na platná doporučení věříme, že v optimálním případě budeme moci návštěvy obnovit v průběhu příštího týdne. Sledujte prosím náš web, a náš profil na síti facebook, kde budeme o situaci aktuálně informovat.

Děkujeme za pochopení a toleranci.

Hezké dny
Radim Pochop, ředitel DD


   


13.12.2021   Pravidla návštěv

Vážení rodinní příslušníci a blízcí našich klientů,
informujeme Vás, že od 15. 12. 2021 obnovujeme v našem domově návštěvy. S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci mají návštěvy svůj specifický režim.

Splnění podmínek nutných pro vstup návštěvy ke klientům našeho domova - je nutné prokázat jedním z následujících způsobů:
- Návštěvník se prokáže oficiálním potvrzením o absolvování RT-PCR testu s negativním výsledkem, test nesmí být starší 24 hodin.
- Návštěvník se prokáže oficiálním potvrzením o prodělání nemoci COVID-19 (od pozitivního testu uplynulo nejméně 14 dní při absenci příznaků, a ne více než 180 dnů),
- Návštěvník se prokáže oficiálním certifikátem o ukončeném cyklu očkování proti nemoci COVID-19 (alternativou k vytištěnému certifikátu je potvrzení v mobilní aplikaci Tečka). Od ukončení očkování zároveň neuběhla doba delší devíti měsíců.


Pro všechny návštěvníky i nadále platí povinnost mít řádně nasazený na ústech i nosu respirátor třídy FFP2 nebo KN95 po celou dobu návštěvy.
Pro návštěvy jsou na každém oddělené domova vyhrazeny speciálně určené prostory, návštěvní místnosti. Návštěva má k dispozici 30 minut, platí poměr jeden klient – dvě osoby. Každý klient může mít jednu návštěvu (dvě osoby) v jeden den.

I nadále také trvá požadavek na předchozí rezervaci návštěvy (telefonicky u sociálních pracovnic 482362015, ve všední dny od 8 do 14 hodin) - prosím, respektujte jej a návštěvy dopředu hlaste. Návštěvní hodiny jsou každý den, včetně sobot a nedělí (o svátcích návštěvy organizovány nebudou), v době od 13.00 do 16.00 hodin.

Kapacita návštěv je omezena.
Návštěvník domova po vstupu do objektu kontaktuje personál daného oddělení, který bude tlumočit všechny potřebné informace. O víkendu bude v provozu recepce umístěná ve vstupních prostorách hlavního objektu domova čp. 39 (zámek).

Přejeme Vám hezký čas strávený s Vašimi blízkými.
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


26.10.2021   Zákaz návštěv

Vážení rodinní příslušníci a blízcí klientů našeho domova,
Je nám to velmi líto a omlouváme se, nicméně Vás musíme informovat, že od 1. listopadu 2021 bude v našem domově vyhlášen zákaz návštěv. K tomu opatření přistupujeme s ohledem na zhoršující se pandemickou situaci v souvislosti s Covid 19 a rovněž na základě doporučení našeho zřizovatele – Libereckého kraje. V momentě, kdy se situace zlepší, návštěvy okamžitě obnovíme.

Děkujeme, že budete toto opatření respektovat. Vážíme si Vaší tolerance a trpělivosti.
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


6.9.2021   Pravidla návštěv

Vážení rodinní příslušníci a blízcí klientů našeho domova,
Od 8. 9. 2021 již není nutné se na návštěvu předem telefonicky objednávat. Ostatní pravidla (viz níže) jsou i nadále platná.
Návštěvy jsou povoleny pro osoby, které:

 1. absolvovaly nejpozději před 72 hodin POC test na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 s negativním výsledkem a předloží o tom potvrzení. Máte možnost samotestování vlastní testovací sadou před pracovníky recepce, kteří ověří výsledek vašeho testu. Návštěvu je možno vykonat v případě předložení potvrzení od zaměstnavatele nebo školy o negativním výsledku testu.
 2. absolvovaly nejpozději před 7 dny PCR test s negativním výsledkem, a předloží o tom doklad.
 3. v době 180 dnů přede dnem návštěvy prodělaly onemocnění COVID-19, a doloží o tom doklad.
 4. doloží doklad o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 a od ukončeného očkování uplynulo více než 14 dní (ruší se pravidlo akceptující první vakcínu ve dvousložkovém schématu očkování, očkování musí být dokončeno!!!)
 5. Pro všechny návštěvníky i nadále platí povinnost mít řádně nasazený na ústech i nosu respirátor třídy FFP2 nebo KN95 po celou dobu návštěvy.
Připomínáme, že certifikát o očkovaní, absolvovaném testu nebo prodělané nemoci COVID-19 můžete získat na stránce https://ocko.uzis.cz/.
Vhodné je, v případě vlastnictví tzv. chytrého telefonu, stáhnout si aplikaci Tečka, která slouží, jako potvrzení prodělaného testu či očkování.
Děkujeme, že budete pravidla respektovat. Vážíme si Vaší tolerance a trpělivosti.

Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


7.7.2021   Pravidla návštěv

Vážení rodinní příslušníci a blízcí klientů našeho domova,
na základě rozhodnutí MZDR ČR ze dne 2. 7. 2021 se (mimo jiné) opět mění pravidla upravující režim návštěv v zařízeních pobytových sociálních služeb. Oznamujeme vám, že s platností od 9. 7. 2021 došlo ke změnám způsobu prokazování k povolení návštěv.
Návštěvy jsou povoleny pro osoby, které:

 1. absolvovaly nejpozději před 72 hodin POC test na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 s negativním výsledkem a předloží o tom potvrzení. Máte možnost samotestování vlastní testovací sadou před pracovníky recepce, kteří ověří výsledek vašeho testu. Návštěvu je možno vykonat v případě předložení potvrzení od zaměstnavatele nebo školy o negativním výsledku testu.
 2. absolvovaly nejpozději před 7 dny PCR test s negativním výsledkem, a předloží o tom doklad.
 3. v době 180 dnů přede dnem návštěvy prodělaly onemocnění COVID-19, a doloží o tom doklad.
 4. doloží doklad o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19 a od ukončeného očkování uplynulo více než 14 dní (ruší se pravidlo akceptující první vakcínu ve dvousložkovém schématu očkování, očkování musí být dokončeno!!!)
 5. Pro všechny návštěvníky i nadále platí povinnost mít řádně nasazený na ústech i nosu respirátor třídy FFP2 nebo KN95 po celou dobu návštěvy.
 6. I dále také trvá požadavek na předchozí rezervaci návštěvy (telefonicky u sociálních pracovnic 482362015) - prosím, respektujte jej a návštěvy dopředu hlaste. Návštěvní hodiny jsou i nyní každý den, včetně sobot a nedělí, v době od 14.00 do 16.00 hodin.
Připomínáme, že certifikát o očkovaní, absolvovaném testu nebo prodělané nemoci COVID-19 můžete získat na stránce https://ocko.uzis.cz/.
Děkujeme, že budete pravidla respektovat. Vážíme si Vaší tolerance a trpělivosti.

Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


9.6.2021   Pravidla návštěv

Vážení rodinní příslušníci a blízcí našich klientů,
informujeme Vás, že od 8. 6. 2021 dochází ke změnám v prokazování splnění podmínek pro vstup návštěv.

Splnění podmínek nutných pro vstup návštěvy ke klientům našeho domova je nově nutné prokázat jedním z následujících způsobů:

Pro všechny návštěvníky i nadále platí povinnost mít řádně nasazený na ústech i nosu respirátor třídy FFP2 nebo KN95 po celou dobu návštěvy.

I dále také trvá požadavek na předchozí rezervaci návštěvy (telefonicky u sociálních pracovnic 482362015) - prosím, respektujte jej a návštěvy dopředu hlaste. Návštěvní hodiny jsou i nyní každý den, včetně sobot a nedělí, v době od 14.00 do 16.00 hodin.

V příloze přikládáme k nahlédnutí plné znění Mimořádného opatření MZ ze dne 7. 6. 2021.

Přejeme Vám hezký čas strávený s Vašimi blízkými.
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


25.5.2021   Pravidla návštěv

Vážení rodinní příslušníci,
Vážení blízcí našich klientů,
Vážení návštěvníci,

Vláda ČR přistoupila k dalšímu uvolnění pravidel v návaznosti na zlepšující se pandemickou situaci související Covio Tento fakt se promítá i do pravidel návštěv v našem domově. Tato aktualizovaná pravidla jsou platná okamžitě, tzn. k 25. 5. 2021.

Je možné, že pravidla budou postupně aktualizována. Proto prosím věnujte průběžně pozornost našim webovým stránkám, popřípadě našemu profilu na síti Facebook.

Pravidla návštěv

1/ Návštěvy budou umožněny denně od 14.00 do 16.00 hodin. Návštěva je umožněna pouze osobám, které se telefonicky předem objednají, a to minimálně s denním předstihem. Objednávky návštěv budou přijímat sociální pracovnice ve všední dny v čase od 8.00 do 11.00 hodin a od 13.00 do 14.30 hodin na telefonním čísle: 482 362 015.
2/ Návštěva je umožněna osobám, které se prokáží aktuálním negativním testem na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2, dále osobám, které absolvovaly nejpozději 48 hodin před zahájením návštěvy RT-PCR vyšetření nebo POC test na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 s negativním výsledkem a doloží o tom doklad.
Od 25. 5. 2021 nově platí, že návštěvu může absolvovat i osoba, která prodělala v době 180 dnů přede dnem návštěvy onemocnění COVID-19 a doloží o tom doklad. Dále pak osoba, která byla očkována proti onemocnění COVID-19 a od aplikace první dávky uplynulo nejméně 22 dní (v případě jedno dávkového očkování nejméně 14 dní) a doloží o tom doklad. Osoba splňující tento požadavek může vykonat návštěvu za podmínky, že po dobu návštěvy používá osobní ochranné pomůcky dýchacích cest, a to minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu Na návštěvu přicházejí vždy pouze dvě osoby.
3/ Každá osoba přicházející na návštěvu je povinna zapsat se do knihy návštěv a dodržet maximální 60 ti minutový čas návštěvy.
4/ Pro vstup do objektu domova je možné používat pouze hlavní vchod do centrální budovy (zámku) čp. 39, kde bude kontaktní místo. Zde také budou poskytnuty základní organizační informace o průběhu návštěvy.
5/ Každý klient může mít pouze jednu návštěvu denně. Na každém oddělení je možné umožnit návštěvu u pěti klientů za jeden den.
6/ Návštěva se s klientem pohybuje pouze v prostorách domova, které předem určí personál daného oddělení. První oddělení – vestibul + jídelna. Druhé oddělení – knihovna + vestibul. Třetí oddělení – jídelna + vestibul. Čtvrté oddělení – kavárna na druhém oddělení.
7/ Pokud, ze zdravotních důvodů, musí návštěva probíhat přímo na pokoji klienta, je to možné pouze po předchozím projednání s vedoucí dané služby.
8/ Pokud návštěva přinese dárky, potraviny či jiné osobní věci, předá tyto věci pracovnicím oddělení, které je uloží do "karantény" po dobu 48 hodin. Až poté budou věci předány jejich příjemci.
9/ Návštěva bez předchozího objednání není možná

Uvědomujeme si, že uvedená pravidla nejsou pro Vás komfortní a představují poměrně značné omezení. Věřte, že je nezavádíme ve zlé vůli, ale jsme opravdu motivováni snahou maximálně ochránit naše klienty, naše obyvatele.

Děkujeme za pochopení.
Radim Pochop, ředitel DD v. r.


   


9.5.2021   Den Matek oslavili, popřál i Korálek

Český Dub – I v současné smutné a složité době oslavili v Domově důchodců Český Dub letošní Den matek. V roce minulém to bylo, s ohledem na Covid, zcela nemožné. Letos se to povedlo, pravda s určitým omezením.

Den matek již roky v domově důchodců oslavují s podporou Nadace SYNER. Vždy je součástí příjemného dopoledne vystoupení dětí z Mateřské školy Korálek, klienti domova dostanou dárky a občerstvení. „Letos bylo jasné, že vystoupení dětí přímo v domově nebude možné. Je skvělé, že jsme se s Nadací dohodli na kompromisu. Program bude, ale jen pomocí techniky. Děti své pásmo natočily na film, který byl našim klientům promítnut,“ uvedl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Korálek do českodubského domova jezdí pravidelně, a to několikrát ročně. Na návštěvy dětí se obyvatele domova vždy těší a toho jsou si vědomi i lidé z podporujíc Nadace. To potvrzuje vyjádření Ivy Urbanové, představitelky Nadace SYNER: „Nechtěli jsme klienty domova seniorů ochudit o vystoupení dětí, proto letošní setkání ke Dni matek probíhá netradičně. Dnešní doba je pro všechny velice těžká, proto jsme se rozhodli, že setkání zpříjemníme přáním v podobě videa, které kombinuje natočené pozdravy a sestřih vystoupení dětí ze soutěže Mateřinka. Věříme, že se básničky, písničky a další se všem budou líbit a že stejnou radost udělají i dovezené dárky. Za Nadaci SYNER přeji hodně zdraví a pevně věřím, že na další akci se budeme moci vidět již osobně.“

Program, i když byl ochuzen o přímý kontakt s mladými vystupujícími se všem přítomným velmi líbil. Po mnoha měsících šlo o jednu z prvních společenských akcí s kontaktem ven z domova. „Bylo to hezké. Děti jsou šikovné. Už si ale přeji, aby přijely osobně,“ svěřila se Zdeňka Holmajerová, jedna z obyvatelek domova.

Všichni z Dubu věří, že podobných akcí bude přibývat, a že se celkově život vrátí do časů před Covidem. Což znamená volné se setkávání s veřejností, koncerty, výlety, zábavy a mnoho dalšího. Prostě normální život.   


27.4.2021   Změna v systému návštěv

Vážení blízcí našich klientů, Vážení příznivci a přátelé,
dovoluji si Vás touto cestou informovat o změně v sytému návštěv v našem domově. Pevně věřím, že jde o změnu, která Vás potěší.

Od soboty 1. 5. 2021 budou návštěvní dny rozšířeny i dny víkendové, potažmo svátky. Ostatní nastavená pravidla platí i nadále. Tzn. návštěvy mohou probíhat v čase od 14.00 do 16.00 hodin. Je nutné se předem telefonicky objednat u sociálních pracovnic (482362015), popřípadě si návštěvu dohodnout při návštěvě aktuálně probíhající. I nadále platí nutnost při návštěvě doložit platný Ag test, popřípadě potvrzení o očkování (validní je čtrnáct dní po aplikaci druhé dávky vakcíny), nebo potvrzení o prodělání covidu.

Epidemiologická situace se zlepšuje a je možné, že v následujícím období budeme moci režim návštěv ještě více uvolňovat. Budeme se snažit Vás vždy co nejdříve informovat.

Děkuji Vám všem za trpělivost a toleranci, se kterou omezení kontaktu zvládáte a akceptujete. Velmi si toho vážíme.

Přeji Vám všem krásné jaro, a především pevné zdraví.
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


13.4.2021   Domov důchodců hlásí: Doočkováno!

Český Dub – V úterý 13. dubna proběhlo v Domově důchodců Český Dub poslední kolo plošného očkování zaměstnanců a klientů proti Covid 19. Aktuálně lze konstatovat, že všichni v domově, kteří projevili zájem, mají aplikovány dvě dávky vakcíny od výrobců Pfizer, respektive Moderna. Očkování zajišťoval domov ve spolupráci s MUDr. Renatou Zikmundovou.
Pobytové sociální služby byly jednou z priorit celonárodní očkovací strategie. Byly vyčleněny mimo systém, vakcíny byly přiděleny prostřednictvím Libereckého kraje přímo jednotlivým organizacím. „První vlnu očkování jsme v našem domově zahájili v lednu letošního roku. Nebylo ale možné očkovat všechny zájemce jednorázově, část bohužel Covid přímo prodělávala, nebo byla krátce po uzdravení,“ uvedl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Zajištění očkování bylo poměrně logisticky náročnou operací. „Zajásali jsme, když jme se dozvěděli o možnosti očkovat. Rychle nás ale nadšení opustilo, protože v únoru nebylo na trhu prakticky možné sehnat správné aplikační injekční stříkačky. Nakonec se nám poměrně dobrodružně potřebné vybavení sehnat. Další problém byl s tím, že vakcínu po rozmrazení déle skladovat. Tudíž počet musel přesně sedět,“ upřesnil Pochop.

Samotný proces očkování byl organizačně zajištěn personálem domova, o přímé podání vakcíny se postarala lékařka Renata Zikmundová se svojí zdravotní sestřičkou Monikou Štolfovou. „Musím poděkovat jednak svým kolegyním a samozřejmě a zejména i spolupracující paní doktorce. Očkování proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Dokonce jsme se dohodli, že pomůžeme i kolegům z jiných sociálních služeb, očkování jsme organizovali i pro občanská sdružení Drak a Buona Strada,“ dodal ředitel domova.

Domov důchodců má za sebou velmi náročný rok, ostatně jako celá naše společnost. Nákaza novým virem se v domově poprvé objevila již v březnu loňského roku. Onemocněli dva zaměstnanci technického úseku, další zaměstnance a klienty se po dařilo ochránit. Naplno ukázal Covid svoji ničivou sílu až v prosinci, kdy se nákaza rozšířila mezi klienty i zaměstnanci. Období od prosince až do poloviny února letošního roku bylo extrémně náročné. „Jsem moc rád, že se v té době náš kolektiv opravdu semknul a v naprosto nenormálních podmínkách a v dramatickém personálním oslabení se dařilo udržet chod domova v provozu tak, aby byl komfort našich obyvatel co nejméně ohrožen. Těžko kdy najdu adekvátní slova, jak kolegyním a kolegům poděkovat,“ zdůraznil Pochop. Podle jeho slov všichni v domově cítili i velkou podporu od lidí a firem z Českého Dubu, ale i ze širšího okolí. Ať již šlo o shánění v minulém roce zcela nedostatkových ochranných prostředků, ale i další formy pomoci. „Všem, kteří nás podpořili moc děkuji. Doba byla tak hektická, že jsem to často nestíhal. Snad najdeme nějakou formu, jak všechny podpůrce dodatečně oslovit, pozvat je a poděkovat jim. Poděkovat musím a chci i vedení města a jeho organizacím,“ uzavřel Pochop.

Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Poskytuje své služby seniorům z celého Libereckého kraje. Ve dvou sociálních službách nabízí sto míst.   


15.2.2021   Aktuality, obnovení návštěv ...

Vážené dámy, Vážení pánové,
po delší odmlce si Vás dovoluji touto cestou oslovit a informovat Vás o aktuální situaci v našem domově.
Máme za sebou velmi složité období, kdy jsme zápolili s nákazou Covid 19 u klientů a zaměstnanců. Nákaza se objevila na IV. oddělení 18. 12. 2020, na III. oddělení pak 30. 12. 2020. Od té doby jsme fungovali v „covidovém“ režimu. Proběhlo opakované testování, nákaza se dál šířila. Naštěstí se nám ji podařilo lokalizovat na výše uvedených úsecích, ale i přes to byl zasažen běžný chod i ostatních pracivišť.
Poslední kontrolní testy se uskutečnily 8. 2. 2021. K dnešnímu dni můžeme konstatovat, že nákazu v domově nemáme. Vedle uvedených opatření (testy, zákaz návštěv, pracovní karanténa…) se nám podařilo rozjet i očkování. Máme za sebou dvě kola očkování, kdy vakcínu dostal každý klient a zaměstnanec, který neměl zdravotní kontraindikaci, a který očkování neodmítl. Druhé kolo očkování proběhlo ve dnech 11.2. a 12.2. 2021.
Dle doporučení lékařů nyní vyčkáme deset dní, kdy by protilátky u vakcinovaných jedinců měly byt plně funkční. Po této lhůtě obnovíme návštěvy – prvním návštěvním dnem bude pondělí 22.2.2021. Pro zajištění návštěv jsme nastavili tato pravidla. Je nám jasné, že systém není pro Vás (a ani pro nás) komfortní, ale s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci ho považujeme za nezbytný. Už i v našem kraji je velký výskyt nových mutací viru a preventivní opatření jsou tudíž nezbytná.

Děkuji za pochopení a za toleranci.
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


25.12.2020   Aktuálně

Vážení příbuzní našich klientů, Vážení přátelé,
bohužel stále zápolíme s Covid pozitivitou v našem domově. Středeční PCR testování (23. 12. 2020) realizované ve spolupráci s KHS nepřineslo dobré výsledky, máme značný záchyt Covid pozitivních klientů na IV. odd. služby DZR (v naší terminologii se jedná o oddělení označované jako „křídlo“). Přijali jsme další příslušná opatření – oddělení je v karanténě, jeho pracovníci pak v pracovní karanténě. Další kroky koordinujeme s KHS Liberec. Pozitivně testovaní jsou zatím v dobrém zdravotním stavu. Nyní je naším hlavním cílem zabránit rozšíření nákazy mezi další oddělení domova. Z tohoto důvodu je celý objekt uzavřen a není možné uskutečnit návštěvy v jakékoliv formě.
Po dohodě s personálem příslušných oddělení je možné nechat našim klientům balíčky, či dárky. Ty jim budou, za dodržení adekvátních preventivních opatření, po cca 48 hodinách předány. O dalším vývoji Vás budeme průběžně informovat na našem webu a na FB profilu našeho domova. Je nám to opravdu velmi líto, představovali jsme si pro nás i pro naše klienty úplně jiný průběh Vánoc… Dlouho se nám dařilo odolávat. Byli jsme až dosud jedním z posledních domovů, kde nebyla Covid pozitivita u klientů. Bohužel si nás nákaza našla v asi ten nejhorší možný čas.
Rád bych touto cestou poděkoval svým kolegyním i kolegům, během několika hodin se jim přepsal jejich plán na prožití Vánoc. Při dramatickém operativním přepsání směn nám nikdo z nich „nedal košem“. Moc si toho vážím. Všichni již od března žijí pod velikým tlakem a ve velikém stresu.

Samozřejmě děkuji Vám všem za pochopení a podporu. Věřte, že bych Vám rád přinášel zcela jiné zprávy.

Dne 24. 12. 2020 Radim Pochop, ředitel DD


   


22. 12. 2020   Covid

Vážení příbuzní našich klientů, Vážení přátelé,
bohužel aktuálně zápolíme s Covid pozitivitou v našem domově. Včera (21.12.2020) bylo provedeno ve spolupráci s KHS testování. Pozitivní PCR test mělo pět pracovnic přímé péče a jeden klient – pán nemá zdravotní komplikace. Přijali jsme adekvátní preventivní opatření. Další část testů se uskuteční 23.12.2020. Následně Vás budeme informovat. V této souvislosti si Vás dovoluji informovat o aktuálním Usnesení Vlády ČR ohledně pobytu klientů pobytových služeb u svých blízkých. Z textu rozhodnutí je zřejmé, že klient má být po pobytu mimo pobytové zařízení v izolaci trvající minimálně sedm dní. To bohužel, s ohledem na naše prostorové možnosti, neumíme zařídit. A to ani za normálního provozu, natož nyní.
S ohledem na aktuální situaci nemůžeme ani zajistit běžné návštěvy, natož antigenní testování. Pokud se situace během Svátků zlepší, budeme Vás informovat. Je nám to opravdu velmi líto, představovali jsme si pro nás i pro naše klienty úplně jiný průběh Vánoc...

Děkujeme za pochopení.

Dne 21. 12. 2020, Radim Pochop, ředitel DD


   


18. 12. 2020   Covid

Vážení příbuzní našich klientů, Vážení přátelé,
bohužel došlo v našem domově k záchytu Covid pozitivity. Zjištěna byla pozitivní klientka, která je toho času hospitalizována v nemocničním zařízení. Bohužel nevíme, zda se paní nakazila v našem domově, nebo až v nemocnici. Jsme v kontaktu s Hygienickou službou, jsou objednány PCR testy. Ty se uskuteční v pondělí 21. 12. 2020. Bohužel do té doby preventivně rušíme návštěvy. Samozřejmě personál daného oddělení se i nadále podrobuje antigenním testům a ty vždy byly, a i nyní jsou negativní. Jsem přesvědčen, že jsme pro ochranu našich klientů dělali maximum a dlouho se nám dařilo. V nastolených preventivních opatření budeme pokračovat, nic víc neumíme.
Jakmile se dozvíme něco nového, budeme Vás informovat. Držte nám prosím palce a zachovejte nám v této těžké době přízeň.

Děkujeme za pochopení.

Radim Pochop, ředitel DD


   


17.12.2020   Návštěvy, testování, pobyt doma ...

Vážení příbuzní našich klientů, Vážení podpůrci a přátelé,
rád bych Vám touto cestou poskytl aktuální informace, ale i informace související s průběhem Vánočních svátků.
Jistě jste zaregistrovali, že jsme od počátku tohoto týdne zahájili systém testování návštěv v našem domově. S ohledem na to, že se osobně (jako administrativní pracovník) testování účastním, mám pocit, že systém funguje, a děkuji za Vaši vstřícnost a spolupráci. V podobném duchu, za stejných pravidel, budeme i nadále pokračovat.
Bohužel, s ohledem na aktuální situaci, nebudeme poprvé za cca posledních patnáct let moci uskutečnit společnou sváteční vánoční večeři. Velmi nás to mrzí, protože v posledních letech jsme pravidelně hostili zhruba sto příbuzných a blízkých našich klientů. Nicméně jsme se rozhodli, že slavnostní večeře bude, byť „pouze“ za účasti klientů a personálu jednotlivých oddělení. Veřejnost přizvat nemůžeme, snad to bude možné v příštím roce…
Zároveň se množí dotazy na možnost pobytu našich klientů během Vánoc v jejich rodinách, u jejich přátel a příbuzných. Vláda ČR přijala k této věci speciální usnesení. To jsme povinni respektovat. Z daného usnesení vyplývá, že musíme umožnit pobyt klienta mimo náš domov po dobu šesti hodin bez jakéhokoliv omezení. Pobyt nad šest hodin je již komplikovanější. Klient by po návratu měl být testován a umístěn do izolace (karantény). S ohledem na naše provozní a prostorové podmínky nejsme schopni vyčlenit dostatečnou kapacitu, nemáme dostatek jednolůžkových pokojů s vlastním sociálním zázemím. Proto, bohužel, nejsou déle trvající pobyty našich klientů u jejich rodin možné. Vím, že je to velmi bolestivé a omezující, ale nemáme jinou možnost. Doufám, že to pochopíte a předem Vám za to děkuji.
I v případě, že využijete možnost krátkodobého pobytu Vašeho blízkého u Vás doma, bych rád apeloval na Vaši ostražitost. Respektive na Váš zájem o ochranu Vám blízké osoby. Virová nálož, která je aktuálně mezi populaci je velmi vysoká, násobně vyšší, než tomu bylo v březnu či dubnu letošního roku. Myslete prosím na tuto skutečnost, a dbejte prosím všech preventivních opatření.

Děkuji Vám všem za dosavadní podporu, toleranci a vstřícnost. Přeji Vám všem jen to dobré, hlavně pevné zdraví a hodně štěstí.

Radim Pochop


   


9.12.2020   Covid-19, aktuální informace, návštěvy

Vážení rodinní příslušníci,
Vážení blízcí našich klientů,
Vážení návštěvníci,

na základě Usnesení Vlády ČR ze dne 30. 11. 2020 číslo 1264 jsou od 5. 12. 2020 povoleny návštěvy v pobytových sociálních službách. Rozhodli jsme se, ve snaze vyhovět Vašim přáním a přáním klientům, provést změnu našich pravidel. Změna spočívá v zavedení testování návštěv na Covid-19. Testovat začneme od 14. 12. 2020. Pravidla návštěv vycházejí z parametrů daných výše uvedeným usnesením vlády a zároveň odrážejí naše reálné provozní možnosti. Tento text je tvořen 9. 12. 2020 a je možné, že pravidla budou postupně aktualizována. Proto prosím věnujte průběžně pozornost našim webovým stránkám, popřípadě našemu profilu na síti Facebook.

Pravidla návštěv
1/ Návštěvy budou umožněny v pracovní dny od 14.00 do 16.00 hodin. Návštěva je umožněna pouze osobám, které se telefonicky předem objednají, a to minimálně s denním předstihem. Objednávky návštěv budou přijímat sociální pracovnice ve všední dny v čase od 8.00 do 11.00 hodin a od 13.00 do 14.30 hodin na telefonním čísle: 482 362 015.
2/ Návštěva je umožněna osobám, které se prokáží aktuálním negativním testem na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2, dále osobám, které absolvovaly nejpozději 48 hodin před zahájením návštěvy RT-PCR vyšetření nebo POC test na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 s negativním výsledkem a doloží o tom doklad, a osobám, které v době 90 dnů přede dnem návštěvy prodělaly onemocnění COVID-19 a doloží o tom doklad, osoba splňující tento požadavek může vykonat návštěvu za podmínky, že po dobu návštěvy používá osobní ochranné pomůcky dýchacích cest, a to minimálně respirátor třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu Na návštěvu k jednomu klientu přicházejí vždy maximálně dvě osoby.
3/ Návštěva, která nesplňuje pravidla uvedená v bodě 2 (absence testu, neprodělaná nákaza Covid-19) může být otestována přímo v DD Český Dub. O testování musí požádat při telefonickém objednání své návštěvy. Z hlediska provozních podmínek bude testování probíhat vždy ve všední dny v čase od 13.30 do 15.00 hodin. Maximální denní kapacita testovaných je stanovena na 15 osob. Testování bude probíhat v přízemí administrativní budovy (objekt nalevo při vjezdu do areálu naproti hlavnímu vstupu do centrální budovy domova). Vstup do testovací budovy bude označen nápisem: Testy. Po vstupu bude zájemce seznámen s textem čestného prohlášení bez jehož podepsání nebude test proveden. Podrobí se testu, vyčká na výsledek, pokud bude negativní bude moci návštěvu vykonat.
4/ Každá osoba přicházející na návštěvu je povinna zapsat se do knihy návštěv a dodržet maximální 30 ti minutový čas návštěvy.
5/ Pro vstup do objektu domova je možné používat pouze hlavní vchod do centrální budovy (zámku) čp. 39, kde bude kontaktní místo. Zde také budou poskytnuty základní organizační informace o průběhu návštěvy.
6/ Každý klient může mít pouze jednu návštěvu denně. Maximální počet návštěvníků je stanoven na 20 osob/1 den.
7/ Návštěva se s klientem pohybuje pouze v prostorách domova, které předem určí personál daného oddělení. První oddělení – vestibul + jídelna. Druhé oddělení – knihovna + vestibul. Třetí oddělení – jídelna + vestibul. Čtvrté oddělení – kavárna na druhém oddělení.
8/ Pokud, ze zdravotních důvodů, musí návštěva probíhat přímo na pokoji klienta, je to možné pouze po předchozím projednání s vedoucí dané služby.
9/ Pokud návštěva přinese dárky, potraviny či jiné osobní věci, předá tyto věci pracovnicím oddělení, které je uloží do „karantény“ po dobu 48 hodin. Až poté budou věci předány jejich příjemci.
10/ Návštěva bez předchozího objednání není možná

Věřte, že uvedená pravidla zavádíme ve snaze maximálně ochránit naše klienty, naše obyvatele. Jejich zdraví a bezpečí je naší hlavní prioritou.

Děkujeme za pochopení.

Radim Pochop, ředitel DD v. r.


   


2.12.2020   Covid-19, aktuální informace, návštěvy

Vážené dámy, Vážení pánové, Vážení blízcí našich klientů,
na úvod mohu prezentovat příjemné novinky. Od poslední informace, kterou jsem na našem webu prezentoval, jsme i nadále pokračovali v testování našich klientů a zaměstnanců na Covid-19. Poslední testy byly provedeny dnes. Testy byly negativní! Věřte, že všichni v našem domově z toho mají obrovskou radost, a cítíme po každém testování velkou úlevu a pocit satisfakce, že naše preventivní opatření mají smysl. Tolik k příjemným zprávám.

Teď bohužel musím přistoupit k tomu méně příjemnému. Jsem si vědom, že mnohé z Vás naštvu. Jistě jste v médiích zaznamenali, že od 5. 12. 2020 dochází (s určitým omezením) k obnovení návštěv v domovech seniorů. Vláda ČR k tomu vydala příslušné Usnesení, které si můžete přečíst zde. Určitě jste z úst vysoce postavených politiků slyšeli informaci v tom smyslu, že domovy mají zajišťovat testování návštěvníků na Covid-19. Tedy těch návštěvníků, kteří o to projeví zájem. Dále také zaznělo, že testování má být zcela bezplatné. V uvedeném usnesení (viz odkaz výše) o testování nic konkrétního uvedeno není. Do doby, kdy píšu tento text, jsme nedostali žádné doplňující informace. V usnesení není žádná informace, za jakých podmínek mají testy v zařízení probíhat. Testy, které máme k dispozici z centrální státní dodávky jsou určeny pro naše klienty a zaměstnance. Jejich použití se musí vykázat a předpokládáme, že bude i zpětně kontrolováno. Ostatně jde o značné náklady – materiál na jeden test stojí cca 300,- Kč + práce (pojišťovna ohodnocuje výkon částkou 200,- Kč). Naše zařízení nejsou oprávněna poskytovat zdravotní péči třetím osobám (test je zdravotní výkon). Pokud by při výkonu došlo ke zdravotní újmě testované osoby, nejme v tomto smyslu ani pojištěni ani nijak právně chráněni.

S ohledem na výše uvedené, nebudeme zatím testování návštěv provádět. Návštěvy budou umožněny za těchto podmínek. Samozřejmě věříme, že se situace vyjasní. Problém má být řešen na úrovni krajů a zástupců MPSV ČR tento pátek. V momentě, kdy budou stanovena závazná pravidla, budeme je pochopitelně respektovat.

Děkuji Vám všem za pochopení a toleranci. Sledujte náš web a náš profil na Facebooku, kde budeme včas informovat o případných změnách.

Hezké dny vám všem.
Radim Pochop, ředitel DD


   


12.11.2020   Covid 19 - aktuální informace

Vážené dámy, Vážení pánové, všichni naši příznivci a podporovatelé,
po delší době si Vás dovoluji touto cestou oslovit. Samozřejmě a bohužel, tématem je opět Covid 19. Jistě sledujete situaci v médiích, a tudíž máte do problematiky slušný vhled.
V našem domově stále děláme vše proto, abychom ochránili klienty. Nechci to tzv. zakřiknout, ale zatím se nám to daří. Za to musím poděkovat všem pracovnicím a pracovníkům domova, kteří dodržují preventivní opatření. Poděkovat musím a chci i obyvatelům domova a jejich rodinám. Poslední měsíce pro ně jistě nejsou hezkým obdobím, a velmi si vážím jejich přístupu a tolerance.

Ale přejděme ke konkrétním informacím, které Vás jistě zajímají nejvíce. Již v minulosti jsme cíleně prováděli testy, zejména zaměstnanců. Od 6. listopadu jsme se pustili do plošných testů všech klientů a všech zaměstnanců. Zpočátku jsme používali testy zakoupené z rozpočtu organizace, 11. listopadu jsme obdrželi testy hrazené z centrálních zdrojů.

Jsem moc rád, že k dnešnímu dni (12. listopadu), mohu s úlevou konstatovat: testy všech našich obyvatel jsou negativní!!! V testování budeme samozřejmě i nadále pokračovat.

Zároveň řešíme, jakým způsobem zajistit možnost setkávání rodin s klienty. Byť jistě za dodržení všech bezpečnostních preventivních opatření. Určitě něco vymyslíme. Je nám všem naprosto jasné, že omezením kontaktu klienti i jejich blízcí velmi trpí.

Aktuální informace dáváme průběžně na náš profil na facebooku. Pokud máte možnost, určitě nás na této platformě sledujte.


Přeji Vám všem hezké a klidné dny.
Držme si palce.

Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


10.10.2020   Covid-19, aktuální informace

Vážené dámy, Vážení pánové, Vážení blízcí našich klientů,

jak jsem Vás předem informoval, v pátek 9.10.2020 proběhlo naplánované testování v našem domově, konkrétně šlo o část personálu a klienty III. oddělení (služba domov pro seniory) Aktuální stav je super! Všechny pracovnice jsou negativní, totéž platí pro dodané výsledky klientů, rovněž jsou negativní!!! Naprosté většině pracovnic bude k pondělí 12.10.2020 ukončena preventivní karanténa a budou se moci vrátit do práce.

Děkuji všem svým kolegyním, že důsledným používáním ochranných prostředku a celkovou zodpovědnosti ochránily naše klienty.
Hezké dny vám všem. Držme si i nadále palce.

Radim Pochop, ředitel DD


   


7.10.2020   Aktuální informace: Covid-19

Vážení příbuzní našich klientů, Vážené dámy a Vážení pánové,
vždy jsme se snažili pravdivě informovat a nic neskrývat. Proto využívám této cesty, abych zabránil případným spekulacím a šíření poplašných zpráv.
Pravdou je, že jedna z pracovnic našeho domova měla pozitivní test na Covid-19 (nákaza v rámci rodiny). Ihned po tomto zjištění jsme v úzké komunikaci s KHS Liberec a respektujeme všechna doporučení hygieniků. Situace je taková, že všechny spolupracovnice pozitivní kolegyně jsou v karanténě, nechodí do práce. Tento pátek (9.10.2020) proběhne testování u zmíněných vytrasovaných pracovnic a u klientů dotčeného oddělení. Jedná se o oddělení služby Domov pro seniory, v našem organizačním členění jde o III. oddělení. Mohu Vás ujistit, že nikdo z klientů, ale i pracovnic toho času v karanténě, nemá žádné projevy nemoci. Personál celého domova již od března letošního roku důsledně používá všechny ochranné prostředky. Věříme, že jsme naše klienty ochránili, a výsledek testů bude negativní, ve výsledku tedy pozitivní.
Samozřejmě Vás budeme ihned informovat. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, směřujte je prosím přímo na mne (606301948, radim.pochop@ddceskydub.cz), personál přímé péče je již tak plně vytížen.

Chtěl bych touto cestou znovu poděkovat všem svým kolegyním a kolegům z domova. Jen díky jejich obrovskému nasazení situaci zvládáme. Děkuji samozřejmě i Vám všem za trpělivost a toleranci.

Držme si všichni palce.
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


25.9.2020   Zákaz návštěv platí od 26. září

S ohledem na aktuální vývoj epidemiologické situace v souvislosti s Covid-19 jsme nuceni a účinností k 26. září 2020 opět přistoupit k zákazu návštěv v našem domově. Zákaz platí do odvolání. Budeme ale hledat řešení, jak aspoň omezený kontakt našich klientů a jejich rodin zajistit. O všem Vás budeme včas informovat zde, ale i na našem profilu na síti Facebook.

Zákaz návštěv chápeme jako krajní preventivní opatření. Víme, jak je nepříjemné a bolestivé. Návštěvy jsme, byť v redukované podobě drželi, jak nejdéle to bylo možné. A to i v době, kdy řada jiných podobných zařízení již k zákazu přistoupila. Realita posledních dnů nás ale dostihla. Čísla nových případů v našem kraji šla poměrně razantně nahoru. Posledním podnětem pro naše rozhodnutí pro naše rozhodnutí bylo dnešní jednání Krizového štábu Libereckého kraje. Po jeho ukončení vydal ředitel KHS Libereckého kraje své stanovisko. V něm důrazně doporučuje zavést úplný zákaz návštěv ve všech sociálních pobytových službách na území kraje.

Věříme, že zavedená celorepubliková opatření v dohledné době dnes až strašidelnou křivku vývoje epidemie znovu zploští, budeme moci náš domov opět otevřít. Pro pohodlí klientů a jejich bezpečí budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách. Pokud bude jen trochu přijatelné počasí, zajistíme jim možnost pobytu na čerstvém vzduchu – na terase, či na jedné z našich menších zahrad.

Pokud budete chtít svým blízkým předat balíčky, či jiné věci, konejte tak po dohodě s personálem příslušného oddělení, popřípadě s některou ze sociálních pracovnic. Předané věci budou dány do cca jednodenní karantény.

V případě potřeby získat více informací, neváhejte mne kdykoliv kontaktovat prostřednictvím elektronické pošty: radim.pochop@ddceskydub.cz, či na telefonním čísle: 606301948.

Velice Vám děkuji za vstřícnost, toleranci a podporu. Všichni v domově si toho nesmírně vážíme.

Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


18.9.2020   Aktuální informace – Covid-19

Vážení příbuzní a blízcí našich klientů, obracím se na Vás v situaci, která se mění každým dnem, každou hodinou.

Určitě sledujete vývoj epidemie Covid-19. Faktem je, že reálně je eskalace horší než v průběhu března a dubna letošního roku... Stále se snažíme udržet možnost návštěv v našem domově. Aby tomu mohlo být i nadále, potřebujeme podporu i od Vás. Prosím Vás o dodržování všech preventivních opatření. Velmi Vás žádám, abyste roušku nesundávali po celou dobu návštěvy a to i v případě, že se návštěva odehrává ve venkovních prostorách. Vím, je to nepohodlné, omezující, ale věřte, že naši lidé roušku nosí po celou dobu své pracovní doby již od poloviny března.

Taktéž si Vás dovoluji požádat o zvážení investice do respirátorů FFP2. Jedná se o pomůcku, která opravdu garantuje mnohem vyšší stupeň ochrany než roušky jednorázové, o doma vyráběných rouškách textilních nemluvě. Respirátory FFP2 lze dnes koupit v každé lékárně, ale i v jiných obchodech. Cena respirátorů se pohybuje od 40,- Kč/1 kus. To je částka, která - dle mého - za dobrý pocit a bezpečí stojí. Bylo by dobré, pokud byste při návštěvě měli právě zmíněný respirátor FFP2.

Děkuji Vám za vstřícnost a toleranci. K vyjádření přidávám aktuální stanovisko hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a zároveň Libereckému kraji děkuji za dodání 3500 kusů nanoroušek.

Radim Pochop, ředitel DD


   


14.9.2020   Aktualizace pravidel návštěv

Aktuální pravidla návštěv vstupují v platnost k 16.9. 2020 a platí až do odvolání.


   


10.9.2020   Organizace návštěv, preventivní opatření

Od 10. 9. 2020 jsou opět celorepublikově zpřísněna preventivní opatření. Pro náš domov se nic zásadního nemění, neboť my jsme v nastoleném přísném režimu nikdy fungovat nepřestali.

Od 11. 9. 2020 zavádíme novinku v organizaci návštěv. Vzhledem k tomu, že se objevují případy, kdy návštěva neprojde recepcí, a využije pro vstup do hlavní budovy služební vchod, zavádíme organizační změnu. Při kontrole na recepci návštěva dostane od naší pracovnice malou kartičku s nápisem: Recepce - kontrola. Tuto kartičku pak odevzdá personálu oddělení, na kterém bydlí navštívená osoba. Bez této kartičky nebude nikdo na oddělení vpuštěn. Opatření vstupuje v platnost od 11. 9. 2020.

Zároveň si dovolujeme požádat návštěvníky, aby dbali na dodržení preventivních pravidel při návratu z nebezpečných dovolenkových destinací. Pokud se někdo vrací například z Chorvatska, bylo by vhodné jeden týden návštěvu vynechat.

Děkujeme Vám všem za podporu a toleranci některých nepříjemných opatření. Věřte, že je děláme v zájmu našich klientů.

Držme si všichni palce.

Krásné a snad klidné dny.
Radim Pochop, ředitel DD


   


30.6.2020   Návštěvy v domově, aktualizace k 1. 7. 2020

Vážení přátelé,
od 1.7.2020 dochází k dílčím změnám v režimu návštěv v (nejen) našem domově. Od 1. 7. 2020 včetně se nemusí návštěvy ohlašovat předem telefonicky. Další pravidla platí i nadále. Tzn. návštěvní doba denně od 14 do 16 hodin. Povinné měření teploty, čestné prohlášení, omezení počtu osob, preference pobytu mimo objekt (zahrada, nádvoří, terasa). A především POVINNÉ NOŠENÍ ROUŠEK. Nejedná se o náš výmysl, vše je vyžadováno na základě aktuálního rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR.

S ohledem na výše uvedené jsme aktualizovali naše vnitřní pravidla návštěv. Příslušné nařízení MzD ČR naleznete zde.

Děkujeme, že budete stanovená pravidla respektovat.

Radim Pochop, ředitel DD


   


2.6.2020   Inzerát

Do našeho týmu hledáme novou kolegyni či kolegu na pracovní pozici
Všeobecná zdravotní sestra

Finanční ohodnocení: 9. platová třída, základní plat: až 33 130,- Kč + příplatky a odměny

Benefity: dotované závodní stravování, příspěvek na penzijní spoření.

Pracovní doba: Nepřetržitý provoz - 12ti hodinové směny (37,5 hodin týdně)

Požadavek na vzdělání: SZŠ nebo VOZŠ, praxe vítána.

Jiné požadavky: trestní bezúhonnost, dobré organizační schopnosti, týmová i samostatná práce, kladný vztah k seniorům

Nástup možný ihned nebo dle dohody.

Bližší informace zodpoví: Věra Jakabová, e-mail: vera.jakabova@ddceskydub.cz, telefon: 482362010, mobil: 775882960.


   


19.5.2020   Obnovení návštěv v domově

Vážení přátelé,
možná jste už zaregistrovali, že Vláda ČR rozhodla k 25. 5. 2020 o obnovení návštěv v objektech poskytovatelů sociálních služeb. Tento verdikt je platný i pro náš domov. Jsme rádi, protože chápeme, že odloučení bylo již příliš dlouhé, a pro rodiny bolestivé.

Nicméně není možné okamžitě "skočit" do modelu návštěv v době před pandemické. Stále je reálné riziko nákazy a my se budeme snažit toto riziko minimalizovat. Připravili jsme pravidla pro organizaci návštěv, pravidla jsou platná od 25.5.2020 až do odvolání. Při jejich sestavování jsme vycházeli z metodického doporučení MPSV ČR. Víme, že jsou omezující, ale zatím není možné postupovat jinak.

Děkujeme za pochopení a toleranci.
Radim Pochop, ředitel DD


   


16.4.2020   Koronavirus

Vážené dámy, Vážení pánové,
rád bych Vás touto cestou informoval o událostech posledních dnů a týdnů v našem domově. Samozřejmě v souvislosti s aktuálním tématem číslo jedna – Koranovirovou nákazou.
Hned počátkem března letošního roku jsme se začali připravovat a posilovat všechna dostupná opatření, abychom naše klienty před nákazou ochránili. To sebou přineslo i velmi nepopulární omezení – striktní zákaz návštěv. I přes složitou situaci a zoufalý nedostatek se nám podařilo zajistit včas a v dostatečném množství potřebné pomůcky a vybavení – roušky, desinfekci, ochranné rukavice, ochranné brýle…
Bohužel dne 24. 3. 2020 byl na Covid pozitivně testován jeden náš zaměstnanec, který byl v té době hospitalizován v KN Liberec. Jednalo se o pracovníka technického provozu, nešlo tedy o osobu, která by byla v přímém kontaktu s klienty. Ještě tentýž den jsme ve spolupráci s KHS Liberec zorganizovali plošné testování všech zaměstnanců a všech našich klientů. K naší velké úlevě byly všechny testy negativní. Náš domov nebyl dán do karantény, bylo nám uloženo pečlivě sledovat zdravotní stav zaměstnanců a klientů a v případě jakéhokoliv podezření ihned komunikovat s KHS. V následujícím týdnu po testování byl potvrzen pozitivní test na Covid u dalšího pracovníka technického provozu, další PCR testy u vytipovaných osob byly naštěstí negativní.
Nebudu zastírat, že další dny a týdny jsme všichni žili ve velkém napětí. Obava z možné nákazy našich klientů nám nedopřávala klidného spánku. S napětím jsme očekávali provedení opakovaných testů. K tomu došlo 8. 4. 2020. S úlevou jsme se o den později dozvěděli, že všechny provedené PCR testy byly negativní.
Chci Vás ujistit, že v bdělosti nepolevujeme. I nadále děláme maximum pro zajištění bezpečnosti našich obyvatel a samozřejmě i zaměstnanců. K aktuálnímu informování jsem používal především profil našeho domova na Facebooku. Web jsem poněkud zanedbával, za což se omlouvám.
Přeji Vám všem jen to dobré, zejména pevné zdraví.

Držte nám palce.
Radim Pochop, ředitel DD Český Dub


   


9.3.2020   Zákaz návštěv

V rámci prevence proti šíření koronaviru, ve snaze ochránit zdraví našich obyvatel, a s ohledem na rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, platí zákaz návštěv ve všech prostorách Domova důchodců Český Dub.
Zákaz platí do odvolání.
Děkujeme za pochopení.


   


2.3.2020   Žádost – Prosba – Upozornění

Vážené dámy, Vážení pánové, v souvislosti se zvýšeným výskytem chřipky, a především s odkazem na aktuální zprávy o prvních případech prokázání korona viru COVID 19 v Česku, Vás žádáme, abyste na návštěvy svých blízkých v našem domově docházeli jen v dobré zdravotní kondici. Při jakýchkoliv projevech nachlazení prosíme, abyste svoji návštěvu odložili. Vězte, že svým nezodpovědným chováním byste mohli vážně ohrozit zdraví našich obyvatel.

Děkujeme za pochopení.
Radim Pochop, ředitel DD

PDF ke stažení


   


20.12.2019   Na slavnostní večeři pozvali do domova své blízké

Český Dub - V pátek 20. prosince se v domově konala tradiční slavnostní večeře. Ta je jakýmsi Štědrým večerem nanečisto. Koná se vždy v nejbližší možný den před 24. prosincem. Obyvatelé domova zvou na večeři své blízké, příbuzné a přátelé. Pro pracovníky a pracovnice domova je to zatěžkávací zkouška, je nutné nejen navařit přes sto jídel navíc, ale i připravit sváteční tabule pro hosty. Z fotografií vidíte, že i letos vše vyšlo na výbornou. Jménem vedení domova děkuji celému kolektivu za přípravu a organizaci večera a návštěvám za to, že se jim u nás líbilo.
Radim Pochop   


17.12.2019   Bohoslužbou uzavírají tento rok

Český Dub - Na 17. prosince byl stanoven datum konání poslední letošní ekumenické bohoslužby v našem domově. Měla vánoční ráz, podobu příjemného posezení a rozjímání. Ozvláštněním byla i ta skutečnost, že na bohoslužbu bylo připraveno malé občerstvení.   


18.12.2019   Děti přinesly do domova atmosféru Vánoc

Český Dub - Ve středu 18. prosince a ve čtvrtek 18. prosince ovládlo domov mládí. Ve středu přijely se svým vánočním programem děti ze souboru Korálek, o den později nás pak navštívily děti z místní mateřské školy. Shodně a logicky byl jejich program sestaven z koled a scének, jejichž tématem byly Vánoce.   


12.12.2019   Všudedoma ukazují, že název nelže

Český Dub - Parta muzikantů, hrajících pod názvem Všudedoma, ve čtvrtek 12. prosince odpoledne parádně zahrála obyvatelům domova. Songy od Michala Tučného, W. Matušky, Suchého a Šlitra přinášejí skvělou náladu vždy, a zřejmě úplně každému.   


4.12.2019   Mikuláš s družinou navštívil náš domov

Český Dub – S jednodenním předstihem, už ve středu 4. prosince, k nám přišel Mikuláš se svojí družinou. Rozdával radost a smích ve společenské místnosti, kde se konala Mikulášská zábava. Nezapomněl ale ani na ty obyvatele domova, kteří s ohledem na své zdraví, na zábavu přijít nemohli. S koledou zašel přímo do jejích pokojů.   


2.12.2019   Zajeli si na nákup do Liberce

Liberec – Vyjet mimo hranice Českého Dubu a zároveň si třeba nakoupit dárky k Vánocům. To byla dvě poslání výletu, na který vyjela část obyvatel druhého prosince. Cílem byl nedaleký Liberec, přesněji obchodní centrum Globus. Vedle nakupování zbyl čas i na zastávku na malé občerstvení.   


28.11.2019   Hašlerky si každý rád zazpívá

Český Dub – Ve čtvrtek 28. listopadu se ve společenské místnosti opět zpívalo. Program složený převážně z nesmrtelných písniček Karla Hašlera byl sázkou na jistotu. Přítomné publikum se po počátečním ostychu s chutí připojilo a vystupující hudebník se tak mohl opřít o nečekaně početný sbor.   


25.11.2019   Cukroví není nikdy dost

Český Dub - Jen necelý měsíc nás dělí od Štědrého dne. S tím se počítá i u nás v domově. V pondělí 25. listopadu se tak na čtvrtém oddělení pustili do příprav cukroví. Další pečení je naplánováno na středu. Šikovné ruce obyvatel s dopomocí pracovnic přímé péče se pustily do práce a vzniklo tak mnoho dobrot, které jsou určeny ke konzumaci při plánované Mikulášské zábavě.   


20.11.2019   Letošní lekce tanečních mají finále za sebou

Český Dub - V domově se opět tančilo. Ve středu 20. listopadu přijel po čase do domova tanečník a choreograf Petr Veleta. Společenský sál se proměnil v tančírnu. Znovu se prokázalo, že prakticky žádné fyzické omezení není překážkou pro aktivní zapojení do tance.   


7.11.2019   Vánoční program se zvolna blíží

Český Dub - Čas neuvěřitelně letí, a nám všem se pomalu blíží období Vánočních svátků. Na toto období připravujeme pro naše obyvatele speciální program. Jeho součástí budou koncerty, vystoupení dětského souboru, atd. Největší událostí bude tradiční sváteční večeře, na kterou si obyvatelé domova zvou své příbuzné a přátele. Letos bude tato speciální večeře v pátek 20. prosince.   


28.10.2019   Ježíškova vnoučata nadělují i v Českém Dubu

Český Dub – Let balónem, návštěva koncertu pěveckého sboru, výlet na místa dětství, ale i nový elektrický vozík. To je jen část přání, která byla splněna našim obyvatelům v uplynulých letech díky projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Projekt bude probíhat i letos, speciální web bude spuštěn každým dnem, vše podstatné si můžete přečíst zde. Ježíškova vnoučata opět dokazují, že s naší společností to vůbec není tak zlé, jak se nám mnozí často snaží namluvit. Naopak lidé chtějí a umějí pomáhat. Všem, kteří se do projektu zapojili, či ještě zapojí, velmi děkujeme.   


24.10.2019   Pohodové odpoledne s muzikou

Český Dub - Ve čtvrtek 24. října se domov rozezněl hudbou. Konalo se tradiční podzimní hudební odpoledne. Velký společenský sál byl plný. Kdo přišel, rozhodně nelitoval. Posezení s muzikou předcházela ještě jedna událost. S několikadenním předstihem se část obyvatel domova sešla na společenské místnosti a za asistence pracovnic domova a dobrovolnic se podíleli na výrobě části sladkého občerstvení na čtvrteční zábavu.   


24.9.2019   Možná poslední letošní grilovačka

Český Dub - V úterý 24. září vylákalo příjemné počasí obyvatele domova na oblíbenou terasu. Ta se po čase opět proměnila ve venkovní restaurant, podávala se grilovaná uzenina a lahodné nápoje. Senioři si užívali příjemného, skoro až letního, počasí. Poseděli si v kamarádské atmosféře až do pozdních odpoledních hodin.   


7.9.2019   Na skok na výstavě zahrádkářů

Český Dub – Obyvatelé domova si zpestřili začátek podzimu, a 7. září využili možnosti a navštívili výstavu zdejších spolků, které se konala v místní, nedávno otevřené, České Besedě. Expozice se návštěvníkům velmi líbila a ocenili i zdařilou rekonstrukci nedávno otevřeného kulturního domu.   


25.8.2019   Grilování s živou muzikou

Český Dub - Ani vskutku tropický den nezabránil grilování, které bylo v domově naplánováno na středu 25. července. Kromě chutných špekáčků a chlazených nápojů byl tentokrát program obohacen o vystoupení harmonikářky Marie Červové. Všichni přítomní si užili krásné pohodové odpoledne k čemuž pomohlo i příjemné počasí.   


18.7.2019   Znovu se u nás tančilo

Český Dub - Ve čtvrtek 18. července pokračovala taneční terapie další lekcí. Velký sál se proměnil ve velkolepou tančírnu. Tanečník, choreograf a režisér Petr Veleta dokázal svým nadšením a uměním strhnout všechny přítomné. Opět se ukázalo, že ani invalidní vozík, berle či chodítko není bariérou pro tanec.   


10.7.2019   Návštěva parku se zpestřením

Mnichovo Hradiště - Ve středu 10. července byl zorganizován pro klienty domova další výlet. Výprava zamířila do Mnichova Hradiště, kde v tamním zámeckém parku čekalo překvapení. Svůj um zde prezentovalo několik chovatelů divokého ptactva. Cestou zpět se výletníci zastavili na chutné menu v restauraci.   


27.6.2019   Domovem znějí operní árie

Český Dub - Ve čtvrtek 27. června se velký společenský sál domova opět proměnil v místo zasvěcené kultuře. Do domova přijeli hudebníci, kteří představili nejznámější árie ze slavné opery Rusalka. Čtveřici zpěváků a zpěvaček doprovázel na přítomný klavírista. Přítomným se odzpívané árie velmi líbili.   


24.6.2019   Ochladili se v zámeckém parku

Sychrov - V pondělí 24. června se uskutečnil další z výletů obyvatel domova. Cíl výpravy nebyl daleko, jednalo se o zámek Sychrov, přesněji jeho krásný park. S ohledem na skutečně letní počasí výletníci ocenili blahodárný chládek vrhaly monumentální stromy. Nechyběla ani chvilka na dobré občerstvení.   


24.6.2019   Výlet z horka do horka

Liberec - V pondělí 24. června se jiná skupinka obyvatel domova vypravila na další výlet. Inspirováni horkým počasím se poutníci vydali do liberecké botanické zahrady. Vzhledem k panujícímu horku nebyl tentokrát přechod mezi venkovním prostorem a skleníky tak dramatický – vedro bylo tam i tam.   


20.6.2019   Mladí hudebníci zahráli k dobré pohodě

Český Dub - Ve čtvrtek 20. června přišli do domova mladí umělci z místní umělecké školy. Obyvatelům domova předvedli část z toho, co si osvojili během končícího školního roku. Jejich program byl vlastně totožný, kterým se prezentovali na svém závěrečném školním koncertě.   


19.6.2019   Nový gril obstál na výbornou

Český Dub - Středeční letní odpoledne využili v domově k příjemnému posezení na venkovní terase. Při té příležitosti prošel první ostrou zkouškou nový gril. Obstál na výbornou. Krátce po zažehnutí grilu se nad terasou nesla choutky vzbuzující vůně opékaných buřtů a klobás. K dobré pohodě napomáhalo příjemné, nikoliv však extrémní, letní počasí a dobré chladné nápoje.   


12.6.2019   Zajeli si na výstavu do muzea

Český Dub - Zajímavé věci není nutné hledat příliš daleko od svého domova. Často jsou doslova na dosah. Tento fakt si ve středu 12. června potvrdila část obyvatel domova. Vydali se do jen pár set metrů vzdáleného městského muzea. Zde je nejvíce zaujala výstava modelů tradičních selských chalup z celého regionu. Po zevrubné prohlídce poutavé expozice se výletníci vydali do restaurace na nedalekém náměstí. V tropickém počasí přišel všem hlt lahodného nápoje k duhu.   


6.6.2019   V domově se opět tančilo

Český Dub - Po přestávce byla ve čtvrtek 6. června znovu zahájena taneční terapie. Společenská místnost se proměnila v dočasnou tančírnu. Taneční mistr a režisér Petr Veleta opět svým nadšením a zápalem strhl k tanci všechny zúčastněné. Do kola se vydaly i ženy, které mají značné problémy s běžným pohybem.   


5.6.2019   Děti z mateřinky přišly do domova

Český Dub - Ve středu 5. června mohli obyvatelé domova navštívit další kulturní akci. Tentokrát se jednalo o vystoupení dětí ze zdejší mateřské školky. Děti předvedly své pásmu sestavené z tanečků, písniček a z přednesu básní a říkadel. Návštěvníci byli spokojeni, program je zaujal a vyvolal na jejich tvářích spokojený úsměv.   


31.5.2019   Výletníci zamířili na Kost

Kost/Český ráj – Jednu z dominant Českého ráje si za cíl svého výletu vybrala v poslední květnový den skupina obyvatel domova. Po pár desítkách minut jízdy automobilem se jim před očima ukázal v celé své kráse jeden z klenotů Českého ráje – hrad Kost. Cestovatelé se prošli okolím hradu a následně se zastavili na občerstvení v nedaleké hospůdce.   


10.5.2019   Svátek si chtějí užít, i osladit

Český Dub - Část pátečního dopoledne věnovali obyvatelé domova činorodé práci. Ke Svátku matek se rozhodli vlastnoručně připravit si něco dobrého na zub. Pomáhala jim část zaměstnanců, i dobrovolníci. Útulná společenská místnost voněla jako dobrá pekárna. Z šikovných rukou postupně do trouby putovalo množství koláčků, buchet, ale i slaných desertů. Vše, co se vyrobilo a upeklo, bylo rozdáno mezi obyvatele domova spravedlivým dílem.


   


9.5.2019   Zajeli si za teplem do Botanické

Liberec - Ve čtvrtek 9. května si zajela část obyvatel domova do nedalekého Liberce. S ohledem na spíše podzimní počasí byl cíl putování celkem logický. Botanická zahrada se svým tropickým klimatem. Zahrada nezklamala, výletníci obdivovali exotické rostliny i vodní živočichy. Cestou zpět domů nemohla chybět návštěva kavárny s dobrým občerstvením.   


7.5.2019   Děti přijely popřát k Svátku matek

Český Dub - V předstihu, v úterý 7. května, přijely do domova děti ze souboru Korálek. Důvod jejich přítomnosti byl prostý - oslava Svátku matek. Akci uspořádal domov ve spolupráci s Nadací Syner. Díky podpoře od Nadace mohl dostal každý obyvatel domova dárkový balíček. Děti z Korálku ve svém vystoupení zazpívaly známé lidovky, přednesly několik básní a říkadel. Na závěr předaly obyvatelům domova vlastnoručně vyrobená přáníčka.   


2.5.2019   Májový výlet ze zámku na zámek

Hrubá Skála - V druhý májový den se část obyvatel vydala na výlet, jednalo se o klienty ze třetího oddělení, kteří v doprovodu pracovnic domova navštívili areál zámku Hrubá Skála v Českém ráji. Symbolicky se tak jednalo o cestu ze zámku na zámek. Počasí výletování v posledních dnech spíše nepřející nakonec ukázala svoji přívětivější tvář. Teplo sice příliš nebylo, ale nepršelo.   


25.4.2019   Letní počasí lákalo k výletu

Bakov nad Jizerou - Část obyvatel domova se ve čtvrtek 25. dubna vypravila na výlet. Cílem byl Bakov nad Jizerou, přesněji tamní areál pro zahrádkáře. V centru pro zahrádkáře mohli výletnici obdivovat mnoho rostlin, okrasných i užitkových. Zajímavé byly i mnohé doplňky pro zvelebení zahrady. Na závěr byl čas i na drobné občerstvení.   


17.4.2019   V domově žijí ve znamení Velikonoc

Český Dub – Ve středu 17. dubna dopoledne oslavili v Domově důchodců Český Dub v předstihu Velikonoce. Postaraly se o to děti ze souboru Korálek. Nabídly seniorům své vystoupení složené z koled, písniček a hraných mikro scének. „Velikonoční vystoupení Korálku je dlouholetou tradicí, děti k nám přijíždějí v rámci naší spolupráce s Nadací Syner,“ uvedl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Jak doplnil, z finanční podpory Nadace nejsou hrazeny jen náklady spojené se samotným programem. „Z poskytnutého finančního daru zajišťujeme i dárkové balíčky pro všechny naše obyvatele.“ Dopolední program, který se odehrál před zcela zaplněným společenským sálem domova, měl velký úspěch. „Nejvíce mě potěšily koledy. Líbí se mi, jak jsou tak maličké děti šikovné. Nejen, že zpívají, ale ještě se doprovázejí na flétničky,“ pochvalovala si jedna z obyvatelek domova. Za Nadaci Syner přijela pozdravit obyvatele domova Iva Urbanová. „Jezdíme do domova několikrát ročně, ale vystoupení o Velikonocích mají vždy speciální atmosféru. Dnes nám k dobré náladě přálo i hezké opravdu jarní počasí,“ podotkla Urbanová. Na Velikonoce se připravují v domově vždy v předstihu. Letos se nejvíce práce udělalo v pondělí 8. dubna. V tento den se jedna ze společenských místností proměnila v improvizovanou dílnu. Klienti za podpory pracovnic a dobrovolníků se pustili do tvorby velikonoční výzdoby, malovala se vajíčka, pletli pomlázky a zhotovovala se slavnostní dekorace.   


21.3.2019   Josefovskou zábavou vítají příchod jara

Český Dub - Ve čtvrtek 21. března se v domově uskutečnila tradiční a oblíbená Josefovská zábava. Kromě poslechu známých písniček a tance přálo k dobré pohodě i nabízené občerstvení. Občerstvení si připravili den předem samotní klienti s podporou zaměstnanců domova a dobrovolných spolupracovníků. Šlo o zatím největší kulturní a společenskou akci letošního roku. Fotografie jsou k vidění v galeriích.   


9.3.2019   Zákaz návštěv je odvolán

Český Dub – S účinností od 9. března 2019 je v Domově důchodců Český Dub odvolán v únoru 2019 vyhlášený zákaz návštěv. Příbuzným a ani dalším blízkým osobám tak již nebude bránit v návštěvě obyvatel domova.
Důvodem odvolání zákazu je zlepšená epidemiologická situace v regionu. "Již jsme nechtěli dále omezovat kontakt našich klientů a jejich rodin. Víme, že to bylo velmi stresující pro všechny dotčené," uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců.


   


4.2.2019   Zákaz má ochránit zdraví seniorů

Český Dub – S účinností k 5. únoru 2019 platí v Domově důchodců Český Dub zákaz návštěv. Vedení domova tak reaguje na aktuální epidemiologickou situaci, na doporučení spolupracujících praktických lékařů a přihlíží k i k aktuálním informacím hygieniků.
„Zákaz návštěv je nepopulární opatření, které samozřejmě negativně ovlivňuje pohodu našich obyvatel. Přistupujeme k němu neradi a jen v nezbytných případech,“ vysvětlil Radim Pochop, ředitel domova. Jak podotkl, opatření bylo přijato s cílem ochránit zdraví klientů. „Starší lidé jsou na podobná onemocnění citlivější a jejich organizmus se s nemocí mnohem hůře vypořádává. Není přehnané konstatování, že může jít i o ohrožení života,“ dodal Pochop. O zrušení dočasného zákazu bude veřejnost informována.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Ve dvou sociálních službách nabízí celkem sto míst.   


31.1.2019   Soubor přijel zazpívat do domova

Český Dub - Pěvecký sbor Matylda a Tylda z Liberce zavítal ve čtvrtek 31. ledna do domova. Vystupující umělci udělali publiku radost pestrou nabídkou písniček. Došlo na songy z dílny dua Suchý a Šlitr a mnoho dalších. Všem přihlížejícím se vystoupení velmi líbilo.   


21.12.2018   Slavnostní večeří končí vánoční program

Český Dub – V pátek 21. prosince se v domově uskutečnila tradiční slavnostní večeře. Jednalo se o poslední bod letošního vánočního programu. Na večeři přicházejí vždy i příbuzní a přátelé obyvatel domova. Tentokrát jich bylo více než sto.   


13.12.2018   Děti přišly do domova zazpívat koledy

Český Dub – Ve čtvrtek 13. prosince přišly do domova děti z českodubské mateřské školy. Obyvatelům domova předvedly pestrý program laděný do vánoční tématiky. Přítomným seniorům se program velmi líbil a mladé umělce odměnili bouřlivým potleskem.   


12.12.2018   Korálek přivezl atmosféru Vánočních svátků

Český Dub – Pásmo sestavené z koled, scének a básniček představily ve středu 12. prosince v Domově důchodců Český Dub děti ze souboru Korálek. Jejich vystoupení bylo jednou z akcí Vánoční programové nabídky domova. Akce byla uspořádána ve spolupráci s Nadací Syner. "Korálek k nám jezdí několikrát ročně. Ale Vánoční vystoupení má vždy speciální atmosféru," uvedl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Jak podotkl, obyvatelé se na dětské vystoupení vždy velmi těší. Díky podpoře od Nadace Syner bylo možné zorganizovat vystoupení dětí, ale obyvatelé domova se dočkali i předčasné nadílky. "Díky daru od nadace můžeme vždy klientům připravit i dárkové balíčky," podotkl ředitel domova. Nadace s domovem spolupracuje již řadu let. "Je pro nás potěšením, když můžeme pomoci zdejším obyvatelům a trošku jim zpříjemnit tento sváteční čas," řekla Iva Urbanová, jedna z hlavních tváří nadace, které se středeční akce osobně zúčastnila a přítomným obyvatelům popřál a krásné Vánoce.   


6.12.2018   Do domova přišel Mikuláš

Český Dub – Ve čtvrtek 6. prosince bylo v domově veselo. Konala se tradiční Mikulášská zábava, na kterou přišel i Mikuláš se svoji družinou. Mikuláš s doprovodem nejprve prošel celým domovem, pokoj od pokoje a svoji návštěvu zakončil příchodem do místnosti, kde se konala Mikulášská zábava. Na ní nechybělo bohaté občerstvení, které částečně vytvořili samotní obyvatelé domova.   


1.12.2018   Vnoučata opět rozdávají radost

Český Dub – Let letadlem, návštěva továrny Škoda Auto, výlet do Národního muzea v Praze, ale i nová televize či čtecí lupy. To jsou přání, se kterými se čtyři obyvatelky Domova důchodců Český Dub připojily k projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Přání byla zapsána na speciální web a během několika dnů se našli dárci, kteří se je zavázali splnit. Ježíškova vnoučata tak opět dozují, že s naší společností to vůbec není tak zlé, jak se nám mnozí často snaží namluvit. Naopak lidé chtějí a umějí pomáhat. Všem, kteří se do projektu zapojili, či ještě zapojí, velmi děkujeme.   


22.11.2018   Výročí republiky oslavili koncert

Český Dub - V letošním roce si připomínáme sto let od vzniku samostatné Československé republiky. Jednou z akcí, která byla tomuto svátku věnována, byl i koncert, který se uskutečnil ve čtvrtek 22. listopadu. Se svým programem složeným z národních písní a klasiky přijelo duo tvořené sopranistkou Ivetou Hejdukovou a pianistou Vladimírem Kořánem.   


15.11.2018   Poslední taneční před zimní přestávkou

Český Dub – Ve čtvrtek 15 listopadu se uskutečnila poslední lekce taneční terapie v letošním roce. Tanečník, choreograf a režisér Petr Veleta do domova přijede znovu až na jaře. Poslední letošní lekce ale nebyla ve znamení smutku. Všichni, kteří tentokrát přišli, si užili více než hodinu zdravého pohybu a především dobré nálady, radosti a smíchu.   


25.10.2018   Písničkář prosvítil pošmourný den

Český Dub - Veselou náladu přineslo obyvatelům domova vystoupení písničkáře, který představil svůj program písních ze starých časů. Koncert proběhl ve velkém společenském sále domova 25. října. Posluchači si koncert užili. Muzikant, bývalý člen skupiny Šlapeto nejen zpíval, ale své vystoupení okořenil i vyprávěním mnoha veselých příběhů.   


18.10.2018   Odpoledne se veselili za zvuků hudby

Český Dub - Ve čtvrtek 18. října se v domově konala tradiční podzimní hudební veselice. Obyvatelům přijel zahrát pan Mádl z Turnova. Velký sál domova byl zcela zaplněn. K dobré náladě nepřispěla pouze hudební složka programu, k dispozici bylo i pestré občerstvení. Část sladkostí chutnala přítomným obzvlášť dobře, protože se dne předem podíleli na jejich výrobě.   


5.10.2018   V domově mají odvoleno

Český Dub – Dne 5. října hned krátce po zahájení voleb využila část obyvatel domova svoji šanci a dala hlas kandidátům do zastupitelstva města Český Dub. Sociální pracovníci i tentokrát zařídili, že část příslušné volební komise přišla s urnou přímo do domova. Volit tak mohl každý oprávněný volič, která projevil zájem.   


25.9.2018   Výlet ze zámku na zámek

Český Dub / Mnichovo Hradiště - V úterý 25. září se vypravila část obyvatel domova na další z pravidelných výletů. Tematicky by se dal tento výlet nazvat cesta ze zámku na zámek. Cílem totiž byl areál zámku v nedalekém Mnichově Hradišti. Výletníci si prošli areál zámku, především krásný park. Cestou zpět se pak zastavili na občerstvení v jedné z oblíbených restaurací.   


18.9.2018   Vyrazili si na výlet do lázní

Lázně Libverda - V úterý 18. září se část obyvatel vydala na další výlet. Cíl nebyl jeden, ale hned dva. Výprava se zastavila v Lázních Libverda a také v kostele v Hejnicích. V lázních výletníci obdivovali krásně opravený areál a samozřejmě nechyběla ani zastávka na občerstvení.   


15.9.2018   Zašli se podívat na oblíbenou výstavu zvířátek

Český Dub - V sobotu 15. září se část obyvatel domova vydala na výlet. Tentokrát se obešel bez automobilů, cílem totiž byl nedaleký areál zahrádkářů. V něm se konala tradiční výstava domácího zvířectva. Na tuto výstavku domácího zvířectva chodí obyvatelé domova každoročně a vždy je o tento výlet velký zájem.   


13.9.2018   Grilovačka na terase se povedla

Český Dub – Omamná vůně grilovaných klobás prosytila ve čtvrtek 13. září vzduch nad terasou navazující na hlavní budovu domova. Stále spíše letní počasí dotvořilo atmosféru k příjemnému posezení, kterého se účastnilo několik desítek obyvatel domova. Akce se podařila, na grilech opečená uzenina chutnala všem přítomným. Ti si poseděli na terase, popovídali si a zpět do svých pokojů se odebrali až v podvečer. Organizátorům akce spadl kámen ze srdce, po celou dobu měli strach z deště. Nakonec ale příroda ukázala svoji přívětivou tvář. Fotografie ze akce jsou k vidění v galerii.   


6.9.2018   Vnouče se proletělo balónem

Český Dub/Český ráj - Díky projektu Českého rozhlasu Jéžiškova vnoučata si paní Vlasta, jedna z obyvatelek domova, splnila svůj sen. Toužila se proletět balónem. V pátek 6. září se sen proměnil ve skutečnost. Paní Vlasta, která let balonem obdržela od jedné hodné dárkyně, se dočkala. Balón se vznesl z louky poblíž Mladějova v Českém ráji a trval zhruba dvě hodiny. „Už jsme nevěřila, že se mi to ještě někdy splní. Byl to úžasný zážitek,“ svěřila se po přistání šťastná seniorka. Fotografie ze letu jsou k vidění v galerii.   


27.7.2018   Dánský orchestr ohromil posluchače

Český Dub - Páteční odpoledne patřilo v domově opět kultuře. Tentokrát šlo o výjimečný zážitek, do Domova důchodců Český Dub přijel 27. července orchestr Skjern Salonorkester až z Dánska. Lze téměř na sto procent konstatovat, že hudebníci z tak vzdáleného místa v dosud nehráli."Vystoupení zprostředkovala paní Harriet Ludvigsen, jejíž kamarádka se do Dánska přestěhovala z Českého Dubu a doporučila nás, jako vhodné místo pro koncert," vysvětlil Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Orchestr je věren svému označení a vystupujících bylo celkem 24. Svůj set orchestr odehrál pod vedením dirigenta Flemminga Nordenhoffa. Ten se ve dvou skladbách zhostil i sólového zpěvu. Repertoár byl pestrý, zazněla například polka Škoda lásky v unikátním provedení – zpívaná v Dánštině. Místo bylo ale i pro písničku z tvorby slavné Abby. "Naším krédem je rozdávat radost. Hudbou se bavíme a chceme, aby stejný pocit měli i posluchači," upřesnil dirigent Nordenhoff. Koncert mělb obrovský úspěch, nadšené publikum vůbec nechtělo nechat hudebníky odejít. "Sám jsem se hudbě věnoval a musím říct, že se mi dnešní koncert opravdu líbil. Přece jen, kompletní orchestr, to je opravdu síla," pochvaloval si po koncertě pan Pavlů, jeden z obyvatel domova. Vystoupení v Českém Dubu bylo tečkou za pobytem orchestru v Česku. "Koncertů bylo více, například ve Velkém Meziříčí, Telči či Praze. Dnes se vracíme přespat do Prahy a zítra odjíždíme do Dánska. Návštěvu u Vás si celý orchestr pochvaluje, všichni hovoří o nesmírně přátelské, vstřícné atmosféře," uvedla Harriet Ludvigsen.Fotky z koncertu jsou v galerii.   


26.7.2018   Houslová pážata přijela zahrát do Dubu

Český Dub - Po roce se opět představili v domově mladí umělci, kteří v nedalekých Petrašovicích pobývají na letním hudebním táboře. Obyvatelům domova předvedli své dovednosti ve hře na housle. Ve čtvrtek 26. července dopoledne se velká společenská místnost domova opět dočasně proměnila v koncertní sál. Pod vedením své umělecké vedoucí a pedagožky Markéty Vybíralové se děti postupně střídaly ve svých sólech, část repertoáru odehrály společně. Odměnou za skvělý výkon byl závěrečný mohutný aplaus. Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


19.7.2018   Prožili příjemné odpoledne s Plechařinkou

Český Dub – Ve čtvrtek 19. července se terasa u Domova důchodců Český Dub dočasně proměnila v hudební open air arénu. Domov pro své obyvatele připravil hudební odpoledne, vystupujícím tělesem byla dechová hudba Plechařinka. "Celkem přišlo skoro sto návštěvníků. Jsme rádi, že si k nám našli cestu i lidé z města i okolí," řekl Radim Pochop, ředitel pořádajícího domova. Jak podotkl, organizátoři nepřipravili jen kulturní program. Myslelo se i na občerstvení. K dispozici byly koláče a další sladkosti, k zahnání žízně sloužilo nealko pivo a různé druhy limonád a minerálek. "K akci nás inspiroval loňský úspěch hudebního odpoledne. Tehdy jsme ho pořádali ve spolupráci s firmou Lukov, tentokrát bylo vše v naší režii. Velké poděkování patří zaměstnancům, bez jejichž nadšení a ochoty by akci nebylo možné uskutečnit," dodal Pochop. Vystoupením Plechařinky nabídka kulturních akcí pro obyvatele domova nekončí. Příští týden se uskuteční hned dvě vystoupení. Ve čtvrtek ppřivítají v domově mladé houslisty z Prahy, kteří poblíž domova pobývají na letním sousedění. V pátek pak přijede pěvecký sbor z Dánska, který aktuálně absolvuje své turné po České republice. Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


29.6.2018   Letní odpoledne prožili v Zákupech

Zákupy - Zámek Zákupy si pro svůj výlet vzala do hledáčku v pátek 29. června skupinka obyvatel domova. Konkrétně šlo o klienty čtvrtého oddělení. Cestovatelé se bez ohledu na možná až extrémně horký den vydali na cestu krátce po obědě. Po zhruba čtyřiceti minutách zaparkoval mikrobus na parkovišti poblíž zámku. Následovala prohlídka nádvoří a především krásný, nedávno zrenovovaný, park. Po procházce následoval přesun do nedaleké restaurace na občerstvení. Po jídle se výprava vydala zpět do Českého Dubu.
Fotky z výletu jsou k vidění v galerii.   


20.6.2018   Tančilo se horku navzdory

Český Dub – Ve středu 20. června přijel po čase do domova opět taneční mistr, choreograf a režisér Petr Veleta. Extrémnímu horku navzdory si jeho taneční terapii nenechalo ujít velké množství obyvatel domova. Logicky tvořily naprostou většinu tančících ženy. Lekce byla tentokrát obohacena o ukázky terapie smíchem. Znovu se potvrdilo, že ani upoutání na invalidní vozík nepředstavuje žádnou zásadní bariéru pro zapojení se do víru tance.
Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


15.6.2018   Z Mimoně si vezeme ocenění

Mimoň – Na pozvání kolegů z Domova důchodců Mimoň vyjela skupinka obyvatel domova v pátek 15. června na další ročník tamních sportovních her seniorů. Zastoupeno bylo více domovů seniorů z celého Libereckého kraje. Jednotlivé disciplíny byly zaměřeny především na procvičení paměti a jemné motoriky rukou. V nabité konkurenci jsme se neztratili, naopak jedna z našich závodnic se dostala mezi nejlepší a byla oceněna na závěrečném vyhlášení.
Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


14.6.2018   Přijali pozvání k návštěvě pivovaru

Vratislavice nad Nisou – V rámci charitativní akce Ježíškova vnoučata se 14. června část obyvatel domova podívala do pivovaru v nedalekých Vratislavicích nad Nisou. Původně o návštěvu projevila zájem jedna z obyvatelek domova, která v pivovaru pracovala po celou svoji profesní kariéru, několik desítek let. Zástupce pivovaru Pavel Regner na přání pozitivně reagoval a vstřícně nabídl, že návštěvníků může být samozřejmě i více. V horké středeční odpoledne přijela výprava z domova do Vratislavic, u brány pivovaru již čekal Pavel Regner, který byl po celou dobu exkurze pozorným a milým hostitelem - průvodcem. Tečkou za závěrem návštěvy byl přípitek pivem natočeným přímo z velkého ležáckého tanku.
Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


31.5.2018   Školáci zazpívali a zahráli obyvatelům domova

Český Dub – Ve čtvrtek 31. května se velká společenská místnost domova proměnila v dočasný divadelní sál. Ten opanovaly děti z místní základní školy. Ve svém programu spojily písničky, hrané scénky a básničky do pestrého pásma, které se líbilo všem přítomným seniorům, odměnou za předvedený výkon byl dlouhotrvající bouřlivý potlesk.
Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


23.5.2018   Sychrov návštěvníky okouzlil pohádkovou atmosférou

Sychrov – Do nedalekého Sychrova se ve středu 23. května vydala část obyvatel domova, tentokrát šlo o klienty služby domovy pro seniory. V krásném slunečném dni se návštěvníci prošli parkem, pokochali se stále krásnějším pohádkovým zámkem, který ne náhodou bývá dějištěm natáčení pohádek. Sladkou tečkou bylo posezení v zámecké cukrárně.
Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


22.5.2018   Děti z mateřinky přinesly do domova dobrou náladu

Český Dub – Děti z místní mateřské školy přišly v úterý 22. května do domova. Jejich návštěvy jsou již v podstatě fungující příjemnou tradicí. Mladí školáci představili svůj program, který byl opět pestrou směsí scének, písniček, básniček a říkadel.
Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


14.5.2018   Výlet odstartovali v oblíbené zmrzlinárně

Stráž pod Ralskem/Lázně Kundratice – V pondělí 14. května se skupinka obyvatel domova, jednalo se o zástupce čtvrtého oddělení, vydala na výlet. Prvním cílem bylo město Stráž pod Ralskem, konkrétně tamní vyhlášení zmrzlinárna. Z pestré nabídky doslova desítek nejrůznějších chutí si obyvatelé domova vybrali své favority a poklidu zahradního posezené hodovali. Po skončení hostiny následoval přesun do Lázní Kundratice. Tam došlo na procházku malebným areálem lázní a na závěr se cestovatelé přesunuli do restaurace, kde si dali dobrou večeři.
Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


11.5.2018   Pekli dobroty pro sebe, i pro své kolegy

Český Dub - V pátek 11. května se jedna ze společenských místností domova dočasně proměnila v cukrářskou manufakturu. V rámci denních aktivit se obyvatelé věnovali přípravě sladkého občerstvení. Do práce se s chutí zapojilo velké množství žen, ale nenechali se zahanbit ani mužští obyvatelé domova. Vůně sladkostí se ještě dlouho nesla celým domovem.
Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


10.5.2018   Pohodová grilovačka na terase potěšila

Český Dub – Venkovní terasa navazující na hlavní budovu domova se ve čtvrtek desátého května na chvilku proměnila v zahradní restauraci. Obyvatelé domova si zde odpoledne poseděli a za poslechu příjemné hudby pojedli něco grilovaných klobás, nechyběla nabídka chlazených nápojů. Celkovou atmosféru vyšperkovalo již téměř letní počasí.
Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


9.5.2018   Děti z Korálku popřály ke Dni matek

Český Dub - V předstihu si v domově ve středu 9. května připomenuli Svátek matek. Stejně jako v minulých letech byl ve spolupráci s Nadací SYNER klientům nabídnut kulturní program v podání dětského souboru Korálek, každý klient dostal malý dárek, ženám byly předány květiny. Krátce před desátou hodinou dopolední by velký společenský sál domova téměř zcela zaplněn, obyvatelé domova čekali na zahájení programu. „Jsme moc rádi, že jsme opět po čase u Vás v Českém Dubu. Chtěla bych Vám všem popřát především pevné zdraví, protože to je opravdu to nejcennější, co máme. Užijte si dnešní den a užívejte tyto krásné teplé jarní dny,“ uvedla na úvod Iva Urbanová z Nadace Syner. Program, kterým se děti z Korálku prezentovaly, měl u přihlížejících obyvatel domova velký úspěch. Důkazem pro toto tvrzení byl mohutný potlesk na závěr vystoupení. Hned po skončení programu se děti rozeběhly do publika a rozdaly přítomným perníková srdíčka, které pomáhaly vlastnoručně vyrobit. „Každý obyvatel dostane dárkový balíček s kosmetikou, pro všechny ženy máme připraveny květiny,“ doplnil Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Jak podotkl, dary i drobné občerstvení byly uhrazeny z prostředků poskytnutých nadací. Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


7.5.2018   Po zimní přestávce pokračují taneční

Český Dub – Po zimní přestávce se v pondělí 7. května uskutečnila další lekce taneční terapie s tanečníkem a choreografem Petrem Veletou. Velký sál se opět zaplnil, obyvatelky a dokonce i někteří obyvatelé domova, se na oblíbené taneční velmi těšili a zima se jim zdála příliš dlouhá. Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


3.5.2018   Zasoutěžili si na Hamrovském kolotoči

Velké Hamry – Pět tříčlenných družstev složených z obyvatel domovů pro seniory zřizovaných Libereckým krajem změřilo ve středu třetího května své síly v soutěži nazvané Hamrovský kolotoč. Jak z názvu vyplývá, pořadatelem soutěže byl Domov důchodců Velké Hamry. Hamerští přizvali zástupce partnerských domovů z Rokytnice nad Jizerou, Vratislavic, Liberce – Františkova a z Českého Dubu. „ Přijeli jste si zasoutěžit, ale nejde opravdu o to, kdo bude první. Věřím, že společně prožijeme příjemný den,“ řekl na úvod setkání Čestmír Skrbek, ředitel pořádajícího domova. Soutěž byla rozdělena do dvou bloků. V prvním si aktéři prověřili své znalosti z dějin, kultury a společenského života. Ve druhém je čekalo překvapení, testem prošly čichové buňky. Každý tým si vylosoval pět lahviček, úkolem bylo uhodnout, z jakých potravin a pochutin pocházejí v nich uložené vonné esence. Soutěžní otázky potvrdily, že aktéři mají stále bystrou mysl, s většinou témat si hravě poradili. U hádání původu vůni byla pro změnu velká legrace. „Cože? On to nebyl česnek! To snad není možné,“ reagoval překvapeně jeden ze soutěžících. Po skončení klání přišel čas pro další překvapení. „Možná si říkáte, proč tu je připraven elektrický klavír. Máme totiž šikovného pana kuchaře, který vám zahraje a zazpívá. Během jeho produkce porota spočítá výsledky,“ vysvětlil Čestmír Skrbek. Hudební vložka měla velký úspěch a pak již přišel čas k závěrečnému vyhodnocení. Nejvíce bodů nasbíralo družstvo z Českého Dubu. Ocenění – sladký dort, diplom a pamětní placku s logem soutěže – dostali všichni soutěžící. Pak již následoval oběd, po kterém se přespolní vydali na cestu domů. „Chtěl bych pořadatelům velmi poděkovat. Program byl skvěle připraven a určitě se nejen našim klientům v Hamrech moc líbilo,“ řekl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Fotky z akce jsou k vidění v galerii.   


30.4.2018   Počasí láká k výletům

Liberec - Část obyvatel čtvrtého oddělení se v pondělí 30. dubna vypravila na výlet. Cílem bylo tentokrát centrum Liberce. K dobré náladě nahrávalo i krásné, prakticky letní, počasí. Výletníci si prohlédli centrum města, ale nenechali si ujít ani útroby nedalekého velkého obchodního centra. Po prohlídce Liberce se výprava vydala zpět do Českého Dubu, tečkou za pestrým programem byla večeře v restauraci na tamním náměstí. Fotky z výletu jsou k vidění v galerii.   


30.4.2018   Upozornění pro návštěvníky domova

Aktuálně probíhají práce související s instalací nového osobního výtahu u zadního vchodu do hlavní budovy domova. Prosíme návštěvy, ať využívají hlavní vchod a omlouváme se za dočasná omezení. Děkujeme za pochopení. Vedení DD Český Dub.


   


27.3.2018   V domově žijí oslovou Velikonoc, přijel i Korálek

Český Dub – Obyvatelé Domova důchodců Český Dub již týden žijí oslavou Velikonoc. V úterý 27. března se sešli ve společenském sále domova, kde se pustili do výroby velikonoční výzdoby, včetně malování kraslic a pletení pomlázek. Na pomlázky je specialistou Jaroslav Bernardt. "Jen pro děti z místní školy jsem jich letos vyrobil již přes dvacet kousků," pochlubil se obyvatel domova, který si i sám shání potřebné proutí.
Po zhotovení dekorací a výzdobě společných prostor domova se o den později obyvatelé mohli těšit na tradiční vystoupení dětského souboru Korálek. Akci domov pořádá každoročně s podporou Nadace Syner. Součástí středečního programu bylo pásmo koled, říkanek a básniček, ve kterých děti vzdaly hold velikonočním tradicím. Každý z obyvatel domova navíc dostal velký dárkový balíček. "Jsme rádi, když můžeme pomoci zpříjemnit svátky zdejším obyvatelům," uvedla Iva Urbanová z Nadace Syner, která se středečního setkání osobně zúčastnila.
Fotografie z akce jsou k vidění v galerii.   


27.3.2018   Pustili se do výroby sváteční výzdoby

Český Dub – V úterý 27. března se jeden ze společenských sálů domova změnil v malou manufakturu. Část obyvatel za podpory pracovnic domova se pustila do výroby velikonočních dekorací. Malovala se vajíčka, vyrobilo se několik desítek pomlázek.
Fotografie z akce jsou k vidění v galerii.   


22.3.2018   Na zábavě to pořádně roztočili

Český Dub – Ve čtvrtek 22. března se ve velkém společenském sále domova konala tradiční Josefovská zábava. Hostující hudebník hrál písničky, které svým záběrem musely udělat radost úplně každému. Kromě dobré muziky bylo k dispozici i občerstvení, jehož sladkou část den předem vyráběli samotní obyvatelé domova.
Fotografie z akce jsou k vidění v galerii.   


12.3.2018   Situace se zlepšuje, zákaz je odvolán

Český Dub – S účinností od 12. března je odvolán zákaz návštěv, který by v Domově důchodců platný od 31. ledna letošního roku. Příbuzným a blízkým již nic nebrání v kontaktu s obyvateli domova.
Vedení domova se rozhodlo nepopulární opatření zrušit na základě objektivních informací. „Poslední data epidemiologů jsou příznivější, stav se zvolna vrací k normálu. Poradili jsme se i s lékařkou, která poskytuje péči naprosté většině našich klientů,“ uvedl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Podle jeho slov, byl již nejvyšší čas. „Už to bylo opravdu dlouhé a obyvatelům bylo líto, že návštěvy k nim stále nemohou. Jsme moc rádi, že můžeme zákaz zrušit,“ dodal ředitel domova.
Zákaz návštěv je nepopulární opatření, ke kterému v domově přistupují v jen nezbytných případech. Opatření je přijímáno s cílem ochránit zdraví klientů. Starší lidé jsou citlivější, a jejich organizmus se s nemocí mnohem hůře vypořádává. O zrušení dočasného zákazu bude veřejnost informována, příbuzným budou rozeslány informativní SMS.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Ve dvou sociálních službách nabízí celkem sto míst.


   


31.1.2018.   Zákaz má ochránit zdraví seniorů

Český Dub – S účinností k 31. lednu 2018 platí v Domově důchodců Český Dub zákaz návštěv. Vedení domova tak reaguje na aktuální epidemiologickou situaci. Dle informací hygieniků nemocnost akutními respiračními infekcemi v uplynulém týdnu podle očekávání stoupla - v ČR o 18,3 %, v Libereckém kraji o 25 %. V  Libereckém kraji stoupla nemocnost ve všech okresech, nejvýznamněji v okrese Jablonec n/N a to o 63,4 %.
„Zákaz návštěv je nepopulární opatření, které samozřejmě negativně ovlivňuje pohodu našich obyvatel. Přistupujeme k němu v jen nezbytných případech. Vedle informací o vývoji nemocnosti v Libereckém kraji jsme přihlédli i k doporučení ošetřujícího lékaře,“ vysvětlil Radim Pochop, ředitel domova. Jak podotkl, opatření bylo přijato s cílem ochránit zdraví klientů. „Starší lidé jsou na podobná onemocnění citlivější a jejich organizmus se s nemocí mnohem hůře vypořádává. Není přehnané konstatování, že může jít i o ohrožení života,“ dodal Pochop. O zrušení dočasného zákazu bude veřejnost informována.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Ve dvou sociálních službách nabízí celkem sto míst.


   


25.12.2017   Ježíškova vnoučata nadělují i v Českém Dubu

Český Dub – Let balónem, návštěva koncertu pěveckého sboru, výlet na místa dětství, ale i nový elektrický vozík. To jsou přání, se kterými se čtyři obyvatelky Domova důchodců Český Dub připojily k projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.
Přání byla zapsána na speciální web a během několika dnů se našli dárci, kteří se je zavázali splnit. Zcela splněno je přání paní Alžběty, která zatoužila ještě jednou navštívit dětský domov u Chotěboře. Již 25. prosince přijel do domova v Českém Dubu dárce, pomyslné Ježíškovo vnouče, paní Alžbětu vzal do svého automobilu a do dětského domova ji zavezl. Tam již byli na návštěvu připraveni a paní Alžbětu po areálu provedli a pochlubili se jeho aktuální podobou. Paní Vlasta se může těšit na let balónem, samozřejmě ten se uskuteční, až počasí dovolí. Paní Hana má slíbenu návštěvu koncertu Severáčku, čeká se jen na nejbližší vhodný termín. Dokonce díky iniciativě společnosti Slevomat se i paní Františka brzy stane majitelkou nového elektrického vozíku.
Ježíškova vnoučata tak opět dozují, že s naší společností to vůbec není tak zlé, jak se nám mnozí často snaží namluvit. Naopak lidé chtějí a umějí pomáhat. Všem, kteří se do projektu zapojili, či ještě zapojí, velmi děkujeme.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, svůj nový domov v něm nalezlo celkem sto seniorů a seniorek.   


22.12.2017   U stolu se potkávají domácí i hosté

Český Dub – Program akcí, které se vztahují k oslavě Vánoc, vyvrcholil v pátek 22. prosince, kdy se se konala v domově tradiční slavnostní večeře. Vždy v poslední pracovní den před Štědrým dnem v domově připravují večeři, na kterou mohou přijít i příbuzní a přátelé obyvatel domova. Letos přišlo více než sto lidí. Sváteční menu bylo tradiční – smažený kapr s bramborovým salátem, alternativou byl smažený vepřový řízek. K posezení byla dále servírována káva a oblíbené vánoční cukroví.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


20.12.2017   Děti z mateřinky přišly s koledou

Český Dub – Ve středu 20. prosince vystoupily ve velké společenské místnosti domova děti z místní mateřské školy. Předvedly pásmo nejznámějších tradičních koled. Velký společenský sál domova se zcela zaplnil, a přítomní dětem za každou koledu bouřlivě zatleskali. Atmosféra byla vřelá i s ohledem na to, že někteří obyvatele měli v řadách vystupujících své známé, či příbuzné.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


19.12.2017   Vzpomínali na své blízké

Český Dub – V úterý 19. prosince se ve velkém sále domova konala sváteční bohoslužba. Byla laděna vánočně a její součástí byla vzpomínka na blízké, kteří již nejsou v našem světe. Bohoslužby se může účastnit každý, bez ohledu na svůj hendikep v pohybu. Personál domova klienta v případě potřeby přiveze i na ošetřovatelském lůžku.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


16.12.2017   Připravují dobroty na Vánoční stůl

Český Dub – V rámci svých běžných denních aktivit se obyvatelé domova mohli podílet na přípravě občerstvení na slavnostní večeři. Plni zápalu se za pomoci pracovnic přímé péče pustili do tvorby nejrůznějších druhů cukroví. Domovem se tak několik dnů nesla sladká vůně – předzvěst blížících se svátků.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


13.12.2017   S Korálkem přišla vánoční pohoda

Český Dub – Ve středu 13. prosince přijely do Domova důchodců v Českém Dubu děti ze souboru Korálek. Svým pásmem složeným z tradičních vánočních koled, říkadel a scének zpříjemnily dopoledne seniorům, kteří v domově žijí. Akce organizuje každoročně domov ve spolupráci s Nadací Syner.
S předstihem zaplnili obyvatelé domova velký společenský sál. Korálek dobře znají, na letošní vánoční vystoupení se tak velmi těšili. Děti je rozhodně nezklamaly. "Viděla jsem je již několikrát, naposledy letos na jaře. Znovu se mi to moc líbilo, obdivuji, co všechno zvládnou," svěřila se Helena Marečková, jedna z obyvatelek domova.
Vedle kulturního zážitku si obyvatelé domova z představení odnesli i něco hmotného. Nadace Syner každoročně věnuje finanční prostředky na dárkový balíček, který obdrží každý klient domova. "Se zdejším domovem spolupracujeme již mnoho let. Jsme moc rádi, když můžeme přispět ke zlepšení pohody zdejších obyvatel," uvedla Iva Urbanová z Nadace Syner, která se středeční akce osobně zúčastnila.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


9.12.2017   Šli se podívat na Vánoční trhy

Český Dub – V sobotu 9. prosince se vydala část obyvatel domova na procházku, cílem byl Vánoční trh, který obsadil náměstí v centru Českého Dubu. Obyvatelé se podívali, co prodejci ve svých stáncích nabízejí, dali si na posilněnou něco specialit a příjemně unaveni se vrátili do svých pokojů.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


7.12.2017   Přivítali Mikuláše s celou jeho družinou

Český Dub – Sice později, ale s o to větším slávou zavítal ve čtvrtek 7. prosince do domova Mikuláš se svoji veselou družinou. Jeho návštěva byla součástí odpoledního programu, který vrcholil hudební zábavou. Mikuláš obdaroval nejen obyvatele domova, ale poslechl si koledy a básničky i od dětí některých zaměstnankyň.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


30.11.2017   Zajeli se podívat do chrámu konzumu

Liberec – Část obyvatel domova se vydala ve čtvrtek 30. listopadu na výlet. Tentokrát bylo cílem poněkud netradiční místo - jeden z největších obchodních komplexů v Česku. Pro mnohé to byla vůbec první návštěva obdobného velkého centra obchodu. S ohledem na blížící se Vánoce řada výletníků návštěvu využila k nákupu dárků pro své blízké.
Fotografie z výletu jsou k vidění v galeriích.   


30.11.2017   Sálem znějí trvalky Karla Hašlera

Český Dub – Velký sál domova se ve čtvrtek 30. listopadu opět proměnil v koncertní síň. Do domova zavítal pan Šedivý, který je stálým hostem a i letos svůj program sestavil především z nestárnoucích písní Karla Hašlera. "Velmi to utíká, jsem u vás v Českém Dubu již nejméně po dvanácté," svěřil se zpěvák. Přítomným obyvatelům se vystoupení líbilo, řadu songů si s chutí zazpívali.
Fotky z akce jsou ve fotogalerii.   


9.11.2017   Lidovky mají vždy velký ohlas

Český Dub – Ve čtvrtek 9. listopadu si obyvatelé domova s chutí zazpívali. Měli k tomu dobrý důvod, ve velké společenské místnosti vystoupilo duo muzikantů, kteří téměř hodinu hráli jednu známou lidovou písničku za druhou.
Fotky z akce jsou ve fotogalerii.   


25.10.2017   I v domově se rozhodovalo, kdo povede naši zem

Český Dub – Pobyt v domově, ani zhoršený zdravotní stav, není překážkou pro aktivní zapojení do politického života. Stejně, jako při minulých volbách, přišli členové volební komise přímo do domova. Kdo chtěl, ten mohl dát hlas své oblíbené politické straně.
Fotky z volbě v domově jsou ve fotogalerii.   


19.10.2017   Hudební odpoledne se zpěvem i tancem

Český Dub – V říjnu je pro obyvatele domova vždy organizována taneční zábava, stejně tak tomu bylo i letos. Ve čtvrtek 19. října odpoledne se velký sál proměnil v taneční sál. K příjemné hudbě bylo přítomným podáváno i chutné občerstvení, chlebíčky a sladké cukroví.
Fotky z akce jsou ve fotogalerii,   


18.10.2017   Vlastní sladkosti chutnají vždy nejlépe

Český Dub – V předstihu se část obyvatel, s pomoci personálu přímé péče, pustila ve středu 18. října do příprav občerstvení na zábavu, která byla naplánována na čtvrtek 19. října. Do pečení se obyvatelé pustili s velkou vervou, někdo vykrajoval, někdo zdobil, někdo prováděl finální slepování hotového.
Fotky z pečení jsou ve fotogalerii.   


3.10.2017   Staročeské písničky dojmou i pobaví

Český Dub – V pondělí 3. října se velký sál domova opět na chvíli změnil v koncertní sál. K slyšení byla pestrá směs staročeských písniček. Přítomní posluchači si rádi zazpívali, s textem nebyl problém, šlo o písničky, které zná opravdu každý. Mladý muzikant jim dodal novou šťávu. Prokázal tak zcela jasně, že ve slavné kapela Šlapeto nehrál náhodou.
Fotky z akce jsou ve fotogalerii.   


23.9.2017   I koncem září je na koupališti hezky

Český Dub – V sobotu 23. září se část obyvatel domova vydala na místní koupaliště. Záměrem nebylo osvěžení ve vlnách, ostatně počasí této variantě nepřálo, ale návštěva tamní restaurace U Holek. Příjemný personál, chutné jídlo a lahodné pití vytvořilo prostor pro příjemné posezení. Všichni si slíbili, že do restaurace co nejdříve znovu zajdou.
Fotky z výletu jsou ve fotogalerii.   


21.9.2017   Obdivovali klenoty v ráji

Český Dub/Hrubá Skála – Ve čtvrtek 21. září se část obyvatel domova vydala na další výlet. Cílem byl Český ráj, konkrétně zámek Hrubá Skála. Aktuálně je tam k vidění unikátní kopie korunovačních klenotů. Výletníci mohli v klidu obdivovat unikátní repliky zřejmě nejvzácnějších cenností, které v Česku máme.
Fotky z výletu jsou v galerii.   


18.9.2017   Taneční s Petrem Veletou pokračují

Český Dub – Oblíbený projekt taneční terapie se po prázdninách znovu rozběhl. V pondělí 18. záři přijel do domova Per Veleta a znovu rozdával radost a dobrou náladu. Program lekce má již svá pevná pravidla. Po úvodním rozcvičení a rozehřátí postupně vyzývá taneční mistr jednotlivé dámy k tanci. Díky své erudici a empatii dokáže do kola dostat každého, hendikepem není ani invalidní vozík ani hůlka a ani chodítko. Na závěr pondělní lekce se do tance – dle svých možností – zapojili opravdu všichni přítomní.
Fotografie z akce je galerii.   


16.9.2017   Po roce znovu navštívili oblíbenou výstavu

Český Dub – Každoročně navštěvuje část obyvatel domova výstavu organizovanou místním spolkem chovatelů. Nejinak tomu bylo i letos, termín výstavy připadl na dny 16. a 17. září. O víkendu sice počasí vyletování moc nepřálo, ale to nemohlo natěšení obyvatele domova odradit. Zevrubně si prohlédli celou expozici a chvilku si našli i na dobré občerstvení.
Fotografie z akce je galerii.   


14.9.2017   Za krásou koní do Ptýrova

Ptýrov – Ve čtvrtek 14. září se vydala část obyvatel domova na výlet. Tentokrát se jelo poměrně daleko, do Ptýrova poblíž Mnichova Hradiště. Tamní jízdárna nebyla cílem výletu poprvé. Obyvatelé domova nejprve využili možnosti krásného prostředí pro malou vycházku po areálu farmy. Při ní měli štěstí, zrovna probíhal trénink jednoho parkurového koně. Při pobytu na čerstvém vzduchu výletníkům vyhládlo, a proto využili možnosti občerstvit se v místní restauraci.
Fotky z výletu jsou v galerii.   


6.9.2017   Do domova již brzy po hezčí cestě

Český Dub – Obyvatelé domova i návštěvy se mohou těšit na vyšší komfort. K zadnímu vstupu do areálu domova dosud vedla stará poškozená cesta. Město Český Dub si na letošní rok naplánovalo její rekonstrukci, která probíhá právě v těchto dnech. Spolu s rekonstrukcí tělesa silnice dojde i k renovaci chodníků, pohodlnější bude i přístup do zadní části Zámeckého parku a do části jedné ze zahrad našeho domova.
 Fotografie z průběhu stavby jsou v galerii.   


27.8.2017   Obyvatelé vzkazují: Nezahálíme!

Český Dub – Dny v domově nejsou fádní. Obyvatelé mají nabídku různých aktivit. Prim hrají činnosti zaměřené na procvičování jemné motoriky, laicky řečeno šikovnosti rukou. Následující fotografie zachycují pár chvil z života prvního oddělení.
Fotografie z průběhu aktivit na I. oddělení domova jsou v galerii.   


16.8.2017   Jedeme na výlet, jedeme do lázní

Lázně Kundratice – Ve středu 16. srpna naplánovali v domově další výlet. Tentokrát se za hranice všedních dní vydávají obyvatelé prvního oddělení domova. Cílem byly nedaleké Lázně Kundratice. Počasí výletování přálo, po příjezdu do lázní se nejprve věnovali krátké procházce po areálu. Po ní přišel čas na občerstvení a zábavu v místní restauraci. Fotky z výletu jsou v galerii.   


14.8.2017   Oslavili narozeniny za poslechu Plechařinky

Český Dub – Více než sto padesát lidí zaplnilo v pondělí 14. srpna terasu navazující na hlavní budovu Domova důchodců Český Dub. Nebývalé srocení lidu mělo zřejmou příčinu, konalo se zde hudební odpoledne s dechovou hudbou Plechařinkou. Program pořádal domov důchodců ve spolupráci s firmou Lukov Plast spol. s.r.o.
"Lukov letos oslabuje 25 let své existence, a v rámci oslav organizuje různé akce pro veřejnost. Jednou z nich je i dnešní hudební odpoledne. Firma uhradila veškeré náklady, včetně občerstvení, které bylo pro všechny příchozí zdarma," vysvětlil Radim Pochop, ředitel domova důchodců.
Hudební odpoledne mělo úspěch, o ten se postarala svým výkonem Plechařinka, příznivou tvář ukázalo i počasí. "Moc se nám program líbil. Kapela hrála skoro dvě hodiny, počasí bylo super. Byli jsme příjemně překvapeni i prostředím domova. Je tu hezky," podotkla Zdena Čermáková, která na koncert přijela z jedné z okolních obcí.
Právě z účasti lidí z města a okolí, byla jich více než polovina, měli pořadatelé radost. "Snažíme se, abych byli vůči okolí co nejotevřenější. Je dobře, když se naši obyvatelé mohou potkávat a komunikovat s lidmi z města. Představuje to pro ně velké zpestření," uvedl ředitel domova.
Fotografie z akce je galerii.   


1.8.2017   Mladí houslisté se vrátili do domova

Český Dub – Pravidelným programem, na který se mohou obyvatelé domova těšit vždy o letních prázdninách, je hudební vystoupení dětí z jedné z pražských uměleckých škol. Tito mladí umělci totiž tráví pravidelně část léta na táboře (soustředění) nedaleko Českého Dubu. I jejich letošní program přítomné obyvatele domova nadchl, jako vždy, největší prostor měli mladí houslisté a houslistky. Tak za rok zase na shledanou.
Fotky z akce jsou v galerii.   


24.8.2017   Léto mají ve znamení výletů po okolí

Český Dub/Liberecko – V době, kdy letní prázdniny přecházejí zvolna do své druhé poloviny, pokračují obyvatelé domova ve výletování po okolí, bližším i vzdálenějším.
Například obyvatelé třetího oddělení se, doprovázeni personálem, vydali do Lázní Kunratice na tamní hudební odpoledne. Další skupinka se vypravila na pouť do Letařovic, nechyběla opakovaná návštěva místní cukrárny.
Fotografie z výletů jsou v galerii.   


20.7.2017   Besedovali o krásách přírody

Český Dub – Ve čtvrtek 20. července se v domově konala netradiční akce. Ve velké společenské místnosti se uskutečnila beseda spojená s promítáním velkoformátových makrofotografií. Pro mluvené slovo a fotografie platilo společné téma – příroda v regionu Podještědí. Přítomní obyvatelé se dozvěděli mnoho zajímavého a zřejmě většina měla první možnost vidět makrofotografie v takovéto špičkové kvalitě.
Fotky jsou k vidění v galerii.   


17.7.2017   Taneční s Petrem Veletou pokračují i v létě

Český Dub – V pondělí 17. července patřil společenský sál domova po čase opět tanci. Do domova zavítal oblíbený tanečník, režisér a choreograf Petr Veleta. Svoji lekci pojal tradičně, znovu se snažil do tance zapojit všechny přítomné. Opět se ukázalo, že potíže s pohybem nejsou zábranou pro taneční pohyb, dokonce ani invalidní vozík není nepřekonatelnou bariérou.
Fotky jsou k vidění v galerii.   


4.7.2017   Po stopách minulosti se vydali do Mnichova Hradiště

Mnichovo Hradiště – V úterý 4. července se část obyvatel ze čtvrtého oddělení vypravila na další výlet. Cílovou destinací bylo nedaleké Mnichovo Hradiště, konkrétně tamní zámecký areál. Jedna skupinka se vydala na prohlídku zámeckých interiérů, zbytek se seznámil s nedávno zrenovovanou hrobkou Albrechta z Valdštejna. Cestou zpět do Českého Dubu se výprava zastavila na občerstvení v restauraci v obci Vlčetín.
Fotky jsou k vidění v galerii.   


23.6.2017   Za sportem a zábavou do Vratislavic nad Nisou

Vratislavice n. N. – V pátek 23. června se výprava obyvatel domova vydala do Vratislavic, tamní domov seniorů zorganizoval další ročník sportovních her pro seniory. Program byl sestaven ze soutěží zaměřených ne procvičení jemné motoriky a paměti. Na upomínku dostala naše výprava pamětní list a drobné dárky.
Fotky jsou k vidění ve galeriích.   


16.6.2017   Naší se v Mimoni ani letos neztratili

Mimoň – V pátek 16. června vyjel tým obyvatel domova do Mimoně. Byli jsme tamním domovem důchodců přizváni na oblíbené hry seniorů. Soutěže prověřili um i paměť. Došlo na hod míčkem na cíl, lovení plastových rybek, sestavování hlavolamů a mnoho dalšího. O pohodu se postaral doprovodný kulturní program a chutné občerstvení. Naši soutěžící byli úspěšní, pan Bernard se umístil na celkovém třetím místě.
Fotky jsou k vidění ve galeriích.   


16.6.2017   Školáci předvedli v domově skvělou show

Český Dub – V pátek 16. června navštívily domov děti z místí základní školy. Konkrétně šlo o školáky z první třídy. Mladí umělci představili své pásmo složené z hraných scének, písniček, básniček a tanečních čísel. Program se přítomným seniorům velmi líbil, asi nejvíce je oslovilo půvabné zpracování klasické pohádky O veliké řepě.
Fotografie jsou k vidění v galerii.   


12.6.2017   Výlet za exotikou do liberecké ZOO

Liberec – V pondělí 12. června se vydala část obyvatel ze čtvrtého oddělení na výlet. Tentokrát byla cílem zoologická zahrada v nedalekém Liberci. Před výletem panovala obava z počasí, předpověď hlásila velká vedro, které mělo přejít v bouřku. Nakonec příroda ukázala svoji vlídnou tvář, teplota byla příjemná a na déšť nedošlo. Návštěva ZOO udělala obyvatelům domova radost, mnozí zde nebyli i desítky let, a tak velkým tématem bylo i komentování proběhnuvší modernizace areálu. Ze zvířat měli největší úspěch očekávaně především bílí tygři. Tečkou za výletem byla závěrečná večeře, na kterou se poutníci zastavili v Hodkovicích nad Mohelkou.
Fotografie jsou k vidění v galerii.   


9.6.2017   Návštěva dominanty Libereckého kraje

Liberec – Devátého června vyjela část obyvatel třetího oddělení domova na výlet. Za cíl byl zvolen vrchol Ještědu s jeho dominantou – vysílačem architekta Hubáčka. Počasí výletníkům přálo, což bylo konkretizováno v příjemné teplotě a především v možnosti obdivovat z vrcholu Ještědu úchvatný rozhled po celém širokém okolí. Po obchůzce po okolí vysílače se výprava zastavila na občerstvení přímo v restauraci v nitru vysílače.
Fotografie jsou k vidění v galerii.   


8.6.2017   Domovem se rozléhají operní árie

Český Dub - Ve čtvrtek 8. června se domov stal dočasnou operní scénou. Ve velkém společenském sále mohli obyvatelé poslouchat pásmo složené ze známých operních árií. Po nabídce dětských souborů a pořadů sestavených z písní populárních, šlo o zajímavé zpestření, které přítomní diváci velmi ocenili.
Fotografie jsou k vidění v galerii.   


18.5.2017   Opékání na terase s letní atmosférou

Český Dub – Pro nepřízeň počasí muselo být odloženo oblíbené grilování, které se v domově spojuje s termínem tradičního pálení čarodějnic. Nakonec se vhodný termín našel – byl to čtvrtek 18. května. Realita ukázala, že odložení bylo dobrým rozhodnutím, počasí bylo téměř letní, což pohodě jen prospělo. Chutná grilovaná uzenina a dobře vychlazené nápoje přišla přítomným obyvatelům vhod, poklidnou atmosféru pozdního odpoledne podtrhla reprodukované muzika.
Fotografie jsou k vidění v galerii.   


17.5.2017   Děti přinesly radost a dobrou náladu

Český Dub – Ve středu 17. května se ve velkém společenském sále domova představily přítomným obyvatelům domova děti z místní mateřské školy. Jejich program byl, jako obvykle, naplněn pestrou škálou písniček, říkadel a hraných scének. Vystoupení se klientům domova líbilo, ocenili, s jakou bravurou mladí umělci všechna své čísla zvládli.
Fotografie jsou k vidění v galerii.   


10.5.2017   Den matek oslavují s Korálkem

Český Dub - V předstihu si v domově ve středu 10. 5. 2016 připomenuli Svátek matek. Stejně jako v minulých letech byl ve spolupráci s Nadací SYNER klientům nabídnut kulturní program v podání dětského souboru Korálek, každý klient dostal malý dárek, ženám byly předány květiny.
"Den matek považuji za hezký svátek a je správné, že jeho tradice byla po změně režimu obnovena. Matky si ho, za vše co dělají pro své rodiny, zcela jistě zaslouží," uvedla na úvod představení Iva Urbanová z Nadace Syner. Jak dále uvedla, pro nadaci je podpora seniorů jedním z hlavních smyslů existence. Program, kterým se děti z Korálku prezentovaly, měl u přihlížejících obyvatel domova velký úspěch. Důkazem pro toto tvrzení byl mohutný potlesk na závěr vystoupení.
Spolupráci s nadací považují v domově za důležitou a přínosnou. "Dlouholeté podpory si vážíme. Dostává se nám pomoci i od jiných donátorů, ale kontinuální spolupráce s nadací je svým způsobem opravdu unikátní," řekl Radim Pochop, ředitel domova.   


20.4.2017   Obyvatelé i návštěvníci obdivují dílo Heleny Cejnarové

Český Dub – Českodubská umělkyně Helena Cejnarová již podruhé vystavuje v prostorách tamního domova důchodců. Na loňskou výstavu kreseb z Českého Dubu a jeho okolí v letošním roce navazuje expozicí ze své grafické tvorby.
"Na spolupráci s paní Cejnarovou jsme se dohodli v minulém roce. Vybrali jsme vhodné prostory a pro první výstavu jsme zvolili kresby zobrazující známá místa v Českém Dubu a jeho okolí," vysvětlil Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Podle jeho slov měla výstava skvělý ohlas: "Obrázky si prohlíželi nejen naši obyvatelé, ale i návštěvy. Podařilo se nám vybrat dobré místo, je jím chodba na druhém oddělení v centrální budově našeho areálu, po ní projede nejvíce lidí."
Současná výstava grafiky bude k vidění až do konce měsíce srpna a je přístupná nejširší veřejnosti. "Stačí projít hlavním vchodem domova, vystoupat jedny schody a jste na místě. Otevřeno je denně," zve na výstavu ředitel domova.   


12.4.2017   Děti z umělecké školy hrály seniorům v domově

Český Dub - Ve středu 12. dubna přišly do domova děti z místní umělecké školy. Předvedly program sestavený z písniček, skladeb vážné hudby a zpěvu. Postupně se na improvizovaném pódiu střídali mladí umělci, někteří hráli sólově, někteří se mohli opřít o doprovod svého pedagoga. Kromě interpretů prezentujících se svoji hrou na hudební nástroj vystoupili i mladí zpěváci a zpěvačky. Vystoupení dětí mělo obrovský úspěch, stejný, jako při jejich návštěvě v roce 2016.   


7.4.2017   Příprava na Velikonoce v plném proudu

Český Dub - V pátek 7. dubna se jedna ze společenských místností změnila na improvizovanou dílničku. Obyvatelé domova se zde věnovali přípravě na oslavu Velikonoc. Někteří se pustili do malování tradičních velikonočních kraslic, pánové se chopili vrbových prutů a pletli z nich pomlázky. Připravovala se i dekorace pro výzdobu pokojů a společenských prostor domova.   


5.4.2017   Korálek přivezl do Dubu náladu Velikonoc

Český Dub – Ve čtvrtek 5. dubna dopoledne oslavili v Domove důchodců Český Dub v předstihu Velikonoce. Postaraly se o to děti ze souboru Korálek. Nabídly seniorům své vystoupení složené z koled, písniček a hraných mikro scének.
"Velikonoční vystoupení Korálku je dlouholetou tradicí, děti k nám přijíždějí v rámci naší spolupráce s Nadací Syner," uvedl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Jak doplnil, z finanční podpory Nadace nejsou hrazeny jen náklady spojené se samotným programem. "Z poskytnutého finančního daru zajišťujeme i dárkové balíčky pro všechny naše obyvatele."
Dopolední program, který se odehrál před zcela zaplněným společenským sálem domova, měl velký úspěch. "Nejvíce mě potěšily koledy. Líbí se mi, jak jsou tak maličké děti šikovné. Nejen, že zpívají, ale ještě se doprovázejí na flétničky," pochvalovala si Helena Marečková, jedna z obyvatelek domova.
Za Nadaci Syner přijela pozdravit obyvatele domova Iva Urbanová. "Jezdíme do domova několikrát ročně, ale vystoupení o Velikonocích a o Vánocích mají vždy nejhezčí atmosféru," podotkla Urbanová.   


24.4.2017   Po zimní přestávce taneční pokračují

Český Dub – Choreograf, režisér a tanečník Petr Veleta zavítal 24. března po zimní přestávce znovu do našeho domova. První lekcí tak byl odstartován další rok taneční terapie, které má u obyvatel domova – žen i mužů – velký úspěch. Lekce byla tzv. oprašující, přítomní si ověřili, že již nabyté dovednosti ani po několika měsíční pauze nezapomněli. Další lekce je naplánována na měsíc květen.   


16.3.2017   Josef hlásí příchod jara

Český Dub – Ve čtvrtek 16. března se v domově konalo tradiční Josefovské posezení s muzikou. Velký společenský sál domova se již dlouho před oficiálním zahájením akce plnil, nakonec nebyla žádná židle volná. Program odstartoval ve tři hodiny odpoledne prvním hudebním blokem v podání pana Mádla. Vedle hudby se o pohodu přítomných postaralo i bohaté občerstvení. Část vznikla přičiněním samotných obyvatel domova, chutné chlebíčky připravil personál kuchyně. O zpestření se postarala tombola, ta měla dvě specifika – byla zdarma a každý los vyhrával. Fotky jsou k vidění v galeriích.   


7.3.2017   Za sladkostmi si zajeli do Hodkovic

Český Dub/Hodkovice nad Mohelkou – V úterý 7. března se část obyvatel domova vypravila na výlet. Cílem jejich putování bylo nedaleké město Hodkovice nad Mohelkou. Hodkovice nebyly vybrány náhodou, lákadlem je tamní vyhlášená cukrárna. Výlet byl zpestřen volbou dopravního prostředku, tentokrát nešlo o tradiční mikrobus, cestovalo se autobusem. Výlet splnil očekávání, cesta rychle uběhla, v cukrárně bylo nabídnuto dobré občerstvení a s dobrou náladou se minivýprava vrátila do domova. Fotky jsou k vidění v galeriích.   


23.2.2017   Odpolední klub obnovuje svoji činnost

Český Dub – Ve čtvrtek 23. února se po dlouhé době v domově znovu konal oblíbený odpolední klub přezdívaný Kavárna. Více než měsíční pauza byla způsobena chřipkovou epidemií a s ní souvisejícím zákazem návštěv. Nebezpečí již naštěstí pominulo a klub se opět může každý čtvrtek konat. Fotky jsou k vidění v galeriích.   


15.1.2017   Zákaz návštěv končí ve středu

Český Dub – S účinností k 15. únoru odvolává vedení Domov důchodců Český Dub zákaz návštěv, ten byl v platnosti od 10. ledna.
„Zákaz návštěv je nepopulární opatření, které samozřejmě negativně ovlivňuje pohodu našich obyvatel. Přistupujeme k němu v jen nezbytných případech. Proto jsme rádi, že ho můžeme zrušit,“ vysvětlil Radim Pochop, ředitel domova. Jak podotkl, nepopulární opatření bylo přijato s cílem ochránit zdraví klientů. „Zákaz vycházel z aktuální situace, byl enormní výskyt chřipkových onemocnění. Přihlédli jsme k doporučení hygieniků a praktických lékařů,“ dodal ředitel domova.
Starší lidé jsou na podobná onemocnění citlivější a jejich organizmus se s nemocí mnohem hůře vypořádává. Není přehnané konstatování, že může jít i o ohrožení života.


   


9.1.2017   Dočasný zákaz návštěv

Český Dub – S ohledem na vývoj nemocnosti, a s přihlédnutím k doporučení krajské hygienické stanice, přistupujeme k nepopulárnímu opatření – dočasnému zákazu návštěv. Zákaz je platný od 12 hodin dne 10. 1. 2017 a platí do odvolání. K tomuto kroku přistupujeme motivováni snahou o ochranu zdraví našich obyvatel.

Děkujeme za pochopení.

Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub


   


27.12.2016   Dopolední koncert přilákal desítky posluchačů

Český Dub – V úterý 27. prosince se v Domově důchodců Český Dub uskutečnil dopolední koncert. Repertoár byl sestaven převážně z kousků vážné hudby a oblíbených vánočních koled. Koncert si nenechala ujít velká část obyvatele domova, vystupující byli odměněni bouřlivým potleskem. Fota z akce jsou ve fotogalerii.   


23.12.2016   Slavnostní večeře udělala tečku za programem Vánoc

Český Dub – V pátek 23. prosince vyvrcholil slavnostní večeří kulturní a společenský program letošních Vánoc v domově. Jedná se o ojedinělou událost, kdy obyvatelé zvou své nejbližší ke slavnostní večeři. V jídelny se dočasně přeměnila část společenských místností, klienti upoutaní na lůžko večeřeli s rodinou přímo na svých pokojích. Zájem o akci je rok od roku vyšší, letos tak bylo nutné připravit navíc téměř sto večeří. Fota z akcí jsou ve fotogalerii.   


20.12.2016   Franz Schmitt se stal součástí betléma

Český Dub - Vyřezávaný betlém umístěný v českodubské Komendě postupně doplňují nové postavy. V minulém roce byl obohacen o postavu místního obyvatele a trenéra biatlonu Ondřeje Rybáře a místního řezníka pana Růty. V letošním roce se jeho součástí stal i Franz Schmitt, továrník, který vybudoval objekt, ve kterém je umístěn náš domov. Fota z akcí jsou ve fotogalerii.   


14.12.2016   Příjemné dopoledne s Korálkem

Český Dub – Ve středu 14. prosince opanovaly velkou společenskou místnost domova děti ze souboru Korálek. Představily se s komponovaným programem koled, básniček a scének, spojujícím tématem byly samozřejmě Vánoce.
"Jedná se o tradici, Korálek k nám v tomto období přijíždí každoročně," uvedl Radim Pochop, ředitel domova. Jak podotkl, program je nabízen díky podpoře Nadace SYNER. "Nadace nám poskytuje prostředky na zajištění vystoupení a každý obyvatel dostane dárkový koš," dodal Pochop.
Vystoupení Korálku přilákalo velkou část klientů domova. Program se přihlížejícím velmi líbil. "Bylo to moc pěkné, děti jsou velmi šikovné. Je obdivuhodné, co zvládnou v takto nízkém věku," svěřila se po konci vystoupení Helena Marečková, jedna z obyvatelek domova.   


6.12.2016   Do domova přišel Mikuláš

Český Dub – O den později, ale v plné kráse, navštívil 6. prosince seniory v Domově důchodců Český Dub Mikuláš. Nebyl sám, doprovázela ho dvojice veselých čertů, nechyběl ani anděl.
"Mikuláše vítáme u nás v domově každoročně. Jedná se o program, jehož součástí je i taneční zábava. Mikuláš navštíví se svým doprovodem obyvatele shromážděné ve společenské místnosti, k upoutaným na lůžko dojde přímo do jejich pokoje," vysvětlil Radim Pochop, ředitel domova.
V domově připravují pestrý program po celý prosinec. Po koncertu písní Karla Hašlera, Mikulášské se obyvatelé mohou dále těšit na návštěvu dětí z českodubské mateřské školky. Ve spolupráci s Nadací Syner se uskuteční vystoupení souboru Korálek. Při této akci dostanou obyvatelé i dárkové balíčky. "Největší událostí Vánoc je vždy slavností večeře, ta letošní se uskuteční 23. prosince. Obyvatelé si mohou přizvat své známé a příbuzné," doplnil Pochop.   


29.11.2016   Program na Vánoce 2016

Český Dub – S ohledem na blížící se konec letošního roku finišují v domově přípravy na oslavu Vánočních svátků. Podobně, jako v minulých letech, se mohou obyvatelé domova těšit na pestrou programovou nabídku. Hned 1. prosince přijede se svým pásmem písní Karla Hašlera pan Šedivý. V následujícím týdnu, přesně 6. prosince, proběhne Mikulášská zábava spojená s návštěvou Mikuláše a jeho družiny. Ve středu 14. prosince přivítá domov dětský soubor Korálek. Program pořádaný s podporou Nadace SYNER nabídne pestrou skládačku koled, scének a říkadel. Obyvatelé domova dostanou dárkové balíčky. 19. prosince představí svůj vánoční program děti z MŠ Český Dub. Tradiční sváteční večeře, na kterou přijíždějí i příbuzní klientů, se uskuteční 23. prosince.   


24.10.2016   POZOR!!! POZOR!!! POZOR!!!

V úterý 25. 10. a ve čtvrtek 27. 10. 2016 bude v lokalitě, ve které se nachází náš domov, plánovaná odstávka elektrického proudu. Mimo jiné bude omezena i funkčnost telefonní ústředny. V případě nutnosti využijte mobilní telefony - seznam na www.ddceskydub.cz.
Děkujeme za pochopení.

Radim Pochop, ředitel DD

ČEZ odstávka


   


10.9.2016   Domov představil svoji minulost

Český Dub – V sobotu 10. září se domov, po roční přestávce, opět zapojil do projektu Dny evropského dědictví. Akce, kterou v Českém Dubu organizuje místní muzeum, dává možnost veřejnosti vstoupit do zajímavých historických objektů, které nejsou běžně veřejnosti otevřeny. Nejedná se o pouhé zpřístupnění, návštěvníkům se dostane i fundovaného výkladu od pracovníků muzea. V domově se tak v sobotu uskutečnilo několik komentovaných prohlídek, o které byl velký zájem. Příchozí se dozvěděli mnoho zajímavého o historii areálu domova a o osudech rodu Schmittů, který areál patřil ve druhé polovině 19. století až do II. světové války.
Fotografie ze soutěže jsou k vidění v galeriích.   


10.9.2016   Hasiči v domově, došlo i na nácvik evakuace

Český Dub - Hasiči z Českého Dubu v čele s Oldřichem Laufkem navštívili v sobotu 10. 9. 2016 domov. Cílem bylo osvěžit si v paměti informace o celém areálu pro případný reálný zásah. Při prohlídce si hasiči zkoušeli i přesun na lůžko upoutaného klienta za pomoci evakuační podložky. Exkurze byla zajištěna i díky aktivitě pracovnice domova Báry Tomášové, která je sama aktivní hasičkou. Všem, kteří přišli ve svém volném čase, děkujeme.
Fotografie ze soutěže jsou k vidění v galeriích.   


6.9.2016   Na oslavě u sousedů

Český Dub – V Českém Dubu byla velká sláva. Tamní městský domov s pečovatelskou službou slavil 6. září 20. výročí od svého otevření. Na oslavu se vydala i část obyvatel našeho domova. Automobil nebyl tentokrát potřeba, k sousedům to máme kousek procházkou Zámeckým parkem. Na akci, za příjemného počasí bylo možné v pohodě a s dobrý občerstvením sledovat doprovodný kulturní program. Největší úspěch měla tradiční dechovka – Plechařinka.
Fotografie z vystoupení je k vidění v galerii.   


1.8.2016   Léto patřilo výletům po okolí

Český Dub/Liberecký kraj – Příznivé počasí v průběhu letních prázdnin bylo využito k organizování výletů obyvatel domova po okolí. Menší skupinky výletníků opakovaně vyjíždějí do Sychrova, Lázní Kundratic, poprvé se obyvatelé podívali i na nedávno opravený a znovuotevřený zámek ve Svijanech.
Fotografie z výletů jsou prezentovány v galeriích.   


13.7.2016   Taneční terapie probíhá i prázdninách

Český Dub – Ani o prázdninách se nezastavil projekt taneční terapie, který domov organizuje s lektorem Petrem Veletou. Taneční mistr, choreograf a režisér si přijel zatančit 13. 7., lekce proběhla i v srpnu. Další setkání je naplánováno na konec září.
Fotografie z tanečních jsou k vidění v galerii.   


15.6.2016   Ve Františkově se soutěžilo. Máme druhé místo!

Liberec, Františkov - Ve středu 15. června se vypravila část obyvatel domova do partnerského Domova seniorů v Liberci - Františkově. Důvod výletu byl jasný – šlo o účast na soutěžním klání, které bylo zaměřeno na vědomosti, postřeh a šikovnost rukou.
V první části soutěže, zaměřené na vědomosti z různých oborů se družstvo z Českého Dubu umístilo na čtvrtém místě. V dalších dvou kategoriích – poznávání předmětů a skládání puzzle - se Dubští ještě zlepšili. V součtu to znamenalo celkové krásné druhé místo. Každé z družstev obdrželo sladkou odměnu a krásnou skleněnou plaketu.
Fotografie ze soutěže jsou k vidění v galeriích.   


8.6.2016   V domově ožila trampská písnička

Český Dub - Ve čtvrtek 9. června se hlavní společenská místnost domova opět dočasně proměnila v koncertní sál. Na programu bylo pásmo složené z klasických trampských písniček. Oba vystupující - Jan Vízner s Ivetou Hrtánkovou v úvodu přiblížili přítomným, jaké písničky budou ne repertoáru. Zároveň v krátkosti připomenuli vznik a bohatou tradici trampských osad v Čechách. Mnozí z přítomných diváků si s chutí řadu písniček zazpívali. Vždyť kdo by neznal songy Poplujem spolu, Babička Méry a mnoho dalších?
Fotografie z vystoupení je k vidění v galerii.   


30.5.2016   Dopoledne proběhlo ve znamení pohádky

Český Dub - V pondělí 30. května přejely do domova děti ze základní školy z nedaleké Světlá pod Ještědem. Děti se vrátily do domova opět po roce, i tentokrát představily své divadelní umění. První hrou byla Indiánská pohádka, následovala písnička zpracovaná jako živý videoklip. Po krátké přestávce a úpravě pódia přišel zlatý hřeb – klasická pohádka Šípková Růženka. Pohádka byla předvedena ve formě, kterou mnozí znají z filmu Jana Svěráka Tři bratři, šlo o pásmo tzv. operek z autorské dílny dua Svěrák + Uhlíř.
Fotografie z představení jsou prezentovány v galeriích.   


26.5.2016   Mladí hudebníci okouzlili obyvatele domova

Český Dub - Ve čtvrtek 26. května se mohli zájemci z řad obyvatel domova zúčastnit další kulturní akce. Tentokrát se jim představili mladí hudebníci z místní umělecké školy. V prostorách velkého společenského sálu zněla hudba nejrůznějších žánrů. Mladé umělkyně a umělci zahráli několik skladeb vážné hudby na akustické kytary, prostor byl ale i pro oblíbené písničky lidové. Výkon interpretů ocenili přítomní opakovaně mohutným potleskem.
Fotografie z koncertního vystoupení jsou k vidění v galerii.   


24.5.2016   Do Oranžerie na dobrou kávu

Sychrov – V průběhu měsíce května, konkrétně 16. a 24., se část obyvatel domova vypravila na výlety. Cílem byl v obou případech několik kilometrů vzdálený zámek Sychrov. Poutníci se nezaměřili na poznávání interiérů národní památky, ale i s ohledem na příjemné jarně-letní počasí si užili hezké odpoledne v nádherně zrenovovaném zámeckém parku. Pomyslnou třešničkou na dortu byla návštěva tamní Oranžerie, která nyní slouží jako kavárna. Káva s dortem či pohárem uspokojila kulinářské fantazie všech.
Fotografie z výletů jsou k vidění v galerii.   


10.5.2016   Užili si téměř letní grilování

Český Dub – V úterý 10. května se terasa navazující na hlavní budovu domova změnila dočasně na zahradní restauraci. Prosluněné odpoledne bylo obyvatelům domova zpestřeno oblíbeným grilováním. Vůně opékané uzeniny opanovala terasu a přítomní za zvuku lidových písniček vesele hodovali.
Fotografie z akce jsou v galerii.   


4.5.2016   Děti z Korálku přijely popřát k Svátku matek

Český Dub – Ve středu 4. května 2016 přijely do Domova důchodců Český Dub děti ze souboru Korálek. Obyvatelům domova předvedly program sestavený z písniček, říkadel a scének. Vystoupení mělo jedno hlavní téma, připomenutí Svátku matek, představení se ale samozřejmě mohla účastnit i mužská část obyvatel domova. Téměř plný sál odměnil mladé umělce bouřlivým potleskem.
"Korálek k nám, nejen v tomto období, jezdí pravidelně již přes 15 let. Vystoupení připravujeme díky podpoře od Nadace Syner. Ta nám dala i prostředky na dárkové balíčky, které obyvatelům dnes rozdáváme," uvedl Radim Pochop, ředitel domova.
Vystoupení sledovala i Iva Urbanová z vedení nadace, ta se zhostila i úvodního slova. "Svátek matek je hezká tradice, která byla obnovena po roce 1989. Myslím, že je správné poděkovat ženám – matkám za vše, co ve svém životě udělaly pro své rodiny, ale i pro celou naši společnost," podotkla Urbanová.
Středeční vystoupení se přítomným obyvatelům domova velmi líbilo. "Mají to vždy krásně připravené, je radost se na tak šikovné dětičky dívat," svěřila se Helena Marečková, jedna z obyvatelek domova.
Fotografie z vystoupení jsou v galeriích.   


14.4.2016   Dubští si jeli zasoutěžit do Velkých Hamrů

Velké Hamry – Ve čtvrtek 14. dubna se vypravila část obyvatel domova do partnerského Domova důchodců ve Velkých Hamrech. Cíl výletu byl jasný – šlo o účast na soutěžní klání, které bylo zaměřeno na vědomosti, postřeh a šikovnost rukou.
V první části soutěže, zaměřené na vědomosti z různých oborů, nemělo družstvo z Českého Dubu konkurenci. Skončilo s velkým náskokem na prvním místě. V další dvou kategoriích se také Dubští neztratili a v konečném součtu to znamenalo bronzové medaile.
Fotografie ze soutěže jsou k vidění v galeriích.   


8.4.2016   Taneční vstupují do další sezony

Český Dub – Po zimní přestávce odstartoval v pátek 8. dubna další ročník taneční terapie, do které se mohou zapojit obyvatelé domova. Lektorsky se projektu opět zhostil taneční mistr a režisér Petr Velata. Ten svým empatickým přístupem opět dokázal, že do tance se může zapojit opravdu každý. Překážkou není invalidní vozík, berle či chodítko. Jediné, co je nezbytné, je chuť a zájem. Ani jedno účastníkům lekce nechybělo. Již teď se všichni těší na další setkání, které je naplánováno na 20. května.
Fotografie z taneční terapie jsou v galeriích.   


31.3.2016   Výlet za krásou exotických rostlin

Liberec – Ve čtvrtek 31. března měli klienti čtvrtého oddělení domova zajímavý program. Domov pro ně připravil výlet do Botanické zahrady v Liberci. Výlet byl nejprve neblaze ovlivněn špatným počasím, nakonec se ale vyjasnilo a všichni si návštěvu zahrady užili. Příjemnou tečkou za programem byla při zpáteční cestě zastávka na občerstvení v restauraci ve Vlčetíně.
Fotografie z návštěvy botanické zahrady jsou v galeriích.   


24.3.2016   Hudební odpoledne proběhlo v pohodové náladě

Český Dub – Nepřízeň osudu stanovila termín hudebního odpoledne na čtvrtek 24. 3. 2016, původně se totiž akce měla uskutečnit dříve, na počest všech Josefů. Pořekadlo: "Kdo si počká, tem se dočká," se opět ukázalo, jako pravdivé. Muzikant pan Mádl se uzdravil, připravilo se nové občerstvení a vše proběhlo v příjemné atmosféře k všeobecné spokojenosti.
Fotky z akce jsou ve fotogalerii.   


23.3.2016   Korálek přivezl do Dubu náladu Velikonoc

Český Dub – Ve středu 23. března se velká společenská místnost Domova důchodců Český Dub proměnila v dočasný divadelní sál. Obyvatelům domova se zde představily děti ze souboru Korálek. Jejich pásmo písniček, říkadel a scének bylo plně ve znamení blížících se Velikonoc.
"U příležitosti Velikonoc organizujeme s finanční podporou Nadace Syner podobný program každoročně. Korálek vždy nabídne kulturní program, všichni obyvatelé dostanou občerstvení a dárkový balíček," uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Středeční akce se osobně účastnila i hlavní osobnost nadace Iva Urbanová. "Dnešnímu dni se říká škaredá středa. Ten, kdo se bude kabonit, tomu to údajně vydrží celý rok. Já vám proto přeji, abyste se naopak všichni smáli a měli tak dobrou náladu další rok," řekla před zahájením programu přítomným seniorům Iva Urbanová. Její slova zřejmě padal na úrodnou půdu, potvrdila to po skončení programu jedna z obyvatelek domova. "Moc se mi to líbilo. Nejvíce tradiční národní písničky. Děti to měly krásně nacvičené," svěřila se Helena Marečková.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, poskytuje celoroční pobytové služby celkem stovce svých obyvatel. Fotky z akce jsou ve fotogalerii.   


14.3.2016   Přípravu na Velikonoce neberou na lehkou váhu

Český Dub – Zhruba od poloviny měsíce března, přesněji od 14. 3., se začali obyvatelé domova důchodců v Českém Dubě připravovat na Velikonoční svátky. Přípravným aktivitám věnovali několik svých odpoledních posezení ve společenské místnosti všeobecně označované jako kavárna. Za výrazné asistence a pomoci pečovatelek se pustili postupně do zhotovení velikonočních dekorací a výzdoby, došlo samozřejmě i na pletení pomlázek, malování kraslic a pečení sladkých dobrot.
Fotky z příprav jsou ve fotogalerii.   


2.3.2016   Zkoušejí moderní pomůcky i postupy

Český Dub - Jedna ze společenských místností domova se ve středu 2. 3. 2016 dočasně proměnila ve studovnu. Konal se zde seminář zaměřený na novinky v polohování. Pracovníci jedné z dodavatelských firem představili přítomným pečovatelkám a zdravotním sestrám novinky ze segmentu polohovacích pomůcek. Ty jsou nesmírně důležité při prevenci tzv. proleženin u obyvatel domova trvale upoutaných na lůžko a i na něm s omezenou hybností.
Fotky ze semináře jsou ve fotogalerii.   


29.2.2016   Děti přišly číst Babičku babičkám a dědečkům

Český Dub – V dočasnou čítárnu se v pondělí 29. února proměnila jídelna na třetím oddělení Domova důchodců Český Dub. Uskutečnilo se zde první setkání spojené s předčítáním klientům domova. Čtení se zhostila trojice ze Základní školy Český Dub - Toník, Eliška a Kateřina. Školáky doprovodila jejich třídní učitelka Blanka Hladká.
„Překvapilo nás, jak velký zájem děti o předčítání seniorů mají. Dnes jsou tu děti z páté třídy, ale budou chodit i žáci vyšších ročníků,“ uvedla Blanka Hladká. Jak podotkla, zatím se při čtení budou spoléhat známou klasiku. „Začínáme Babičkou od Boženy Němcové. Jedná se o titul, který každý zná. Posluchači si tak mohou zavzpomínat.“
Na úvod veřejného čtení, na které si cestu našlo zhruba dvacet obyvatel domova, představila pedagožka sebe a čtenáře. Vysvětlila, ze kterých titulů bude čteno a ukázala přítomným posluchačům, jak vypadají čtenářské deníky dnešních páťáků. Pak se již trojice mladých lidí pustila do četby. Publikum ztichlo a pozorně poslouchalo.
Projekt čtení vznikl na základě společné iniciativy pracovníků domova a pedagogů ze základní školy. „Je to výborný nápad, a jsem rád, že se zrodil. S ředitelem školy Janem Gollem jsme dohodli jen základní pravidla, vše ostatní již zajišťuje naše pracovnice paní Bolinová s paní učitelkou.“ řekl spokojeně Radim Pochop, ředitel domova.
Fotografie z akce jsou k viděné ve fotogalerii.   


12.2.2016   V domově není na nudu čas

Český Dub – Součástí běžných aktivit, které jsou nabízeny obyvatelům domova důchodců, jsou i různé formy nácviku zaměřeného na procvičování jemné motoriky. Klienti si formou drobných ručních prací udržují, v některých případech i vylepšují, svoji dovednost důležitou i pro běžné denní úkony. Jedná se například o rozmanité hry, vyšívání, navlékání korálků. Někdy si obyvatelé pro sebe pečou cukroví, koláče či malé dortíky.
Fotografie z akce jsou k viděné ve fotogalerii.   


1.2.2016   Masopustní průvod prošel domovem

Český Dub – V pondělí 1. února byl v domově nebývalý ruch. Co se dělo? Nic menšího, než že domov navštívil veselý masopustní průvod. Jedná se již o tradiční akci, kdy do domova důchodců přijdou děti ze zdejší školy. Ustrojeni do veselých masek projdou postupně všechna oddělení, zazpívají a popřejí zde bydlícím seniorům.
Fotografie z akce jsou k viděné ve fotogalerii.   


27.1.2016   Náměstkyně hejtmana navštívila Český Dub

Český Dub – Ve středu 27. ledna přijela do Domova důchodců Český Dub Lenka Kadlecová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro sociální resort. Zajímala se o aktuální situaci v organizaci a o plány na její další rozvoj. Osobně pohovořila s části obyvatel domova.
"Pan ředitel mi ukázal vylepšení uskutečněná v průběhu loňského roku. Nejvíce viditelná je nově opravená a natřená omítka centrální budovy. Pro pohodlí zdejších obyvatel byla ale uskutečněna i celá řada menších úprav a vylepšení, například v centrálních koupelnách," konstatovala po ukončení návštěvy Lenka Kadlecová. Ta si postupně prošla všechna čtyři oddělení domova, kde se zastavila na pár slov s řadou obyvatel. "Bylo příjemná slyšet, že jsou s péči spokojeni, "podotkla náměstkyně hejtmana.
Lenka Kadlecová nahlédla i do technických provozů domova, konkrétně do centrální prádelny a kuchyně s jídelnou. V prádelně ji zaujala zánovní velkokapacitní bariérová pračka s automatickým systémem dávkování pracích prostředků.
Návštěva nebyla zaměřena jen na již provedené opravy a úpravy, ale došlo i na seznámení s plány organizace do budoucna. "Nejvíce jsme se věnovali našemu velkému záměru, tím je postupná výměna oken na hlavní budově domova. Od té si slibujeme velké energetické úspory," upozornil Radim Pochop, ředitel domova.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Poskytuje dvě registrované sociální služby – Domovy pro seniory a Domovy se zvláštním režimem. Aktuálně v domově pobývá sto klientů.
Fotografie z návštěvy jsou v galerii.   


14.1.2016   Domov má nový automobil, je určen na dopravu klientů

Český Dub – Koncem loňského roku získal domov důchodců do užívání nový mikrobus Renault Traffic. Na palubě moderního vozidla je celkem devět míst a je určeno zejména k dopravě obyvatel domova. Vozidlo nahradilo již dosluhující, více než 13 let starý, mikrobus Mercedes Vito. Nový vůz si domov mohl zakoupit díky finanční podpoře od svého zřizovatele – Libereckého kraje.
Fotografie nového vozidla jsou v galerii.   


30.12.2015   S rokem 2015 se loučí koncertem

Český Dub – Ve středu 30. 12. 2015 přijel do Domova důchodců Český Dub Pojizerský hudební soubor. Muzikanti nabídli pásmo písniček a zpříjemnili tak obyvatelům domova středeční dopoledne. Poděkováním hudebníkům byl vřelý potlesk přítomných. Jednalo se o poslední kulturní program roku 2015.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


23.12.2015   Slavnostní večeře přinesla pohodu

Český Dub – Ve středu 23. prosince se konala v domově tradiční slavnostní večeře. Vždy v poslední pracovní den před Štědrým dnem v domově připravují večeři, na kterou mohou přijít i příbuzní a přátelé obyvatel domova. Letos přišlo více než sto lidí. Sváteční menu bylo tradiční – smažený kapr s bramborovým salátem, alternativou bylo rybí filé. K posezení byla dále servírována káva a oblíbené vánoční cukroví.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


20.12.2015   Čtyřnozí kamarádi navštěvují domov

Český Dub/ Liberec – Domov důchodců Český Dub již řadu let, ve spolupráci s Elva Help Liberec, zajišťuje pro obyvatele projekt canisterapie. Přítomnost psů má pozitivní vliv na psychickou pohodu obyvatel. Speciálně vycvičení psi s doprovodem obcházejí pokoje klientů, a to i těch, kteří jsou trvale na lůžku. V projektu bude domov pokračovat i v roce 2016.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


16.12.2015   Děti z mateřinky přišly s koledou

Český Dub – Ve středu 16. 12. 2015 vystoupily ve velké společenské místnosti domova děti z místní mateřské školy. Předvedly pásmo nejznámějších tradičních koled. Velký společenský sál domova se zcela zaplnil, a přítomní dětem za každou koledu bouřlivě zatleskali. Atmosféra byla vřelá i s ohledem na to, že někteří obyvatele měli v řadách vystupujících své známé, či příbuzné.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


10.12.2015   Písně Karla Hašlera nestárnou

Český Dub – Ve čtvrtek 10. 12. 2015 se velký sál domova opět proměnil v dočasný koncertní sál. Přítomní si mohli vyposlechnout pořad sestavený z písniček Karla Hašlera. Pásmo písní vzdalo hold jednomu z nejvýznamnějších českých zpěváků a skladatelů.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


9.12.2015   Děti z Korálku přijely zazpívat koledy

Český Dub – Ve středu 9. 12. 2015 přijely do Domova důchodců Český Dub děti ze souboru Korálek. Zdejším obyvatelům předvedly program sestavený z Vánočních koled, říkadel a scének. Téměř plný sál odměnil mladé umělce bouřlivým potleskem.
"Korálek k nám, nejen v tomto období, jezdí pravidelně již 15 let. Vystoupení připravujeme díky podpoře od Nadace Syner. Nadace nám dala prostředky i na dárkové balíčky, které obyvatelům dnes rozdáváme," uvedl Radim Pochop, ředitel domova. Vystoupení sledovala i Iva Urbanová z vedení nadace. Jak podotkla, v podobných aktivitách vidí velký smysl. "Myslím, že hlavně v období Vánoc je vhodné podobné projekty uskutečňovat," podotkla Urbanová.
Středeční vystoupení se přítomným obyvatelům domova velmi líbilo. "Největší radost jsem měl ze zpěvu koled. Děti je moc pěkně přednesly," řekl Josef Košek, jeden z obyvatel domova důchodců.
Fotografie z akce jsou k vidění v galerii.   


3.12.2015   Mikuláš předběhl i Barboru

Český Dub – Ve čtvrtek 3. 12. 2015 slavili v domově Mikuláše. Ten tak paradoxně přišel dříve, než Barbora. Čtvrteční program byl pestrý a náročný. V 15 hodin byla zahájena ve velkém společenském sále domova Mikulášská zábava, kdy se o hudební doprovod postaral pan Mádl. Občerstvení si tentokrát připravili samotní obyvatelé, kteří v rámci terapie pekli cukroví a koláče. V průběhu zábavy přišel mezi radující se společnost Mikuláš se svoji družinou. Rozdal přítomným koledu a postupně prošel všechna oddělení domova a navštívil ty obyvatele, kterým zdravotní stav nedovolil zábavy se zúčastnit.
Fotografie z akce jsou k vidění v galerii.   


26.11.2015   Za uměním vyjeli do galerie

Český Dub/ Liberec – Část obyvatel domova vypravila 26. listopadu do Liberce. Cílem výpravy byla návštěva galerie, která vznikla rekonstrukcí historické budovy městských lázní. Nový interiér klienty domova, z nichž někteří ještě pamatují lázně sloužící původnímu účelu, velmi příjemně překvapil.
Fotografie z akce jsou k vidění v galerii.   


25.11.2015   Klubovna se změnila v dočasnou pekárnu

Český Dub – Ve středu 25. listopadu se klubovna, dubový salónek, změnila na dočasnou pekárnu. Klienti se zde, ve spolupráci s personálem přímé péče, pustili do výroby vánočního cukroví. Práce šla všem velmi dobře od ruky. Výsledek potěšil nejen oko, ale i chuťové buňky každého, kdo se na pečení podílel.
Fotografie z akce jsou k vidění v galerii.   


18.11.2015   Program na Vánoce 2015

Český Dub – S ohledem na blížící se konec letošního roku finišují v domově přípravy na oslavu Vánočních svátků. Podobně, jako v minulých letech, sváteční atmosféru navodí Mikulášská zábava, která je naplánována na 3. 12. 2015. Připravováno je i vystoupení dětského souboru Korálek. Slavnostní večeře, na kterou mohou do domova obyvatelé pozvat své rodiny, se uskuteční 23. 12. 2015.


   


10.11.2015   Kavárna obnovila svoji činnost

Český Dub – Od října obnovil svoji činnost odpolední klub, kterému se v domově od nepaměti říká Kavárna. Vždy ve čtvrtek odpoledne se zájemci mohou sejít v dubovém salonku, kde si mohou popovídat, mohou poslouchat hudbu, či si počít v denním tisku a časopisech. Příjemnou pohodu doplňuje podávaná káva, čaj a další nápoje. Předem si účastníci mohou objednat chlebíčky, či zákusky. Klub funguje i díky podpoře a pomoci dobrovolníků. Fotky z jedné z Kaváren jsou v galerii.   


5.11.2015   Kraj poděkoval za podporu

Český Dub/Liberec - Firmám, institucím, ale i jednotlivcům, kteří pomáhají svými dary vylepšit kvalitu života seniorům, zdravotně postiženým a dalším klientům krajských sociálních organizací, poděkovalo ve čtvrtek 5. listopadu vedení Libereckého kraje.
V součtu věnovalo osmnácti příspěvkovým organizacím bezmála sto dárců finanční příspěvky a hmotné dary v celkové hodnotě 2.099.770 Kč a 5.000 Euro. Už druhé setkání se sponzory se uskutečnilo pod záštitou náměstkyně hejtmana pro řízení resortu sociálních věcí Lenky Kadlecové.
Setkání zpestřili přítomným i klienti několika domovů krátkým vystoupením. Mezi účinkujícími nechyběl například Rachot Band z Jedličkova ústavu.
"Někoho obdarovat znamená způsobit hned dvojí radost, jednu sobě a druhou tomu, komu je dar určen. Těší mne, že se našlo tolik podnikatelů a organizací, kteří si všímají potřeb našich klientů a neváhají jim pomoci. A to někteří opakovaně," zdůraznila náměstkyně Lenka Kadlecová.
Liberecký kraj má v resortu sociálních věcí celkem 18 příspěvkových organizací, které pečují o cca 1.400 klientů. Poskytovaná péče je velmi nákladná. Liberecký kraj na ni ročně vynakládá finanční prostředky ve výši takřka sto milionů korun. "Dary byly věnovány na služby, které jsou prostřednictvím našich příspěvkových organizací poskytovány občanům Libereckého kraje," doplnila Lenka Kadlecová.
Fotky z poděkování jsou galerii.   


30.10.2015   Taneční terapie pokračuje

Český Dub – Již podruhé v krátké době navštívil domov tanečník a režisér Petr Veleta. S druhým pokračováním přijel do Českého Dubu 30. října. Úspěch minulé lekce zapříčinil, že zájemců přibylo a na terapii přišli také muži. Tentokrát, vedle běžného programu, došlo i na přípravu České besedy.
Fotky z terapie jsou k vidění v galerii.   


23.10.2015   K posvícení patří zábava

Český Dub – Na 23. října naplánovali v domově další kulturní program, tentokrát se jednalo o zábavu, při které se o hudbu postaral pan Mádl z nedalekého Turnova. Na živou hudbu se obyvatelé domova zřejmě velmi těšili, svědčila o tom nejen hojná účast, ale i rychlost, s jakou se na parketu objevily první taneční páry.
Fotky ze zábavy jsou k vidění v galerii.   


23.9.2015   Tanec zvítězil nad věkem i neduhy

Český Dub – Ve středu 23. 9. 2015 se v Domově důchodců Český Dub uskutečnila premiérová lekce taneční terapie pro seniory. Svůj ojedinělý projekt zde představil tanečník Petr Veleta, který mnoho let působil i jako režisér Národního divadla v Praze.
Jedinečnost terapie spočívá především v tom, že nevytváří žádné bariéry. Zapojit se může téměř každý, bez ohledu na svůj aktuální fyzický stav. "Není problém účast vozíčkářů, lidí pohybujících se prostřednictvím chodítka. Vše se dá zvládnout," uvedl Petr Veleta. Tato slova se ve středa zcela naplnila, po počátečním ostychu se do tance s chuti zapojili všichni přítomní – muži i ženy. Program tak mohl vyvrcholit závěrečným společným kankánem.
Do Českého Dubu přivedl Petra Veletu ohlas jeho vystoupení v dalších domovech seniorů. "Pana Veletu jsem viděl vystupovat před časem v Jablonci a velmi se mi jeho program líbil. Proto jsem byl rád, že se nám podařilo navázat spolupráci. Věřím, že na dnešní premiéru navážeme dalším pokračováním," řekl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Fota z akce jsou ve fotogalerii.   


19.9.2015   Víkend na program bohatý

Český Dub – Sobota 19. září byla v Českém Dubu dnem plným nabídek a lákadel. Na některé zareagovali i obyvatelé domova důchodců. Největší zájem byl o návštěvu tradiční výstavy, kterou ve svém areálu připravuje svaz chovatelů. K vidění byla celá řada domácích zvířat, nechyběl ani doprovodný program a občerstvení. Vedle výstavy byl zajímavou alternativou i tzv. den otevřených dveří, která nabídla široké veřejnosti továrna společnosti Lukov plast. Pro seniory bylo výhodou, že oba areály jsou poblíž domova. Fota z akcí jsou ve fotogalerii.   


18.9.2015   Domov se chystá na Veletrh

Český Dub/Liberec – Po několikaleté pauze obnovuje Liberecký kraj tradici organizování Veletrhu poskytovatelů sociálních služeb. Jedná se o setkání, na kterém se široké veřejnosti představují organizace nabízející nejrůznější sociální služby na území Libereckého kraje. Letošní ročník se uskuteční v 7. října 2015, výstavní prostory poskytne Dům kultury Liberec. Na Veletrhu se představí i Domov důchodců Český Dub. Podrobné informace budou včas zveřejněny na www.kraj-lbc.cz.


   


25.8.2015   Za krásou malovaného skla

Český Dub – Cílem jednoho z výletů, na který se v průběhu letních měsíců vydávají klienti Domova, bylo Podještědské muzeum Český Dub. Část obyvatel se (v doprovodu pracovnic Domova) zašla podívat na aktuálně probíhající výstavu malovaného skla a vitráží Jitky Šindelářové. Fotografie z návštěvy muzea jsou k vidění ve fotogalerii.   


21.8.2015   K pohodě hráli mladí houslisté

Český Dub – Mladí houslisté, kteří pobývají pravidelně každé léto na svém táboře poblíž Českého Dubu, přišli zahrát obyvatelům Domova v pátek 21. srpna 2015. V pestrém programu byla zastoupena klasická díla velikánů vážné hudby, ale prostor byl věnován i sborovému zpěvu lidových písní. Program se přihlížejícím velmi líbil. Svoji hrou překvapila přítomné i mladinká dcera houslového mistra Pavla Šporcla. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


6.8.2015   Kouzelník odtajnil podstatu tajemství

Český Dub – Ve čtvrtek 6. srpna zavítal mezi obyvatele domova důchodců v Českém Dubu kouzelník vystupující pod jménem Waldini. Nebyl v domově poprvé, již jednou zde své dovednosti představil. Program byl postavený na stejné principu, jeko minule. Kouzelník nejprve předvedl vybrané kouzlo a pak vysvětlil podstatu jeho realizace. "Kouzla neexistují. Je to jen výsledek dlouhodobého tréninku," svěřil se kouzelník Waldini závěrem. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


1.8.2015   Kulturní léto ve Vratislavicích

Český Dub/Vratislavice nad Nisou – I v průběhu letošního léta platí roky prověřená rovnice. Léto + Domov pro seniory Vratislavice = zábava. Ve Vratislavicích i letos nabídnou několik programových bloků, které jsou sestaveny s interpretů nejrůznějších hudebních žánrů. Z bohaté palety stylů si vybere opravdu každý. Rovněž v letošním roce platí vstřícnost pořadatelů vůči partnerským domovům seniorů. Díky tomu se obyvatelé Domova důchodců Český Dub do Vratislavic několikrát podívají. Ilustrační fotografie pocházejí z loňského ročníku.   


25.7.2015   Líbila se pohádka i operetka

Český Dub – Ve čtvrtek 25. června znovu ožila velký společenský sál domova. Změnil se na dočasnou divadelní scénu, se svým představením přijely děti ze školy ve Světlé pod Ještědem. Představení bylo vytvořeno propojením dvou bloků Jeden byl tvořen indiánskou pohádkou a druhý nabídl operetku z autorské dílny dvojice Svěrák + Uhlíř. Jednalo se o aktuální kousek, protože právě tato operetka vytvořila základ scénáře nového filmu Jana Svěráka Tři bratři. Představení měly děti dokonale nacvičené a přítomným divákům se velmi líbilo. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


11.6.2015   S písničkou na toulkách po staré Praze

Český Dub – Na pomyslnou procházku pro staré Praze se mohli vydat návštěvníci programu, který byl k vidění ve čtvrtek 11. června ve velké společenské místnosti domova. Pásmo složené ze starých pražských písniček se přítomným líbilo, některé z nich zpíval celý sál. Vedle písniček byly do programu vkomponovány i humorné scénky a vtipy. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


21.5.2015   Veřejná ochránkyně práv navštívila Český Dub

Český Dub - Ombudsmanka Anna Šabatová navštívila ve čtvrtek 21. května Liberecký kraj. Úplně první zastávkou byla prohlídka Domova důchodců Český Dub. Spolu s Annou Šabatovou se do domova přijela podívat také krajská radní pro sociální problematiku Lenka Kadlecová a ředitel krajského úřadu René Havlík. Vzácná návštěva se prošla po všech odděleních domova, a na závěr popsala své dojmy z domova do místní kroniky. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


14.5.2015   Den matek slavili podruhé

Český Dub – Ve čtvrtek 14. května přišly děti z MŠ Český Dub do domova důchodců popřát tamním obyvatelkám k nedávnému Dni Matek. Děti se představily se zajímavým komponovaným programem složeným s hraných scének, písniček a básniček. Přítomným divákům, účastnit se mohli samozřejmě i muži, se program velmi líbil, což stvrdil závěrečný mohutný aplaus. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


6.5.2015   S Korálkem oslavili Den matek

Český Dub – U příležitosti blížícího se Dne matek připravili v českodubském domově důchodců pro tamní obyvatele ve středu 6. května speciální kulturní program. Jednalo se o vystoupení dětského souboru Korálek zorganizované ve spolupráci s Nadací Syner.
"Bylo to roztomilé, děti jsou neuvěřitelně šikovné," okomentovala vystoupení malých předškoláků Helena Marečková, jedna z obyvatelek domova důchodců. Jak podotkla, na návštěvu Korálku se těšila: "Mají to vždy krásně připravené a dokonale secvičené."
Obyvatelé domova se těšili nejen kulturním programem, pásmem tvořeným z písniček, říkadel a krátkých divadelních scének. Každý si odnesl i dárek. "Z prostředků od nadace jsme zakoupili dárkové balíčky. Program je sice zaměřen na Den matek, ale samozřejmě obdarováni jsou všichni naši klienti, tedy i muže," upřesnil Radim Pochop, ředitel domova.
Středeční program si nenechala ujít ani Iva Urbanová, jedna z hlavních osobností Nadace Syner. "Do Českého Dubu jezdíme již mnoho let a rádi se sem vracíme. Je příjemné vidět ve tvářích zdejších obyvatel radost, vždy mi to dodá energii a motivaci do další práce, svěřila se Iva Urbanová. Fota z akce nejdete ve fotogalerii.   


30.4.2015   Opékání buřtů i s muzikou

Český Dub – Ve čtvrtek 30. 4. 2015 se, navzdory nepřízni počasí, uskutečnilo oblíbené posezení na terase domova spojené s opékáním uzenin. Počasí organizátorům sice tentokrát příliš nepřálo, ale přítomní si náladu zkazit nenechali. Vedle konzumace dobrého jídla a popíjení lahodných nápojů k pohodě návštěvníků napomáhali i vystupující hudebníci. Fota z akce nejdete ve fotogalerii.   


1.4.2015   Děti přivezly náladu Velikonoc

Český Dub – Obyvatelé Domova důchodců Český Dub ve středu 1. dubna 2014 zcela zaplnili společenský sál domova. Důvod byl prostý, seniory přijely svým programem pobavit děti ze souboru Korálek. Program Korálku, který nabídl koledy, básničky a říkadla s tématikou Velikonoc, přítomné seniory potěšil. Spokojeni mohli být i organizátoři vystoupení. "Vystoupení Korálku u příležitosti Velikonoc je tradiční akcí, kterou pro naše klienty připravujeme za podpory Nadace Syner. Vedle kulturního programu nám nadace poskytla finanční prostředky na nákup dárkových balíčků," uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Jak podotkl, Korálek se do domova již brzy vrátí. "Máme sjednáno další vystoupení a to již na květnovou oslavu Dne matek," podotkl Pochop. Fota z akce nejdete ve fotogalerii.   


19.3.2015   Na Josefa se slavilo i tančilo

Český Dub – Tradiční Josefovskou zábavu připravili pro obyvatele domova důchodců ve čtvrtek 19. 3. 2015. K pohodě přítomných hrál již tradičně muzikant pan Mádl z Turnova. Pro návštěvníky bylo k dispozici občerstvení, o překvapení se postarala tombolo, ve které byl vítězná každý los. Fota z akce nejdete ve fotogalerii.   


17.2.2015   Masopustní průvod prošel domovem

Český Dub – V úterý 17. února rozvířila jinak poklidné dopoledne v domově načekaná událost, mezi seniory zavítal pestrý masopustní průvod. Ten tvořily děti a pedagožky z místní mateřské školy. Fota z akce jsou ve fotogalerii.   


16.2.2015   Domov ruší zákaz návštěv, chřipka je v defenzívě

Český Dub - Vzhledem k poklesu výskytu onemocnění akutními respiračními infekcemi a s ohledem na doporučení praktických lékařů ruší s účinností od úterý 17. 2. 2015 v Domově důchodců Český Dub zákaz návštěv. „Situace se výrazně zlepšila a my už dále nechceme omezovat setkávání našich klientů s jejich rodinou. Především pro starší lidi je tato restrikce dlouhodobě stresující,“ uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců.


   


26.1.2015   Pozor, zákaz návštěv!!!

Český Dub - Vzhledem k nárůstu onemocnění akutními respiračními infekcemi a s ohledem na doporučení Krajské hygienické stanice Libereckého kraje a praktických lékařů vyhlašujeme s účinností od 26. 1. 2015 zákaz návštěv v celém Domově důchodců Český Dub. Naším zájmem je ochrana zdraví obyvatel domova. Zákaz platí do odvolání. Děkujeme za pochopení.


   


22.1.2015   Hejtman Libereckého kraje navštívil domov

Český Dub - Ve čtvrtek 22. ledna navštívil hejtman Libereckého kraje Martin Půta Český Dub. Během svého odpoledního programu zavítal i do Domova důchodců Český Dub. Domov nebyl zvolen náhodou, je totiž organizací zřizovanou Libereckým krajem. Hejtmana doprovázel starosta Českého Dubu Jiří Miler a statutární náměstkyně hejtmana Hana Maierová. Martin Půta v krátkosti pohovořil s klienty domova, seznámil se s jejich aktuálním programem. Dále si prohlédl před nedávnem zrekonstruovanou terasu navazující na hlavní objekt domova. "Terasa byla již v havarijním stavu a reálně hrozilo její zhroucení. Díky dotaci od Libereckého kraje jsme ji mohli zrenovovat," podotkl Radim Pochop, ředitel domova. Fotografie z návštěvy jsou k vidění v galeriích.   


29.12.2014   Zima ukázala svoji pravou tvář

Český Dub – V pondělí 29. 12. 2014 se výrazně změnilo dosavadní počasí. Po spíše podzimních deštivých dnech se o víkendu výrazně ochladilo a od nedělní noci až do pondělního rána začala hustě sněžit. Údržbáři z domova poprvé vyjeli se svým traktůrkem a od rána se věnovali odklízení sněhu z nádvoří před hlavní budovou domova. Čerstvý sníh dal také poprvé výrazně vyniknout nově opravené omítce na části centrální budovy domova.
Fota jsou k vidění ve fotogalerii.   


22.12.2014   Bohoslužba i slavnostní večeře

Český Dub – V posledních dnech před Štědrým dnem vrcholil sváteční program, který v domově tradičně nabízejí svým obyvatelům. V pondělí 22. 12. 2014 se uskutečnila slavnostní ekumenická bohoslužba. O den později, v úterý 23. 12. 2014, pak proběhla slavnostní sváteční večeře. Podávalo se klasické menu – smažený kapr s bramborovým salátem. U slavnostní tabule se sešli pracovníci domova spolu s klienty. Kdo z klientů mal zájem, ten si svátečním stolu mohl přizvat i své příbuzné, či přátele.
Fota jsou k vidění ve fotogalerii.   


10.12.2014   Děti přivezly atmosféru Vánoc

Český Dub – K nejoblíbenějším pořadům patří v domově vždy vystoupení dětských souborů. Proto nemůže v nabídce Vánočních pořadů vystoupení dětí nikdy chybět. V průběhu letošního prosince byla obyvatelům nabídnuta hned dvě vystoupení. Ve středu 10. 12. 2014 představil své pásmo soubor Korálek. Toto vystoupení bylo organizováno ve spolupráci s Nadací SYNER, díky které dostal každý klient dárkový balíček. O týden později přišly mezi seniory děti z mateřské školy v Českém Dubu. Obě pásma, v kterých nechyběly koledy, písničky a básničky, měla veliký úspěch.
Fota jsou k vidění ve fotogalerii.   


5.12.2014   Mikuláš bavil i naděloval

Český Dub – Ve čtvrtek 5. 12. 2014 se v domově uskutečnila Mikulášská zábava. Její klidný průběh vesele rozvířil příchod Mikuláše a jeho družiny. Mikuláš rozdával přítomným sladkosti. Obyvatele, kteří se nemohli ze zdravotních důvodů zábavy účastnit, navštívil Mikuláš přímo v jejich pokojích.
Fota jsou k vidění ve fotogalerii.   


4.12.2014   Vánoce budou i letos veselé

Český Dub – V prosinci se mohou obyvatelé domova těšit na pestrý program, který je pro ně připravován. První akcí bude již ve čtvrtek 4. 12. 2014 tradiční zábava s hudebním doprovodem pana Mádla. Zpestřením zábavy bude návštěva Mikuláše s jeho družinou.
V průběhu prosince se uskuteční i vystoupení souboru Korálek, které bude organizováno s podporou Nadace SYNER. Se svým programem přijdou mezi seniory i děti z Mateřské školy Český Dub.
Vyvrcholením prosincového programu bude slavnostní večeře, která je naplánována na 23. 12. 2014. Této večeře se mohou zúčastnit i příbuzní a přátelé obyvatel domova.
V galerii jsou k vidění ilustrační fotografie z loňských prosincových akcí.   


16.10.2014   Radost z muziky a z dobré nálady

Český Dub – Ve čtvrtek 16. října připravil domov důchodců pro své obyvatele příjemný kulturní program. Oblíbený hudebník pan Mádl z Turnova se postaral o příjemnou muziku nejrůznějších žánrů, ke spokojenosti napomohlo i výborné občerstvení a lahodné nápoje. Fota z akce jsou v galerii.   


10.10.2014   V domově se volilo do zastupitelstva

Český Dub – V pátek 10. října přišli do domova zástupci okrskové volební komise s přenosnou volební urnou. Část obyvatel domova, kteří mají trvalý pobyt v Českém Dubu, využila svého práva rozhodnout o složení městského zastupitelstva. Fota z voleb v domově jsou v galerii.   


1.10.2014   Omítka získává původní krásu

Český Dub – Po roční pauze se letos znovu podařilo obnovit práce na opravě zevní omítky na centrální budově domova – čp. 39. Podle stádia poškození povrchu omítky jsou prováděny výspravy a následně dostává omítka nový nátěr. Práce provádí stavební firma Tomáše Paclta, vše má být dokončeno v průběhu listopadu letošního roku. Fota z průběhu prací jsou k vidění v galeriích.   


28.9.2014   Svatováclavský koncert

Český Dub – V neděli 28. září se část obyvatel domova vypravila v doprovodu pracovníků přímé péče do místního kostela. V něm se zúčastnili slavnostního koncertu, který byl věnován svátku Svatého Václava. Fota z akce jsou v galerii.   


13.9.2014   Dny evropského dědictví lákají stále více návštěvníků

Český Dub – v sobotu 13. září se Domov důchodců Český Dub ve spolupráci s muzeem Český Dub zapojil do projektu nazvaného Dny evropského dědictví. V rámci této akce se každoročně veřejnosti otevírají k ná vštěvě jindy nedostupné, respektive omezeně přístupné, architektonicky zajímavé objekty. Jedním vybraných byl i letos areál domova důchodců. Po celou sobotu mohli návštěvníci, v doprovodu fundovaného průvodce – pracovníka muzea – obdivovat společenské prostory domova, a zároveň se dozvědět mnoho zajímavého o minulosti objektu. Dle všech zúčastněných byl zájem o návštěvu u veřejnosti oproti loňskému roku značně navýšen. Fota z akce jsou v galerii.   


13.9.2014   V Domově se znovu vzpomínalo na staré časy

Český Dub – Stejně jako v minulém roce, i letos se Domov důchodců Český Dub připojil k projektu nazvanému Dny evropského dědictví. Letošní ročník se uskutečnil v sobotu 13. 9. 2014.
V rámci výše uvedené mezinárodní akce se veřejnosti každoročně otvírají k návštěvě jindy nedostupné, respektive omezeně přístupné, architektonicky zajímavé objekty. V sobotu 14. 9. 2014 mohli návštěvníci, v doprovodu fundovaného průvodce – pracovníka muzea – obdivovat společenské prostory domova, a zároveň se dozvědět mnoho zajímavého o minulosti objektů domova. Fota z akce jsou v galerii.   


6.9.2014   Marie Smrtková oslavila sté narozeniny!

Český Dub – V Domově se slavilo. V sobotu 6. září se Marie Smrtková, jedna z tamních obyvatelek, dožila rovných sta let. Marie Smrtková prožila dvě světové války, narodila se do CK mocnářství, zažila zrod samostatné ČSR. Pamatuje pád demokracie, i vpád tanků Varšavské smlouvy. Nejen na významné etapy velké historie mohla zavzpomínat při oslavě, kterou pro ni připravili pracovníci Domova, ale pochopitelně i její rodina. Fota z oslavy jsou v galerii.   


13.9.2014   Dny Evropského dědictví otevřou domov veřejnosti

Český Dub – Podobně jako v loňském roce i letos se Domov důchodců Český Dub zapojí do Dnů Evropského dědictví. V sobotu 13. září v době od 13 do 15 hodin se domov ve spolupráci s muzeem Český Dub otevře návštěvám jindy nedostupné, respektive omezeně přístupné domova. Předem ohlášené návštěvníky provede fundovaný průvodce – pracovník muzea.
Fota z loňského ročníku jsou k vidění v galerii.   


22.8.2014   Waldini to znamená spojení kouzla a magie

Český Dub - V pátek 22. srpna se ve velkém společenském sále domova uskutečnilo vystoupení plné magie a kouzel. Své umění představil obyvatelům domova kouzelník vystupující pod jménem Waldini. Umělec předvedl řadu kouzel a u většiny z nich přítomným vysvětlil, jak trik provedl. Oživením bylo, že se na podiu vystřídala v aktivních rolích část přítomných diváků.
Fotografie z akce naleznete v galerii.   


21.8.2014   Udělali tečku za letošním Kulturním létem seniorů

Vratislavice nad Nisou/Český Dub - Ve čtvrtek 21. srpna vyvrcholil závěrečným koncertem program letošního Kulturního léta seniorů ve Vratislavicích nad Nisou. Vystoupení navštívila i výprava obyvatel z našeho domova. Přítomným divákům se představil například oblíbený Davide Mattiolli. Na zlatou éru divadla Semafor se zase vzpomínalo díky přítomnosti dua Karel Štědrý a Pavlína Filipovská. Návštěvníkům finále letošního ročníku udělalo radost i příjemné počasí.
Fotografie z akce naleznete v galerii.   


29.7.2014   Vratislavické kulturní léto v plném proudu

Vratislavice nad Nisou – Podobně, jako v minulých letech, navštěvují i letos klienti domova kulturní programy, které se odehrávají v areálu Domova seniorů Vratislavice nad Nisou. V průběhu července a srpna nabízí tamní Kulturní léto seniorů celou řadu koncertů pod širým nebem. Fotografie v galerii pocházejí ze zatím posledního koncertu, který se uskutečnil v úterý 29. 7. 2014.   


3.7.2014   Houslový soubor pážata hrála v domově

Český Dub - Téměř přesně po roce se ve čtvrtek 3. 7. 2014 do domova vrátil soubor dětských houslistů Pážata. Děti z pražské umělecké školy prožívají část svých prázdnin v nedalekém letním táboře. Ve svém programu děti představily díla slavných skladatelů klasické hudby, ale došlo i na zpěv národních písní. Fotografie z vystoupení jsou ve fotogalerii.   


24.6. 2014   O bohoslužby mají obyvatelé domova zájem

Český Dub – Jednou z pravidelných aktivit, kterých se mohou obyvatelé domova zúčastňovat, jsou ekumenické bohoslužby. Domov je zajišťuje ve spolupráci s Československou církví husitskou. O bohoslužby mají obyvatelé domova značný zájem, dávají jim k prostor k rozjímání a přemýšlení nad svým dosavadním životem. Fotografie z jedné z bohoslužeb jsou k vidění ve fotogalerii.   


20.6.2014   Sportovní hry Mimoň 2014

Mimoň/Český Dub – V pátek 20. 6. 2014 se výprava seniorů a seniorek z Českého Dubu zúčastnila tradičních sportovních her, která pořádá každoročně Domov důchodců Mimoň. V jednotlivých soutěžních disciplínách nešlo o lámání světových rekordů, cílem byla samotná radost ze hry. Soutěže byly zaměřeny zejména na prověření jemné motorika a celkové koordinace pohybů. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


14.6.2014   Grilování v novém altánku

Český Dub – Grilování pod širým nebem je oblíbenou aktivitou pro naprostou většinu obyvatel domova. Opékání buřtů, které se konalo 14. 6. 2014, mělo slavnostnější ráz, klientům poprvé posloužil altánek, který byl zbudován z již nevyužívaného prostoru pro suše ní prádla. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


1.6.2014   Červnový program pro obyvatele domova

Český Dub/Mimoň/Vratislavice nad Nisou – I v měsíci červnu si obyvatelé domova mohou vybírat z pestré nabídky programů pro volný čas. Po několika menších výletech části obyvatel do blízkého okolí města se blíží čas výjezdů do vzdálenějších lokací. V pátek 20. 6. 2014 se družstvo našich seniorů zúčastní sportovních her, které již tradičně pořádá Domov důchodců Mimoň. O necelý týden později -25. 6. 2014 – pojedou zájemci z řad obyvatel domova do sesterského zařízení ve Vratislavicích nad Nisou. Tam se budou účastnit zahájení dalšího ročníku Kulturního léta seniorů.
Fotografie naleznete ve galerii.   


24.5.2014   Premiérové vystoupení gospelového sboru

Český Dub – Poprvé se obyvatelé domova mohli osobně setkat s uměním, které nabízejí velké gospelové sbory. Sbor v sobotu 24. 5. 2014 prezentoval program složený s klasických náboženských písní. Vystoupení se setkalo s velkým zájmem přítomných posluchačů.
Fotografie naleznete ve galerii.   


10.5.2014   Děti z Českodubské mateřinky hrály seniorům

Český Dub – Ani letošní nabídka jarních kulturních vystoupení v Domově se neobešla bez oblíbeného programu, se kterým se představily děti z místní mateřské školy. Jejich program složený z lidových písní, básniček a hraných scének se přítomným divákům velmi líbil. Dětem byl odměnou závěrečný mohutný potlesk.
Fotografie neleznete ve galerii.   


7.5.2014   Svátek matek s Korálkem a dárečky

Český Dub – Ve středu 7. května zavítaly děti z Mateřské školy Korálek znovu do Českého Dubu. Seniorům žijícím v tamním domově důchodců děti představily své nové pásmo písniček, básniček a tanečků. Korálek tentokrát vystoupil u příležitosti oslav Dne matek. Akce vznikla díky podpoře Nadace SYNER
"Den matek je jedním z nejkrásnějších svátků a jsme rádi, že ve zdejším domově žijícím ženám můžeme udělat radost," svěřila se Iva Urbanová ze spolupořádající nadace. Jak podotkla, program byl samozřejmě otevřený i mužským obyvatelům domova. "Korálek k nám v květnu přijíždí pravidelně. Obyvatelé domova si na tuto příjemnou tradici zvykli, a na akci se vždy velmi těší," doplnil Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Jak podotkl, každý obyvatel dostal mělý dáreček. "Díky Nadaci máme prostředky nejen na zajištrění kulturního vystoupení, ale i na dárkové balíčky. Sice se jedná o Den matek, ale vystoupení se samozřejmě navštíví i muži, dárky jsou rovněž určeny všem," upřesnil Pochop.
Samotný kulturní program, který Korálek ve středu v Dubu představil, se přihlížejícím obyvatelům líbil. Šlo o zcela nové pásmo, se kterým se soubor představil na nedávném festivalu Mateřinka. "Bylo to krásné. Mám ráda lidové písničky, a tak jsem si některé i zazpívala," svěřila se Helena Marečková, jedna z obyvatelek domova.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


29.4.2014   Čarodějnice s muzikou a opékáním

Český Dub - V úterý 29. dubna se rozezněla zahrada domova říznou muzikou. Odpolední opékání uzeniny bylo doplněno vystoupením muzikantů z Liberce. Oblíbená oslava čarodějnic se povedla, velkoryse se zachovalo v těchto dnech poměrně nejisté počasí. Po celé odpoledne se na zaplněnou terau smálo sluníčko. Přítomní obyvatelé domova vychutnávali opečenou uzeninu za zvuku příjemné hudby v podání libereckých muzikantů.
Fotografie z akce jsou k vidění v galeriích.   


16.4.2014   Děti přivezly seniorům dobrou náladu

Český Dub – Ve středu 16. dubna zavítaly děti ze souboru Korálek znovu do Českého Dubu. Seniorům žijícím v tamním domově důchodců představily své pásmo písniček, básniček a tanečků. Korálek tentokrát vystoupil u příležitosti oslav blížících se Velikonoc.
"Korálek u nás vystupuje u příležitosti Velikonoc pravidelně. Obyvatelé domova si na tuto příjemnou tradici zvykli, jedná se pro ně o znamení, že jaro je již opravdu tady," řekl Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Jak doplnil, akce se konala za finanční podpory Nadace SYNER. "Díky Nadaci máme prostředky nejen na zajištění kulturního vystoupení, ale i na dárkové balíčky, které budou rozdány všem obyvatelům domova" upřesnil Pochop. "Se zdejším domovem spolupracujeme již mnoho let. Jsme rádi, že můžeme obyvatelům udělat radost. Vždy se zde přesvědčíme, že naše činnost má smysl," uvedla Iva Urbanová z vedení Nadace SYNER.
Samotný kulturní program, který Korálek ve středu v Dubu představil, se přihlížejícím obyvatelům líbil. Jednalo se o pásmo složené z píniček, básniček a hraných scének. "Líbila se mi scénka o vytahování řepy. Děti to sehrály velmi roztomile," podotkla jedna z přihlížejících divaček. Fota z akce jsou v galerii.   


20.3.2014   Jaro vítají vždy s Josefem

Český Dub - Ve čtvrtek 20. března se v domově uskutečnila tradiční Josefovská zábava. Program byl zahájen odpoledne, krátce před třetí hodinou. Přítomní strávili příjemné odpoledne při poslechu hudby nejrůznějších žánrů. Personál domova připravil návštěvníkům chutné občerstvení. Překvapením dne byla tombola, ve které vyhrával každý los. Fota z akce jsou v galerii.   


6.3.2014   Premiérový koncert letošního roku

Český Dub – První velký koncert letošního roku se v domově uskutečnil ve čtvrtek 6. března. Zcela poprvé se obyvatelům domova představilo pěvecké duo z Prahy. Umělci nabídli ve svém pásmu písničky nejrůznejších žánrů. Největší úspěch měla klasika – tradiční lidové písničky. Další kulturní akce budou následovat, tou nejbližší bude tradiční oslava příchodu Velikonoc, kterou domov pořádá za podpory Nadace SYNER.
Fotografie neleznete ve fotogalerii.   


4.3.2014   Masopustní průvod prošel domovem

Český Dub – Letošní masopustní dění neminulo ani Domov důchodců Český Dub. Pestrý průvod masoupustních masek navštívil obyvatele domova v úterý 4. března. Senioři mohli obdivovat dovednost, se kterou byly masky vyhotoveny. Po krátké návštěvě, při které dětí z průvodu rozdávaly seniorům i přáníčka a sladkosti, se veselá skupina vydala směrem zpět do centra města.
Fotografie neleznete ve fotogalerii.   


1.1.2014   Domov rozšířil své služby

Český Dub – S účinností k 1. lednu 2014 došlo k velké organizační změně struktury služeb Domova důchodců Český Dub. Podstatou je navýšení kapacity ve službě Domovy se zvláštním režimem. Z původních 33 míst se nyní kapacita zvýšila na 59 lůžek. Zvýšení kapacity o 26 míst je kompenzováno snížením kapacity ve službě Domovy pro seniory. Celkový počet lůžek v domově je i nadále stejný – sto míst. Motivací k tomuto opatření byl stále rostoucí zájem potencionálních klinetů o službu Domovy se zvláštním režimem, naopak počet žádostí o službu Domovy pro seniory spíše dlouhodobě stagnuje.
Výše popsaná změna byla předjednána se zástupci zřizovatele domova, kterým je Liberecký kraj. Proběhlo správní řízení, která změnu promítlo do aktualizace Registru sociálních služeb MPSV ČR.


   


18.12.2013   Děti z mateřinky zahrály seniorům v Dubu

Zaplněný společenský sál domova důchodců ve středu aplaudoval dětem, které zde předvedly svůj kulturní program. Děti z Mateřské školy Český Dub si připravily pásmo tvořené dvěma bloky. V tom prvním se zaměřily na pravidla bezpečnosti v silničním provozu, ve druhém pak předvedly tradiční písničky, tanečky a říkadla. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


11.12.2013   Korálek i letos přivezl náladu Vánoc

Bouřlivým potleskem ocenili obyvatelé Domova důchodců Český Dub středeční vystoupení libereckého dětského souboru Korálek. Děti z Korálku přijely seniorům z domova důchodců představit své pásmo písniček, koled a tanečků. Spojujícím prvkem celého programu bylo téma Vánoc. "Bylo to moc krásné vystoupení. Je obdivuhodné, co všechno se takto malé děti dokáží naučit," ocenila mladé umělce Anna Pátková, jedna z obvytelek domova. Vedle kulturního zážitku se senioři mohli těšit i z dárkových balíčků, které dostali jako dárek. Náklady spojené s kulturním programem i s nákupem dárků uhradila Nadace Syner. "Se zdejším domovem spolupracujeme již třináct let. Rádi sem jezdíme, protože právě zde jasně cítíme, že naše činnost má smysl," svěřila se Iva Urbanová z vedení nadace. "Podpory se velmi vážíme, umožňuje nám ujradizt klientům věci, na které z běžného rozpočtu zdroje nemáme," podotkl Radim Pochop, ředitel domova. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


5.12.2013   Mikuláš rozdal nadílku všem

O úvod Vánočních svátků se již tradičně v Domově důchodců Český Dub postaral Mikuláš se svoji družinou. Obyvatelé domova se sešli odpoledne ve společenské místosti, kde za poslechu hudby očekávali příchod Mikuláše. Ten se vskutku, zhruba v 17 hodin, v doprovodu čertů a anděla dostavil. Všem přítomným rozdal koledu. Seniory, kterým zdravotní stav zabránil přijít do klubovny, navštívil přímo na jejich pokojích. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


   


17.10.2013   Hudební odpoledne s panem Mádlem

Český Dub – Na čtvrtek 17. října připravil domov důchodců pro své obyvatele příjemný kulturní program. Oblíbený hudebník pan Mádl z Turnova se postaral o příjemnou muziku nejrůznějších žánrů, ke spokojenosti napomohlo i výborné občerstvení a lahodné nápoje. Fota z akce jsou v galerii.   


31.10.2013   Písničky Karla Hašlera nestárnou

Český Dub – Hudební program sestavený z nejznámějších písniček Karla Hašlera mohli ve čtvrtek 31. října shlédnout senioři bydlící v Domově důchodců Český Dub. Vedle poslechu písniček ve špičkovém profesionálním podání, se přítomní od vystupujícího zpěváka dozvěděli mnoho zajímavého o životě Karla Hašlera. Fota z akce jsou v galerii.   


14.9.2013   Dny evropského dědictví nově

Český Dub – v sobotu 14. září se Domov důchodců Český Dub ve spolupráci s muzeem Český Dub zapojil do projektu nazvaného Dny evropského dědictví. V rámci této akce se každoročně veřejnosti otevírají k ná vštěvě jindy nedostupné, respektive omezeně přístupné, architektonicky zajímavé objekty. Jedním z letos vybraných byl právě areál domova důchodců. Po celou sobotu mohli návštěvníci, v doprovodu fundovaného průvodce – pracovníka muzea – obdivovat společenské prostory domova, a zároveň se dozvědět mnoho zajímavého o minulosti objektu. Fota z akce jsou v galerii.   


21.8.2013   Stavaři vrátili terase původní krásu

Téměř půl druhého milionu korun bylo vloženo do rekonstrukce terasy, která je dominantou zadního traktu hlavní budovy domova. Oprava přišla zřejmě v poslední chvíli, terasa byla v žalostném stavu a reálně hrozilo její celkové zhroucení. Potřebné peníze na rekonstrukci dodal Liberecký kraj, který je zřizovatelem domova. Stavební práce byly zahájeny v dubnu letošního roku, firma Tomáše Paclta dílo dokončila k 20. srpnu 2013. Fotografie z průběhu rekonstrukce jsou k vidění v galeriích.   


16.8.2013   Dny evropského dědictví

Domov důchodců Český Dub oslovilo Podještědské muzeum Český Dub s nabídkou spoluúčasti na akci Dny evropského dědictví 2013. O co půjde? V první polovině září 2013 (termín bude ještě upřesněn) bude moci nejširší veřejnost navštívit v určené hodiny domov důchodců, prohlédnout si společenské prostory domova a vyslechnout krátký výklad o minulosti objektu - tzv. Schmittova zámku.   


18.7.2013   Letní posezení s opékáním

Ve čtvrtek strávili senioři příjmené letní odpoledne. Pracovníci domova pro ně připravili oblíbené opékání špekáčků. Jednalo se o jednu z řady kulturních akcí, které probíhají po celé letošní léto. Fotografie z opékání jsou k vidění v galeriích.   


28.6.2013   Kulturní léto seniorů úspěšně zahájeno

Vratislavice nad Nisou/Český Dub – Ve čtvrtek 28. června byl v areálu Domova seniorů ve Vratislavicích nad Nisou zahájen již 19. ročník Kulturního léta seniorů. Jedná se o pásmo kulturních programů, které již tradičně probíhají v průběhu celého léta. Čtvrteční galashow si nenechala ujít ani skupinka obyvatel Domova důchodců Český Dub. Největší hvězdou programu byl jednoznačně Václav Neckář, který vystoupil společně se svým bratrem Janem. Posluchače ale zaujala i kapela Celestýnka, překvapením bylo pěvěcké vystoupení Petra Tulpy, redního Libereckého kraje, který má na starosti řízení resortu sociálních věcí.
Fotografie ze čtvrtečního programu jsou k vidění v galeriích.   


20.6.2013   Terasa? Hotovo bude do konce léta!

Český Dub – Terasa navazující na hlavní objekt domova důchodců prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Stavaři již znovu zhotovili opěrné stěny, aktuálně pracují na podkladu pro novou dlažbu. Stále platí, že rekonstrukce bude hotova nejdéle do konce srpna letošního roku.
Fotografie z průběhu rekonstrukce jsou k vidění v galeriích.   


14.6.2013   Sportovní hry tradičně v Mimoni

Mimoň/Český Dub - Výprava obyvatel Domova důchodců Český Dub vyrazila v pátek 14. června do Mimoně. Důvod byl jednoduchý, v tamním domově důchodců se konal další ročník Sportovních her pro seniory. Jednotlivé úkoly byly zaměřeny zejména na prověření jemné motoriky seniorů. Součástí odpoledne byl i doprovodný kulturní program.
Fotografie ze sportovních her jsou k vidění v galeriích.   


30.5.2013   Chlapci z Hamru okouzlili obyvatele Domova

Chlapci z Dětského domova v Hamru na Jezeře vystoupili ve čtvrtek 30. 5. 2013 v Domově důchodců Český Dub. Jejich program byl složen z romských písniček, ale i ze skladeb vážné hudby. Největší úspěch u přítoných návštěvníků a návštěvnic mělo sborové provedení klasické Ódy na radost.   


22.5.2013   Jak správně poskytnout první pomoc

Ve středu 22. 5. 2013 uspořádal Domov důchodců Český Dub pro své zaměstnance další školící akci. Tentokrát byla zaměřena na správné poskytování první pomoci. Lektorkou byla pracovnice Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Přítomní se tak dozvěděli, jaké jsou nejmodernější trendy v poskytování neodkladné přednemocniční péče.   


16.5.2013   Děti zpívaly obyvatelů Domova

Ve čtvrtek 16. 5. 2013 navštívily Domov děti z Mateřské školy Český Dub. Dodatečně přišly popřát tamním obyvatelkám k nedávnému Svátku matek. Samozřejmě program mohla navštívit také mužská část osazenstva Domova. Společenský sál naplnil bouřlivý potlesk, který byl dětem tou nejhezčí odměnou.   


7.5.2013   Korálek přijel popřát maminkám

V předstihu oslavili obyvatelé domova Svátek matek. V úterý 7. 5. jim přijely popřát děti ze souboru Korálek. Akci domov zorganizoval za finanční podpory Nadace Syner. Děti předvedly nový komponovaný program, který byl plný básniček, písniček, říkadel a hraných scének. Díky Nadaci obdrežela každá z přítomných dam hezkou kytičku.   


23.4.2013   Terasa bude zachráněna

Pod pozorným dohledem památkářů byla zahájena oprava terasu, na kterém před lety stál velkolepý skleník - zimní zahrada. Terasa byla v pokročilém stádiu rozpadu. Cílem opravy je terasu rozebrat, zpevnit její založení a znovu z původního materiálu sestavit. Stavební firma Tomáše paclta nejprve rozebrala nosné zdi, následně byly zpevněny základy a kamenz jsou nyní postupně skládány do své původní podoby. Po opravě zdí bude na terase položena nová dlažba a osazeno nové zábradlí. Finanční prostředky na akci poskytl již v roce 2012 zřizovatel Domova, kterým je Liberecký kraj. Celá akce má být dokončena do začátku září 2013.   


27.3.2013   Korálek přinesl do zimního dne jarní náladu

Český Dub – Ve středu 27. Března vystoupil v Domově důchodců Český Dub dětský soubor Korálek. Program věnovaný Velikonočním svátkům sklidil u přítomných seniorů velký úspěch. Děti se dočkaly bouřlivého potlesku. Alespoň ve společenské místnosti domova tak zavládlo jaro.
Program připravil domov důchodců ve spolupráci s Nadací SYNER. Díky nadaci se senioři mohli těšit nejen z hezkého kulturního zážitku, ale každý obdržel i dárkový balíček. "S nadací spolupracujeme již mnoho let. Právě tento jarní program je u našich obyvatel vždy vítán, znamená totiž, že dlouhá zima již končí," uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Za Nadaci Syner se akce zúčastnila Iva Urbanová. "Jsme rádi, že můžeme obyvatelům domova udělat radost. Jejich spokojené usměvavé tváře jsou pro nás tou největší odměnou," svěřila se Iva Urbanová.
Fotografie z vystoupení Korálku jsou k vidění v galeriích.   


27.3.2013   Velikonoční trhy bodují každý rok

Liberec/Český Dub – Velikonoční thy, na kterých se prezentují poskytovatelé sociálních služeb, se uskutečnily ve středu 27. března ve velkém sále libereckého krajského úřadu. Podobně, jako v minulých letech, se na něm prezentoval i Domov důchodců Český Dub.
Stánek domova byl stále v obležení zájemců o hezké výrobky s velikonoční tématikou. Největší úspěch sklízala nádherně omalované vajíčka, nejeden návštěvník trhů si odnesl tradičně "upletenou" pomlázku.
Fotografie z Velikonočních trhů jsou k vidění v galeriích.   


21.3.2013   Josefa oslavují v Dubu taneční zábavou

Český Dub - Jednou z akcí, kterou v Domově důchodců Český Dub připravují každoročně, je oblíbená Josefovská zábava. Ta letošní se uskutečnila ve čtvrtek 21. března. Program, vedle hudebního vystoupení, zpestřila i tombola. Její výhodou bylo, že vyhrával každý los. S ohledem na zdravotní stav a věk obyvatel domova taneční parket nebyl úplně zaplněn, ale to nikomu náladu nepokazilo. Ten, kdo tančit nemohl, si s chutí zazpíval a prožil program v příjemné náladě.
Fotografie ze zábavy jsou k vidění v galeriích.   


16.2.2013   Zákaz návštěv končí

Český Dub – Preventivní zákaz návštěv v Domově důchodců Český Dub končí. Od soboty 16. února tedy mohou návštěvy opět vstupovat do domova bez omezení.
Zákaz návštěv nebyl samoúčelným opatřením, jeho smyslem byla ochrana obyvatel domova před komplikacemi, které by mohly vzniknout zavlečením chřipkového onemocnění do Domova. K zákazu přistoupilo vedení Domova na doporučení lékařů.


   


18.1.2013   Zákaz návštěv chrání obyvatele domova

Český Dub - Vzhledem ke zvýšenému výskytu chřipkových komplikovaných onemocnění je v Domově důchodců Český Dub, s platností od soboty 19. 1. 2013 zákaz návštěv. Zákaz platí až do odvolání. O znovu povolených návštěvách domov bude veřejnost včas informovat.
"Zákaz návštěv není samoúčelným opatřením, má obyvatele našeho domova ochránit před dalšími komplikacemi, které by zavlečením chřipky mohly vzniknout," uvedl Radim Pochop, ředitel domova. Podle jeho slov nebylo rozhodování o vydání zákazu jednoduché. "Je to určité omezení kontaktu našich obyvatel s jejich blízkými. Nakonec jsme ale dali na doporučení lékařky, prevence výskytu chřipky je důležitá," dodal ředitel domova.
O zákazu návštěv informují veřejnost letáky umístěné u všech vchodů do domova. Zpráva je zveřejněna i na webových stránkách zařízení, sdělení naleznou také uživatelé sociální sítě Facebook na tamním profilu domova. Stejným způsobem bude oznámeno i budoucí zrušení zákazu.
Domov důchodců Český Důb je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Poskytuje dvě sociální služby – domov se zvláštním režimem a domov pro seniory. Aktuálně v něm žije celkem sto obyvatel.


   


21.12.2012   Slavnostní večeře

Český Dub – Tradičně, jako každý rok, se v domově důchodců uskutečnila slavnostní vánoční večeře. Ta se koná vždy v poslední pracovní den před 24. prosincem, letos se uskutečnila 21. prosince. Menu bylo klasické – smažený kapr + bramborový salát. Kdo nemohl jíst kapra, dostal smažené filé.
Obyvatelé domova mají možnost si v tento slavnostní den pozvat své blízké a společně povečeřet. Letos tuto možnost využili příbuzní téměř dvou desítek klientů.
Fotografie jsou k vidění v galeriích.   


12.12.2012   Korálek přivezl do Českého Dubu atmosféru Vánoc

Český Dub - S pásmem koled, říkadel i malých scének, přijely děti ze souboru Korálek ve středu 12. prosince potěšit obyvatele Domova důchodců Český Dub. Mladým umělcům se plný společenský sál domova odvděčil dlouhým potleskem. Kulturní program uspořádal domov důchodců pro své klienty díky podpoře od Nadace SYNER.
Seniorům se představení líbilo, zejména pak pásmo klasických koled. "Krásně zpívají, a nejen to, dokonce se ti malí chlapci doprovázejí na flétničky," podotkla uznale Anna Dvořáková, jedna z obyvatelek domova. Spolupráce domova s nadací trvá již mnoho let. Její přínos si pochvalují obě strany. "Jsme rádi, že můžeme trošku zpříjemnit zdejším obyvatelům předvánoční atmosféru. Vystoupení dětí z Korálku se jim vždy moc líbí, a proto se snažíme tuto mnohaletou tradici udržovat," svěřila se Iva Urbanová z Nadace Syner. Senioři se ve středu dočkali nejen hezkého kulturního zážitku, každý obyvatel domova dostal i malý dárek. "Z prostředků od nadace jsme mohli zaplatit obyvatelům dárkové balíčky. Těm, kteří oosbně přišli na představení, je děti rozdaly hned po jeho konci. Ostatním je rozvezeme přímo na jejich pokoje," uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Celkem v něm žije sto seniorů a seniorek z celého kraje.
Fotografie jsou k vidění v galeriích.   


6.12.2012   Mikuláš se svoji družinou přišel i letos

Český Dub – Ve čtvrtek 6. prosince přišel mezi seniory v Českém Dubu Mikuláš. Nebyl sám, doprovázala ho jeho družina – dvojice čertů s andělem. Veselá družina zavítala mezi seniory, kteří se bavili na taneční zábavě. Ostatní, kteří s ohledem na zdravotní stav na zábavu přijít nemohli, navštívili přímo na jejich pokojích. Každý obyvatel domova dostal sladkost.
Fotografie jsou k vidění v galeriích.   


28.11.2012   Vánoční thy 2012

Liberec - Domov důchodců Český Dub se prezentoval na tradičním Vánočním trhu, který organizoval Liberecký kraj. Trh se konal 28. listopadu přímo v sídle Liebereckého kraje.
Na trzích se představují poskytovatelé sociálních služeb z celého Libereckéh kraje, jedná se o zajímavou možnost k prezentaci výrobků klientů i k získání finančních prostředků.


   


9.11.2012   Hudební odpoledne

Český Dub – V pátek 9. listopadu přijela seniorům do Českého Dubu premiérově zahrát Zdena Mudrová. Její vystouopení bylo sestaveno z písniček nejrůznějších žánrů. U posluchačů měly největší úspěch písničky ze starých filmů, mnoho z nich si senioři s chutí zazpívali. Fotky z koncertu naleznete v galeriích.   


18.10.2012   Taneční zábava ohlásila podzim

ČeskýDub – Ve čtvrtek 18. října se uskutenčila v Domově důchodců Český Dub tradiční Posvícenská hudební zábava. Ta vždy ohlašuje, že se podzim neodvratně ujmul své vlády a zima se blíží.
Jako vždy, i tentokrát přijel seniorům a seniorkám do Českého Dubu zahrát muzikant pan Mádl z Turnova. Díky svým kouzelným elektronickým klávesám, kytaře a umění zahrál písničky všech možných žánrů. Na své si přišel fanda dechovky, country, ale i popu a rocku. Klientům bylo nabídnuto i bohaté občerstvení.
Fota z akce najdete v  galeriích.   


   


1.10.2012   Zámek se postupně zabarvuje

Český Dub – Oprava omítky a její následující nátírání úspěšně pokračuje. Stavaři dokončili první část plánovaných prací a v pátek 19. 10. začínají s montáží lešení na druhé polovině historické budovy Zámku. Práce mají být ukončeny ve druhé polovině listopadu. Zatím se termíny daří plnit, i díky přízni počasí.
Fota najdete v  galeriích.   


   


20.9.2012   Pořad z písní Karla Hašlera

Český Dub – Pomyslnou kulturní tečku za letošním létem zařídil pro seniory v Českém Dubu pořad složený s písní Karla Hašlera. Oblíbené „hašlerky“ přišly lidem vhod. Vedle písní přiblížil vystupující umělec přítomným divákům a posluchačům zajímavosti ze života dosud zřejmě nejznámějšího českého písničkáře.

Fota z akce najdete v sekci fotogalerie.   


20.8.2012   Oprava omítek zahájena

Český Dub – V roce 2011 byla uskutečněna renovace zevní omítky na části areálu domova, které se říká „křídlo.“ Letos se podařilo zajistit finanční prostředky, které nám umožňují v krášlení areálu pokračovat – v průběhu září byly zahájeny práce na obnově omítky na hlavní budově areálu – zámku.

Fota najdete v sekci fotogalerie.   


20.7.2012   Zahrádka pro potěchu oka i duše

Český Dub – Pracovnice služby domov se zvláštním režimem ve spolupráci s pracovníky údržby zkrášlují zahrádku navazující na objekt domova zvaný „křídlo“. Na zanedbané a zarostlé zahradě vzniklo příjemné posezení pro klienty domova obohacené o zeleň, své místo zde má i malé jezírko.

Fota najdete v sekci fotogalerie.   


28.6.2012   Za zábavou se jezdí do Vratislavic

Vratislavice nad Nisou – Ve čtvrtek 28. června se výprava obyvatel Domova důchodců Český Dub zúčastnila tradiční Letní slavnosti. Jedná se o kulturní program, který pro seniory každoročně organizuje Domov pro seniory Vratislavice nad Nisou.
Hlavní hvězdou čtvrtečního odpoledne byla Heidi Janků, ale přítomné diváky zaujalo i vystoupení národopisného souboru písní a tanců z nedalekého Polska. Především páni ocenili program, se kterým se představila břišní tanečnice. Na úvodní Letní slavnost naváží oblíbené estrády, které se konají v průběhu celého léta. I na ně budou obyvatelé Domova jezdit. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


22.6.2012   Sportovní hry i letos v Mimoni

Mimoň – Domov důchodců Mimoň pozval i v letošním roce obyvatele našeho Domova na sportovní odpoledne. Letošní ročník se uskutečnil v pátek 22. června. Soutěžilo se v disciplínách zaměřených na procvičení jemné motoriky, například v navlékání korálů na nit, v hodu míčkem na cíl, atp. Družstvo z Českého Dubu se v konkurenci z celého kraje neztratilo, do Domova si přivezlo řadu cen. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


14.6.2012   Koncert potěšil klasickou hudbou

Český Dub – Velký společenský sál Domova se v pátek 14. června rozezněl tóny klavíru a duem profesionálně školených hlasů. Umělci z divadla F. X. Šaldy představili obyvatelů Domova program plný úchvatných skladeb vážné hudby. Fotografie z akce jsou k vidění ve fotogalerii.   


1.6.2012   Jaro ve znamení výletů

Český Dub/Liberecký kraj – Všechna oddělení Domova využívají hezkého počasí a organizují měnší výlety pro obyvatele. Nedávným cílem jedné z výprav byl například areál Obří sud v Javorníku. Klienty potěšila rovněž návštěva farmy Ptýrov, kde chovají jezdecké koně. Fotografie z výletu do Ptýrova jsou k vidění ve fotogalerii.   


16.5.2012   Sportovní hry seniorů – Branžež 2012

Kněžmost/Branžež – Ve sportovně rekreačním areálu Ráj v katastru obce Kněžmost nedaleko známého rybníka Branžež se ve středu 16. 5. 2012 uskutečnil první ročník Sportovních her seniorů. Akce se zúčastnili obyvatelé tří domovů seniorů z Libereckého kraje. Finančně konání dne podpořila krajská organizace Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. V celkovém pořadí se z vítězství radovalo družstvo z Turnova, druhé místo si odvezli účastníci z Českého Dubu a bronz potěšil seniory a seniorky ze Semil.
Myšlenka na organizaci sportovního dne se zrodila rychle, a ještě rychleji byla uskutečněna. "Využili jsme možnost připravit pro naše klienty příjemné odpoledne. Dohodli jsme se na uspořádání akce s kolegy ze Semil a z Českého Dubu. Od prvního nápadu k jeho úspěšné realizaci uběhlo jen pár týdnů," řekl Jaroslav Cimbál, ředitel Zdravotně sociálních služeb Turnov. Vedle klientů této organizace se dne zúčastnili družstva klientů z Domova důchodců Český Dub a ze Sociálních služeb města Semily.
Organizátoři připravili pro soutěžící pestrou nabídku soutěží, které byly přizpůsobeny zdravotnímu stavu účastníků, a samozřejmě i jejich věku. "Podílel jsem se na průběhu soutěží spojených s hraním minigolfu. Byl jsem příjemně překvapen, jak golf všechny hráče i hráčky zaujal. Soutěže jsem si sám vyzkoušel, a tím víc si šikovnosti účastníků vážím," konstatoval Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. Podle jeho slov vzbudily zájem i další disciplíny, například střelba míčkem na mohylu z plechovek, či navíjení figurek šneků.
Sportovní den poskytl zúčastněným seniorům nejen soutěžní klání, ale i relax a posezení v příjemném prostředí spojené s občerstvením. "Díky finanční podpoře od Asociace jsme soutěžícím mohli nabídnout dopoledne kávu s jablečným závinem. Po celý den pak nápoje, a samozřějmě nechyběl oběd. Celý program jsme ukončili okolo druhé hodiny odpolední, kdy jsme se rozjeli zpět do svých domovů," doplnil Zdeněk Šimon, ředitel Sociálních služeb Semily. První ročník sportovního klání v krásné přírodě Českého ráje se vydařil. Všichni zúčastnění věří, že nešlo o ročník poslední.
Fota z akce najdete v sekci fotogalerie.   


15.5.2012   Děti z Českodubské školky přály maminkám

Český Dub - Po nedávném vystoupení dětí z Libereckého Korálku, přišly v úterý 15. května mezi seniory i děti z místní mateřské školy. Svým pásmem písní, básní a scének připomenuly nedávný Svátek matek. Vystoupení se všem přihlížejícím moc líbilo, dětem se odměnili dlouhým, bouřlivým potleskem. Děti se seniorům odměnily rozdáním vlastnoručně nakreslených srdíček s přáním.
Fota z akce najdete v sekci fotogalerie.   


9.5.2012   Korálek přijel přát ke Dni matek

Český Dub – Korálek, soubor dětí z mateřské školy, je již tradičním návštěvníkem Domova důchodců Český Dub. Devátého květa přijely děti se zbrusu novým programem, který daly – jako dárek – obyvatelům domova ke svátku Dne matek. Vedle vystoupení, které bylo složené z písniček, básniček, říkanek a scének, dostali všichni přihlížející (samozřejmě i pánská část publika) dárkový balíček. "Program pořádáme každoročně a každoročně je to za podpory Nadace SYNER. Díky finančním prostředkům od Nadace můžeme klientům domova dát i dárky," potvrdil Radim Pochop, ředitel domova.
Fota z akce najdete v sekci fotogalerie.   


26.4.2012   Oblíbené opékání buřtů na terase

Český Dub - Ve čtvrtek 26. dubna jsme využili prvního opravdu krásného dne letošního roku k oblíbenému opékání buřtů. Terasa navazující na společenskou místnost I. oddělení byla plná spokojných obyvatel a obyvatelek domova. Příjemnou odpolední atmosféru podpořenou až letním počasím podkreslovala hudba a zpěv vlídného harmonikáře, chuťové pohárky dráždila vůně opékaných klobásek.
Fota z akce najdete v sekci fotogalerie.   


3.4.2012   Korálek přivezl do Dubu náladu Velikonoc

Český Dub – Bouřlivé ovace byly odměnou dětem z Korálku za jejich vystoupení, se kterým přijely v úterý třetího dubna do Domova důchodců Český Dub. Kulturní program uspořádal domov pro své obyvatele i díky podpoře od Nadace SYNER.
Vystoupení mladých umělců z Korálku bylo vkusně poskládáno z tradičních říkanek, koled a básniček. Mladí umělci předvedli svůj um i jako nadějní sólisté, například hrou na flétnu. Senioři se neradovali jen z umělecké produkce Korálku, dočkali se i dárkových balíčků s množstvím dobrot. "Je radost se na tak šikovné děti dívat," ocenil představení Korálku Milan Červeňák, jeden z klientů domova.
Úterní program ocenili i pracovníci domova. "S nadací spolupracujeme již mnoho let a program věnovaný oslavě Velikonoc je pro naše obyvatele již tradicí, bez Korálku si již Velikonoce snad ani neumí představit," upozornil Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Podle jeho slov si domov podpory od nadace velmi váží. "V době ekonomické krize je každá podpora obzvlášť cenná," potvrdil Pochop.
Za nadaci pozdravila Českodubské seniory Iva Urbanová. "Jaro je novou nadějí. Příroda po dlouhé zimě ožívá a vše je najednou optimističtější, radostnější. Přeji vám mnoho krásných, sluncem prozářených, jarních dní," vzkázala Iva Urbanová obyvatelům domova.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Poskytuje dvě sociální služby: domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. Nabízí celkem 100 míst.   


20.3.2012   Paní Veselá oslavila 102. narozeniny

Český Dub – Obyvatelka Domova důchodců Český Dub, p. o. paní Růžena Veselá oslavila v březnu letošního roku své 102. narozeniny. Vedle rodiny ji přišla osobně pogratulovat i většina zaměstnnaců domova. I touto cestou přejeme paní Veselé mnoho štěstí a především zdraví do dalších let. Fotografie z oslav narozenin jsou v galeriích.


   


1.3.2012   Historické fotografie Zámku

Český Dub – Díky vstřícnosti městského muzea v Českém Dubu získal náš domov několik unikátních snímků. Je na nich zachycen areál zámku ve své původní kráse. Zejména stojí za povšimnutí nádherný litinový skleník, který tvořil dominantu budovy v části situované do zámekcého parku. Fotografie najdete v galeriích.


   


27. 1. 2012   Křídlo má nový kabátek

Nejvíce finančních prostředků, určených na opravu a údržbu, vložil Domov důchodců Český Dub v roce 2011 do renovace jedné z budov, pro kterou se vžilo označení Křídlo. Budova v průběhu podzimních měsíců loňského roku získala nový nátěr střechy, natřena a renovována byla i zevní omítka. Součástí stavebních prací byla i rekonstrukce dvou komínů, u kterých již hrozilo jejich zřícení. Barevné provedení bylo určeno požadavky památkářů, dům tak po mnoha letech získal svoji původní – krásnou – tvář. Postupná renovace Křídla byla zahájena již v roce 2007, kdy byly modernizovány interiéry tamního IV. oddělení služby Domov se zvláštním režimem. Na opravu imteriérů navázala v roce 2010 uskutečněná výměna oken. Fotografie zobrazující Křídlo před rekonstrukcí, v jejím průběhu a po jejím ukončení, naleznete ve fotogalerii.   


23.12.2011   Vánoce v domově

Český Dub – Sváteční čas v období Vánoc a konce roku, se obyvatelům Domova důchodců Český Dub snaží tamní personál vždy co nejvíce zpříjemnit. Vedle již dříve zmíněného vystopení souboru Korálek, přišly seniory potěšit i děti z Mateřské školy Český Dub. Vystoupení se divákům velmi líbilo, svědčí o tom jistě i fotografie umístěné v galeriích. Tradiční akcí každých Vánoc v domově je Štědrovečerní večeře na nečisto. Srozumitelně řečeno, pro klienty domova je vždy v nejbližší pracovní den před 24. prosincem organizována slavnostní večeře, které se zúčastní vždy i velká část personálu domova. Fotografie z večeře jsou v galeriích.   


8.12.2011   Seniory v Dubu navštívil Mikuláš

Český Dub – Družina vedená majestátní postavou Mikuláše navštívila Mikulášskou zábavu, kterou pro své obyvatele pořádal Domov důchodců Český Dub ve čtvrtek 8. prosince. Podobně, jako v minulých letech, Mikuláš s čertem a s andělem přišel nejprve do společenského sálu, kde rozdal koledu příromným. Následně se družina vydala na pokoje seniorů, kterým zdravotní stav zabránil osobně se zábavy zúčastnit. Další akcí, na kterou se mohou obyvatelé domova těšit, je plánované vystoupení dětského souboru Korálek, které se koná za podpory Nadace SYNER. Všechny fotografie jsou k vidění v galeriích na těchto webových stránkách.   


30.11.2011   Domov se prezentoval v Liberci

Liberec/Český Dub – Ve středu 30. listopadu se v multimediálním sále libereckého krajského úřadu uskutečnil další ročník oblíbených Vánočních trhů. Na trzích se představují poskytovatelé sociálních služeb z celého Libereckého kraje. Trhy slouží k prezentaci výrobků klientů těchto zařízení. Ani letos nemohl na trzích chybět stánek Domova důchodců Český Dub. Výrobkům se dostala zaslouženého obdivu od stovek návštěvníků trhů.   


20.10.2011   Posvícení s hudbou a tancem

Ve čtvrtek 20. října se ve společenské místnosti Domova důchodců Český Dub uskutečnila tradiční Posvícenská zábava. Obyvatelé domova si mohli zatančit, anebo jen poslouchat hudbu. Všem bylo k dispozici pestré občerstvení. Fotografie ze zábavy jsou k vidění ve fotogalerii.


   


30.8.2011   Léto ve znamení výletů a zábavy

V průběhu letních prázdnin je vždy více času a příležitostí na pořádání nejrůznějších společenských a kulturních akcí pro obyvatele domova. Po celý letošní rok se všechna oddělení domova snaží nabízet více menších výletů pro klienty svých oddělení. Tyto kratší výlety lze lépe koncipovat tak, aby účastníkům vyhovoval program výletu i jeho náročnost. Druhé a třetí oddělení například opakovaně vyjelo s klienty do Doks u Máchova jezera, hlavní atrakcí výletu byla projiždka na parníku.

Obyvatelé domova pobývající na IV. oddělení zase navštívili ZOO v Liberci, kde si užili příjemný den, a pro letošní léto netradičně i hezké počasí.

Podobně, jako v minulých letech, i v letošním létě využil domov pozvání na kulturní akce pořádané v areálu Domova seniorů Vratislavice nad Nisou. Hlavní atrakcí kulturního léta ve Vratislavicích jsou dva velké koncerty. První se uskutečnil 28. 6. 2011 a největší hvězdou dne byl Václav Neckář, který zahrál spolu s bratrem Janem. Letní kulturní program zakončil druhý velký koncert, který se konal 30. 8. 2011. Největší úspěch u přítomných diváků měla Heidi Janků.

Přímo v domově jsme o letošních prázdninách přivítali mladé houslisty, jednalo se o děti, které tradičně pobývají na letním houslovém táboře v nedalekých Petrašovicích.

Fotky ze zmíněných akcím najdete ve fotogaleriích.


   


04.05.2011   Korálek přivezl do Dubu jaro

Český Dub – Každoroční setkání seniorů z Domova důchodců v Českém Dubu s Nadací SYNER a libereckou mateřinkou Korálek se uskutečnilo ve středu 4. května. Navzdory nepřízni počasí, vystoupení dětí bylo znamením, že jaro je již skutečně tu.

Program plný básniček, písniček a hraných scének ocenili přítomní senioři bouřlivým potleskem. Vystoupení Korálku má v Dubu vždy velký úspěch. "Dívat se na ty šikovné dětičky je radostné. Letos se vystoupení opravdu povedlo, ale ono je hezké vždy," svěřila se s úsměvem Marie Šebková, jedna z obyvatelek domova důchodců.

Za přínosná považují dětská vystoupení i pracovníci domova. "Někomu se to možná bude zdát divné, protože pravidelná setkání s nadací třikrát do roka se opakují, ale věřte, že starší lidé vyžadují svůj řád a pravidla a když vědí, co se bude dít, tak se mají na co těšit," říká Radim Pochop, ředitel domova důchodců.

Spolupráce domova důchodců s Nadací SYNER úspěšně trvá již déle než osm let. "My zase ze strany vedení domova oceňujeme, že moc dobře vědí, co jejich klienti potřebují a můžeme tedy přispět dle skutečných potřeb starších lidí a máme jistotu, že naše dárky naleznou uplatnění," uvádí za Nadaci SYNER Iva Urbanová.

Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. V domově žije celkem sto seniorů a seniorek z celého regionu.


   


01.04.2011   Nová telefonní čísla

Od 1. dubna 2011 má Domov důchodců Český Dub, p. o. nová telefonní čísla. Hlavním číslo je 482 362 0XX, místo dvou posledních XX může volající doplnit přímo číslo konkrétního pracoviště domova. Tímto způsobem se volání zjednoduší a zároveň i zlevní, odpadá čekání při přepojování z centrální ústředny. Všechna nová čísla jsou zveřejněna na těchto webových stránkách, konkrétně v sekci Kontakty.

Původní hlavní kontaktní telefonní číslo domova 485 147 072 bude ještě cca tři měsíce ponecháno v provozu, aby nebyla omezena komunikace lidem, kteří se nové číslo ještě nedozvěděli.


   


17.03.2011   Josefovská zábava, letos s tombolou

Ve čtvrtek 17. března se ve společenské místnosti domova uskutečnila tradiční Josefovská zábava. Vedle živé hudební produkce připravili organizátoři zábavy pro obyvatele domova překvapení, tím byla tombola. "Cen bylo více než sto. Každý účastník si mohl z osudí vybrat lísteček s číslem a hned mu byla předána výhra," vysvětlila Věra Rybářová, sociální pracovnice domova.


   


13.03.2011   Příprava na Velikonoční trhy

I v letošním roce se Domov důchodců bude prezentovat na Velikonočních trzích, které organizuje Liberecký kraj. Obyvatelé se již od března věnují výrobě předmětů, které budou domov na trzích reprezentovat. Trhy se uskuteční v sídle Krajského úřadu Libereckého kraje 13. dubna 2011. Fota z malování velikonočních kraslic jsou k vidění v v galeriích na tomto webu.


   


03.03.2011   Paní Veselá oslavila 101. Narozeniny

Obyvatelka domova, Růžena Veselá, oslavila přesně 3. března své 101. narozeniny. Vedle jejich blízkých ji popřáli i pracovníci domova. Paní Veselá se požehnaného věku dožívá v záviděníhodné psychické pohodě. Ještě jednou, touto, cestou přejeme vše dobré, mnoho zdraví a duševní pohody. Foto paní Veselé je k vidění v v galeriích na tomto webu.


   


05.03.2011   Masopust v domově

Tradice se obnovují, platí to i pro tradiční oslavu Masopustu. V letošním roce poprvé zamířil do Domova důchodců Český Dub veselý průvod masopustních masek. Průvod tvořili děti z místní základní školy. Průvod prošel celým areálem domova, kde byl vítán úsměvy zde žijících seniorů. Fota jsou k vidění v v galeriích na tomto webu.


   


30.12.2010   Vánoce ve znamení pohody a setkávání

S blížícím se koncem roku a v období Vánoc uspořádal Domov důchodců Český Dub pro své obyvatele řadu kulturních a společenských akcí. Nechyběla tradiční taneční zábava a vystoupení hudebních souborů dospělých i malých dětí.
„Již tradičně k nám jezdí dětský soubor Korálek z Jablonce nad Nisou. Tento program připravujeme díky podpoře od Nadace Syner. Nadace opět zajistila i vánoční dárky pro naše obyvatele,“ uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Letos se svým programem plným scének, koled a básniček, zavítaly mezi seniory i děti z mateřské školy v Českém Dubu.
„Velký úspěch měla i tradiční společná večeře, kterou organizujeme vždy v den, který je nejblíže k 24. prosinci,“ podotkl Pochop. Jak podotkl, tento Štědrý večer nanečisto je oblíben u obyvatel domova i zaměstnanců. „Tentokrát jsme se sešli 23. prosince. Mnoho našich obyvatel uvítalo možnost pozvat si na večeři i své příbuzné,“ dodal Pochop. Fotografie z vybraných prosincových akcí jsou k vidění v galeriích.


   


18.9.2010   Návštěva chovatelské výstavy

Část obyvatel Domova si vyšla na víkendovou výstavu domácího zvířectva, kterou připravil klub chovatelů v Českém Dubu. Klienty domova doprovázel na návštěvu výstavy i personál, některé pracovnice přišly ve svém volnu. "Bohužel pohyb našich klientů je většinou limitován jejich zdravotním stavem. Bez dopomoci od našich zaměstnankyň by se na výstavu, a další podobné akce, nedostali," konstatoval Radim Pochop, ředitel domova důchodců.
Na další společenskou akci se mohou obyvatelé domova těšit v říjnu. "Ve čtvrtek 21. října se uskuteční tradiční oblíbená tanečná zábava. Tančit se bude v bývalé zámecké knihovně," informovala Věra Rybářová, hlavní sociální pracovnice domova. Fotografie z výstavy jsou k vidění ve složce: Akce v domově 2010.


   


29.7.2010   Hvězdou dne byl Josef Zíma

Obyvatelé domova, kteří měli zájem, se 29. června zúčastnili příjemného kulturního odpoledne ve Vratislavicích. Hlavní hvězdou dne byl jednoznačně Josef Zíma.
Pestrý kulturní program připravilo pro klienty domovů důchodců a klienty dalších ústavů sociální péče vedení Domova pro seniory Vratislavice. Jednalo se o tradiční akci, kterou toto zařízení připravuje již více než deset let. Vedle Josefa Zímy zazpívala desítkám přihlížejících také Heidi Janků, v roce 2009 byla největší hvězdou programu Eva Pilarová.

Josef Zíma v domově důchodců Český Dub


   


8.7.2010   Návštěva, která potěšila

V úterý 8. června navštívila domov řádová sestra Antonína Kuřinová. Ta byla jednou z řádových sester, které byly v 50tých letech vyhnány ze svých původních klášterů, a direktivně umístěny do nejrůznějších sociálních ústavů po celé republice.
Sestra Antonína v domově pracovala 24 let. Jak při své návštěvě uvedla, po těžkých začátcích se ji v Českém Dubu líbilo. "Byly jsme tehdy v noci naloženy do autobusu a vezeny neznámo kam. Do Českého Dubu, to jsem ale tehdy nevěděla, jsem se dostala ve dvě hodiny ráno. Všude byla tma. Nikdo z nás netušil, co nás čeká," popisuje příjezd do Českého Dubu sestra Antonína.
Pro ní osobně byl přechod z již tehdy špičkové nemocnice v Olomouci do vznikajícího domova v Dubu velkým šokem. "Z nemocnice jsem byla zvyklá na dodržování hygieny, naprostou čistotu. V domově to tehdy bylo tristní, v ústavní prádelně nebyla žádná pračka, v kuchyni pod sporáky se topilo uhlím," vzpomíná řádová sestra.
Ke své odborné práci v nemocnici se už nikdy nevrátila. V Českém Dubu setrvala až do penze. "Začátky byly opravdu těžké. Postupem doby se to stále zlepšovalo. Především jsme měli štěstí na hodné lidi," konstatovala sestra Antonína.

řádová sestra Antonína Kuřinová v domově důchodců Český Dubřádová sestra Antonína Kuřinová


   


5.5.2010   Svátek matek oslavili písničkou a kytičkou

Český Dub - Pásmo písniček a tanečků přinesly ve středu 5. května děti z Mateřské školy Korálek jako dárek ženám, které své dny tráví v českodubském Domově důchodců. Díky podpoře od Nadace SYNER obdržely seniorky i dárkový balíček a kytičku. Smutní nebyli ani mužští obyvatele domova důchodců, i oni získali drobné dárky.
„Vystoupení dětí mají naši klienti rádi. Speciálně pravidelné jarní pořady jsou pro ně anoncí příchodu té lepší a příjemnější části roku,“ uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Podle jeho slov, si v domově vstřícnosti Nadace SYNER velmi váží. „Je to náš dlouhodobý partner. Díky nadaci se nám již řadu let daří nabízet klientům zajímavé programy a projekty,“ dodal Pochop.
Středeční pásmo písniček a tanečků se seniorům líbilo. „Je to velká radost vidět šikovné malé děti. Je až neuvěřitelné, jak všechno zvládají a s jakou radostí a zápalem svoje představení odehrají,“ svěřila se Marie Chroustovká, jedna z obyvatelek domova.
„Akce pro seniory připravujeme rádi. Je pro nás satisfakcí, když vidíme, že se jim program líbí. Je příjemné sledovat jejich radost, je milé poslouchat jejich potlesk,“ shrnula své dojmy ze středeční akce Iva Urbanová z Nadace SYNER.

Korálek v domově důchodců Český Dub

Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Aktuálně v něm žije sto seniorů.


   


31.3.2010   Velikonoce přivítali písničkou

Český Dub – S úsměvem ve tvářích vítali ve středu senioři v Českém Dubu příchod svátků jara. Ve zcela zaplněném společenském sále Domova důchodců Český Dub sledovali vystoupení dětí z Mateřské školky Korálek. Program mohli vidět díky podpoře od Nadace SYNER.
„Bylo to moc hezké vystoupení. Děti jsou šikovné. Je úžasné, co všechno ve svém věku zvládnou,“ svěřila se po skončení programu Věra Svobodová, jedna z obyvatelek domova důchodců. Její slova potvrdil i závěrečný bouřlivý aplaus, který byl odměnou pro vystupující děti. Ty hned po skončení programu rozdaly přítomným dárkové baličky. „Klienti se na děti z Korálku vždy velmi těší. Setkání s mládím je doslova nabíjí pozitivní energií,“ připojila svůj názor Jaroslava Hozáková, vedoucí jednoho z oddělení domova.
S Nadací SYNER spolupracuje domov důchodců dlouhodobě. „Snažíme se zpříjemnit obyvatelům domova důchodců život. Několikrát do roka zajistíme vystoupení Korálku spojené s předáváním drobných dárečků. Úsměv ve tvářích seniorů je naší odměnou a motivací do další práce,“ uvedla Iva Urbanová z Nadace SYNER. Jak podotkla, do Českého Dubu se Korálek vrátí brzy, již na oslavu Svátku matek.
„Spolupráce s nadací si vážíme. Je to náš dlouhodobý a věrný partner. Není mnoho nadací, které se cíleně zaměřují právě na seniory,“ konstatoval Radim Pochop, ředitel domova.

Korálek v domově důchodců Český DubKorálek v domově důchodců Český Dub

Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Aktuálně v něm žije sto obyvatel. Domov poskytuje dvě sociální služby, Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem.


   


26.3.2010   „Ani nepřipomínejte, kolik mi je,“ říká jubilantka

Marie VeseláČeský Dub – Sté narozeniny oslavila obyvatelka Domova důchodců Český Dub Růžena Veselá. Významné životní jubileum si veselá paní Veselá připomenula ve středu 3. března. Oslavu ji připravili pracovníci domova ve spolupráci s rodinou.
„Ani mi nepřipomínejte kolik mi je. Takový věk, to už není moc co slavit,“ říkala s úsměvem paní Veselá každému, kdo ji k úctyhodným narozeninám pogratuloval. Jak podotkla, doma je doma, ale v Domově důchodců Český Dub je spokojena. „Chovají se tu ke mně hezky, mám tady vše, co potřebuju,“ dodala Růžena Veselá.
Paní Veselá prožila pestrý život. Profesí byla kuchařkou a dosáhla to ve svém oboru opravdu vysoko. „Maminka vařila pro Úřad vlády ČSR a to nejen v Praze, ale například i pro zahraniční delegace v Karlových Varech,“ řekl syn paní Veselé Miloslav. Podle příbuzných se Anna Veselá vždy těšila dobrému zdraví a skvělé kondici. Důkazem je i to, že až do roku 2008 žila spokojeně ve svém bytě. „Pomáhali jsme mamince s nákupy a údržbou domácnosti, ale jinak zvládala vše bez potíží. Jediné, co ji trápilo a trápí, je zhoršující se sluch a v posledních letech i zrak,“ potvrdil Miloslav Veselý.
Pletl by se ten, kdo by si myslel, že zásluhu na dlouhověkosti jubilantky má především naše zdravotnictví. Spíše pravý opak je pravdou. „Maminka je samorost a tvrdá hlava, a to i v péči o své zdraví,“ přibližuje s úsměvem Miloslav Veselý. „Vždycky se zásadně léčila sama. Lékaři ji mohli radit, co chtěli, ale ona si moc domluvit nedala.“
Pokud má dlouhověkost rod Růženy Veselé v genech, mohou být její potomci spokojeni. Paní Veselá porodila dvě dcery a již zmíněného syna Miloslava. Aktuálně rod čítá v dalších generacích pět vnuků a tři pravnoučata.
Radost z životního jubilea nemají jen příbuzní Růženy Veselé, ale i všechen personál českodubského domova. „Já v domově působím třetím rokem, a paní Veselá je první obyvatelkou, která za tuto dobu oslavuje sté narozeniny,“ podotkl Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Podle jeho slov, je spokojenost jubilantky i určitou vizitkou dobré práce všech pracovníků domova, kteří o ní pečují.
V průběhu let oslavilo v Domově důchodců Český Dub sté narozeniny pět jeho obyvatel. „Vzpomínám si hlavně na Marii Luthererovou. Ta k nám přišla, když jí bylo 99 let. Zemřela v roce 2006 ve věku 107 let. Až do konce svých dnů byla v neuvěřitelné psychické kondici,“ zavzpomínala Věra Rybářová, vedoucí sociální pracovnice domova důchodců.

Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. V současné době nabízí stovce klientů dvě služby – domov se zvláštním režimem a domov pro seniory.


   


11.12.2009   Zákaz návštěv se ruší

Od soboty 12. prosince mohou opět lidé navštěvovat Domov důchodců Český Dub, p. o., preventivní zákaz návštěv byl odvolán.
„K odvolání zákazu nás vedou dva důvody. Chřipková epidemie není tak razantní, jak jsme očekávali. Naštěstí! Zároveň by nám přišlo necitlivé, omezovat návštěvy v průběhu Vánočních svátků,“ vysvětluje Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Jak podotkl, pracovníci domova věří, že veřejnost se bude chovat zodpovědně. „Spoléháme na moudrost lidí. Věříme, že ten, kdo trpí jakoukoliv formou virové nemoci, návštěvu svých příbuzných odloží,“ podotkl Pochop.
I přes zákaz návštěv se v předvánočním čase uskutečnila pro obyvatele domova řada kulturních akcí. Předem připravený program, Mikulášská zábava a koncerty, nebyl narušen.


   


9.12.2009   Vánoce slavili v předstihu

Přesně patnáct dnů před příchodem Štědrého dne se vánočního setkání dočkali i senioři z Domova důchodců v Českém Dubu. Tradičně je přijela navštívit Nadace SYNER a jako nikdy, ani letos, nepřijela s prázdnou. „Nadace si již před lety zvolila osvědčený způsob komunikace se seniory, říká ředitel DD Český Dub Radim Pochop. „Začala totiž na všechna svá setkání s našimi klienty jezdit společně s libereckou mateřinkou Korálek, a tak namísto dlouhých řečí to nejhezčí přání k nejkrásnějším svátkům roku předává spolu s nadačními dárky i třicítka malých gratulantů,“ dodává ředitel Pochop.
Totožný pohled na pravidelná setkání v domově má i představitelka nadace Iva Urbanová: „Snažíme se, aby děti již od mala našly vztah k lidem se zkušenostmi a jinak než nenásilnou formou to nejde.“
Podobných akcí plánují v prosinci v Českém Dubu více. „Ve čtvrtek 10. prosince se uskutečnila oblíbená Mikulášská zábava spojená s osobní návštěvou Mikuláše a jeho družiny. Na 16. prosince máme naplánován Vánoční koncert Českého strunného dua,“ uvádí ředitel Pochop. Fotografie z vystoupení souboru Korálek jsou umístěny ve fotogalerii.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, aktuálně v něm žije sto seniorů.


   


24.11.2009   Zákaz návštěv v Domově důchodců Český Dub, p. o.

Český Dub – S platností od středy 25. listopadu platí zákaz návštěv v Domově důchodců Český Dub. Omezení je vyhlášeno až do odvolání.
„K zákazu jsme přistoupili na základě doporučení Krajské hygienické stanice Libereckého kraje a na základě konzultace s praktickou lékařkou,“ uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Jak upřesnil, omezení má za cíl ochránit zdraví obyvatel domova. „Jedná se o seniory staršího věku, a jsou tudíž více ohroženi rychle se rozšiřující virovou nákazou. I běžná chřipka představuje pro organizmus této věkové skupiny velké ohrožení,“ podotkl Pochop.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, aktuálně v něm žije sto seniorů.


   


21.7.2009   Svobodný pohyb i pro vozíčkáře

Český Dub – Největší událostí roku 2009 bylo pro obyvatele Domova důchodců Český Dub zprovoznění plošiny, která završila dlouhou cestu k dosažení bezbariérového pohybu po všech prostorách domova důchodců. Zprovoznění plošiny mělo slavnostní ráz, role kmotra nového díla se ujal Bc. Stanislav Eichler, hejtman Libereckého kraje. „Je dobře, že se daří postupně zvyšovat komfort pro občany zdejšího domova důchodců. I v historickém objektu lze zajistit standard odpovídající 21. století,“ konstatoval při návštěvě Českého Dubu hejtman Libereckého kraje.
Nová plošina pro vozíčkáře byla zhotovena u druhého vchodu do hlavní budovy domova. „Díky plošině je konečně domov plně bezbariérový. Za vchodem s plošinou je výtah a vozíčkář se tak může zcela svobodně pohybovat po celém areálu,“ uvedl Radim Pochop, ředitel domova. Podle jeho slov je nová plošina přínosem i pro personál domova. „Dosud bylo nutné, aby imobilnímu klientu pomáhal při cestě do domova, nebo při cestě ven, někdo z pracovníků. Nyní to již není nezbytné. Plošina je uzpůsobena tak, že vozíčkář ji zvládne projet zcela sám,“ doplnil ředitel domova.
Jedním z prvních obyvatel domova, který projel po nové plošině, byl František Blaschke. „Je to pohoda. Hlavně za hezkého počasí si mohu kdykoliv vyjet ven a trošku si užít sluníčka,“ pochvaloval si plošinu spokojený senior.
Plošinu, jejíž vzhled zapadá do historického areálu domova, zhotovila stavební firma ASANO, investorem byl Liberecký kraj. Stavba byla zahájena na konci roku 2008. „Kvůli rychlému nástupu zimy jsme akci museli přerušit. Pokračovalo se od jara 2009, slavnostní otevření se uskutečnilo 21. Července 2009,“ upřesnil Radim Pochop. Součástí zbudování plošiny byla i úprava navazující chodby a renovace jídelny pro obyvatele a personál domova.
Zbudování plošiny byl jen jeden z kroků postupné modernizace domova. „To, že sídlíme v historické budově, nám dává určité limity. Přesto se nám podařilo například zmodernizovat koupelny, toalety a další prostory, které využívají naši obyvatelé,“ upřesnil ředitel domova.
Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Aktuálně v něm žije sto seniorů z celého regionu. Domov nabízí dvě sociální služby – Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem. O pohodlí obyvatel domova se stará celkem 67 zaměstnanců. (rap)


   


6.6.2009   Volila i pětadevadesátiletá seniorka

Český Dub - Vykročení ze stereotypu přinesla sobota 6. června obyvatelům Domova důchodců v Českém Dubu. Přibližně desetina klientů domova se totiž rozhodla odevzdat svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu.
Senioři pochopitelně nikam nemuseli, zástupci volební komise přišli i s urnou na lístky za nimi.
Volit se odhodlala také nejstarší obyvatelka domova, pětadevadesátiletá, avšak stále výrazně svěží a čiperná Anna Dvořáková. „Rozhodla jsem se volit podle jmen kandidátů a dát hlas těm, které znám. Ale nemyslím si, že by tyhle volby byly nějak důležité,“ podotkla.
Společně v domově odvolili také manželé Havlovi. Emilie a Jaroslav se v českodubském zařízení poznali a také se zde nechali oddat. Dalším z řady voličů byl Ladislav Kvasnička, který obývá stěny Domova důchodců v Českém Dubu už neuvěřitelných čtyřicet let. „Je doslova maskotem místního fotbalového klubu, nechybí snad na žádném zápase,“ řekla sociální pracovnice domova Věra Rybářová.
Klienti Domova důchodců Český Dub, který je příspěvkovou organizací Libereckého kraje a aktuálně v něm žije sto obyvatel, mají zajištěny podmínky k tomu, aby se vždy mohli zúčastnit voleb.
Na možnost volit je vedení domova upozornilo s předstihem. „V posledním květnovém týdnu proběhla na všech odděleních našeho domova setkání s klienty. Při těchto schůzkách byli klienti informováni o datu voleb a o místně příslušném volebním okrsku. Zároveň sociální pracovnice zajistily distribuci volebních lístků,“ uvedl ředitel Domova důchodců Radim Pochop.
(převzato z Libereckého deníku)


   


5.6.2009   Senioři z Dubu se utkali o medaile

Mimoň – Na pozvání Domova důchodců Mimoň vyjeli senioři z Českého Dubu na sportovní odpoledne. V areálu domova v Mimoni je čekala řada stanovišť na nichž plnili sportovní a dovednostní úkoly. Náročnost disciplín byla přiměřena jejich věku. Jednalo se například o hod míčkem na cíl, o skládání sirek do krabičky či o lovení papírových rybek na háček.
„Do poslední chvíle jsme se báli o počasí. Pro nejhorší jsme měli připravenu i takzvanou mokrou variantu soutěží,“ podotkl Jiří Tichý, ředitel pořádajícího domova důchodců.
V konkurenci domovů důchodců z celého regionu se tým Českého Dubu neztratil. Například Anna Dvořáková, nejstarší účastnice celého odpoledne, získala druhé místo v lovení papírových rybek. Fota z akce jsou k vidění v galeriích.


   


26.2.2009   Konec chřipkové epidemie mezi klienty domova a tím pádem konec zákazu návštěv v Domově důchodců Český Dub

Od 26.2.2009 jsou opět návštěvy povoleny v celém rozsahu.


   


5.2.2009   Zákaz návštěv v Domově důchodců Český Dub

Vzhledem ke rostoucímu počtu onemocnění chřipkou mezi klienty domova přistupuje Domov důchodců Český Dub, p. o. k dočasnému zákazu návštěv. Zákaz je platný od 5. 2. 2009 do odvolání. Zákaz návštěv je preventivním opatřením proti dalšímu šíření chřipkové epidemie mezi klienty domova a bude odvolán okamžitě, jak to bude možné. Radim Pochop, ředitel DD


   


31.12.2008   Vánoce ve znamení radosti a pohody

Vánoční svátky prožívají také senioři žijící v Domově důchodců Český Dub. Vedle bohatého kulturního programu, který klientům domova nabídl tradiční koncerty, nechyběla ani osobní návštěva Mikuláše s jeho družinou. Mikuláš nejprve obešel pokoje na nichž žijí senioři, kteří již nemohou chodit, poté zakončil své putování ve společenské místnosti, kde probíhala Mikulášská taneční zábava. I v roce 2008 se v domově 23. prosince uskutečnila Štědrovečerní večeře. Té se pochopitelně účastnili obyvatelé domova, ale podle zájmu i jejich rodiny. Personál zajistil vkusné sváteční výzdobu, kuchyň připravila výtečného smaženého kapra. Ještě před zahájením slavnostního hodování obešli lidé z vedení domova pokoje všech obyvatel, kterým rozdali drobné dárečky. Dárky mohly být zakoupeny díky finanční podpoře Nadace SYNER. Poslední prosincovou akcí byl „Silvestr na nečisto“. V úterý 30. prosince se sešli obyvatelé domova v jedné ze společenských místností, kde za doprovodu živé hudby prožívali poslední hodiny roku 2008 nad řadou pochutin a lahodných nápojů. Fotky z prosincových akcí jsou k vidění ve fotogalerii.


   


10.12.2008   Příchod Vánoc oznámilo vystoupení Korálku

Dětský soubor Korálek z Jablonce nad Nisou potěšil ve středu 10. prosince seniory žijící v Domově důchodců Český Dub. Vystoupení malých předškoláků odměnili obyvatelů domova důchodců bouřlivým aplausem. Program byl plný vánočních koled, říkadel a tanečků. Našim obyvatelům se velmi líbil. Korálek k nám jezdí pravidelně a senioři se na každé vystoupení již dlouho těší, uvedl Radim Pochop, ředitel domova důchodců. Jak podotkl, kulturní program spojený s rozdáním drobných dárků pro seniory připravil domov důchodců za podpory Nadace SYNER. S Nadací SYNER domov důchodců spolupracuje již řadu let. Společné projekty mají za cíl zpestřit obyvatelům domova důchodců jejich pobyt v Českém Dubu. „Jsme potěšeni pokud se nám podaří obohatit život seniorů. Vánoce jsou speciálním obdobím v roce, kdy by každého měl obklopovat klid a pohoda. Pokud jsme k navození příjemné atmosféry alespoň částečně přispěli, tak je to přesně to, oč usilujeme,“ svěřila se po skončení akce Iva Urbanová z Nadace SYNER. Podle Urbanové se senioři z Českého Dubu mohou již nyní těšit na další vystoupení Korálku. „Určitě počítáme s představením pásma, které bude uvedeno u příležitosti Velikonoc,“ slíbila Iva Urbanová.


   


8.10.2008   Senioři se jeli podívat na koně

Ve středu 8. října vyjel z Českého Dubu plný autobus seniorů a zaměstnanců Domova důchodců Český Dub. Cílem výpravy byla obec Ptýrov, přesněji tamní koňská farma. Cesta netrvala dlouho, pár kilometrů za Klášterem se před cestovateli objevil ráj koní. Novotou zářící stáje a zázemí, včetně krásné restaurace, spolu s krásným počasím vytvářelo potřebnou pohodu. Dobrovolníci z Ptýrova předvedli seniorům co jejich koně dovedou. Po ukázkách parkuru se cestovatelé přesunuli do restaurace, kde chutně povečeřeli. Zpět do Českého Dubu přijela expedice okolo 17té hodiny. Fotografie z výletu do Ptýrova jsou k vidění ve složce foto.


   


17.9.2008   Seminář byl věnován stravování

Správným stravovacím návykům, nejen u seniorů, byl věnován seminář, který se v domově uskutečnil ve středu 17. září. Lektor Mgr. Vlastislav Chadim hovořil o tajích stravování nejen pro zaměstnance Domova důchodců Český Dub, ale i pro zaměstnance Domova důchodců Františkov. „Seminář jsme zorganizovali ve spolupráci s firmou Semileas. To, že se akce koná přímo v našem domově je výhodné. Může se jí zúčastnit více zaměstnanců a navíc ušetříme náklady spojené s dopravou,“ uvedla Jaroslava Hozáková, vedoucí I. a III. oddělení domova.


   


17.9.2008   Písničky Karla Hašlera nestárnou

O tom se mohl přesvědčit každý, kdo zavítal na koncert, který se v domově uskutečnil 17. září. Seniory přijel potěšit zpěvem a hrou na kytaru Karel Šedivý. „Připadám si tu u Vás jako doma. Sám tomu nemohu věřit, ale hraji zde již pošesté,“ svěřil se Karel Šedivý. Publikum hned od prvních momentů vystoupení reagovalo více než vřele. „Jsem rád, že se přidáváte se svým zpěvem. Když vám vypadne kousek textu nic se neděje. Stačí, když si budete broukat,“ prohlásil s úsměvem sympatický zpěvák. Fota jsou k vidění na tomto webu. Podzim nabídne obyvatelům domova i další akce. „Na 8. října máme naplánován celodenní výlet. Tentokrát se pojedeme podívat na farmu v obci Ptýrov. Chovají tam krásné jezdecké koně,“ uvedla Věra Rybářová, vedoucí sociální pracovnice domova. Tentýž měsíc, přesně 16. 10., bude domov znít hudbou. Pro seniory je připravena tradiční Posvícenská taneční zábava.


   


10.9.2008   Pamětní list za vzdělávání

Domov důchodců Český Dub byl jednou z organizací,která se zapojila do projektu Plánování rozvoje sociálních služeb v Libereckém kraji a vzdělávání poskytovatelů a zadavatelů jako jeho nedílná součást. Projekt, který organizovalo občanské sdružení Instand, byl financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Symbolickou tečku za projektem učinila konference, kterou hostilo sídlo Libereckého kraje. V rámci konference byly zúčastněným organizacím a institucím předány i Pamětní listy. Jedním z držitelů pamětního listu je i Domov důchodců Český Dub. Foto listu je k vidění na tomto webu.


   


4.9.2008   Senioři z Domova důchodců Český Dub se loučili s létem

Bylo to loučení veselé. Čtvrtého září odpoledne ožila venkovní terasa domova. Pracovníci údržby vynesli velký gril a na něm připravili výborná kuřata. K příjemné pohodě a k dobrému jídlu vyhrával seniorům soubor heligonkářů z Liberce. Vše se díky skvělé organizaci a přípravě vydařilo. Jediné co nedokázali pracovníci domova ovlivnit bylo počasí. To jasně naznačilo, že je s létem konec. Déšť tak zahnal účastníky akce do útrob zámku. Nikomu to ale nevadilo, pohoda pokračovala až do pozdního odpoledne. Fota jsou k vidění na tomto webu.


   


11.5.2008   Svátek matek slavili v předstihu

Český Dub – Zcela naplněný společenský sál Domova důchodců Český Dub aplaudoval středečnímu vystoupení dětského souboru Korálek. Děti z Korálku potěšily seniory pásmem her, říkanek a písniček, které bylo věnováno nedělnímu Dni matek. Akci uspořádal domov důchodců za podpory Nadace SYNER.„Do Českého Dubu jezdíme rádi. Obyvatelům domova se vystoupení Korálku vždy líbí a pro nás je jejich spokojenost tou největší odměnou a motivací pro další činnost nadace,“ svěřila se Iva Urbanová z Nadace SYNER. Ta také po skončení vystoupení, spolu s dětmi, předala seniorům dárky a každé z přítomných žen kytičku.„Děti nám přinášejí radost. Je obdivuhodné co se dokáží naučit. Na každé vystoupení Korálku se předem velmi těším,“ shrnula své dojmy ze středečního vystoupení Marie Chroustovská, jedna z obyvatelek domova důchodců.„S Nadací SYNER spolupracuje náš domov již řadu let. Této podpory si velmi vážíme a už teď jsme dohodnuti, že Korálek k nám znovu přijede na oslavy Vánoc,“ konstatoval Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub Fotografie z vystoupení Korálku jsou k vidění ve fotogalerii (sekce Akce v domově).


   


29.4.2008   Terasu otevřeli grilováním

Loni opravená venkovní terasa vybavená novým zahradním nábytkem vchází do další sezony. První akcí, která se na ní v letošním roce uskutečnila, bylo grilování kuřat. Grilování se zúčastnili obyvatelé domova, ale i zaměstnanci. Vzhledem k tomu, že grilování probíhalo 29.4., nemohla chybět ani trojice veselých čarodějnic. O dobrou pohodu hodujících se staral i neúnavný harmonikář. Fotografie z grilování jsou k vidění ve fotogalerii (sekce Akce v domově).


   


19.3.2008   Nadace posedmé a s Večerníčkem

Český Dub – Večerníček na koloběžce, medvídci, ale také broučci s pomlázkou – ti všichni vyvolávali tento týden úsměv na tvářích klientů českodubského domova důchodců. Postavičky z příběhů televizního Večerníčka ztvárnily děti z liberecké Mateřinky Korálek a do domova přijely na pozvání Nadace SYNER. „Nadace s námi slaví jarní svátky již posedmé a vždy s sebou veze vedle dárků hmotných pro seniory i mateřinku s pásmem říkadel a písniček,“ uvádí ředitel domova Radim Pochop. „Speciálně vystoupení dětských souborů mají u našich obyvatel vždy velký úspěch,“ podotkla Věra Rybářová, sociální pracovnice domova, která je hlavní organizátorkou společenských akcí v domově. „Vystoupení Korálku s večerníčkovskými motivy mělo svou premiéru v oblastním kole přehlídek mateřských škol v únoru letošního roku a setkalo se s bouřlivým ohlasem,“ vysvětluje za nadaci Iva Urbanová, proč se s ním děti prezentovaly i v domově. „Není překvapením, že se naše babičky a dědové těší na tato pravidelná zastavení s dětmi i nadací. Již nyní o jarních svátcích si ženy v domově sdělovaly, že další setkání s týmiž hosty je čeká u příležitosti Dne matek,“ hodnotí tradiční, ale vyhledávanou akci zpestřující dny seniorů ředitel Pochop.


   


25.2.2008   Pejsci udělali seniorům radost

Český Dub – Novou službu se rozhodl svým obyvatelů zprostředkovat Domov Důchodců Český Dub, p.o. Ve spolupráci s občanským sdružením ELVA – HELP proběhl v pátek první – seznamovací – kurz canisterapie. Seniory navštívila v pátek 22. února dvojice pracovníků zmíněného občanského sdružení doprovázena čtveřicí psů speciálně vycvičených pro canisterapii. Pejsci nejprve pozdravili obyvatele, kteří se sešli ve společenské místnosti domova. Veselá zvířátka udělala lidem radost. Každý se mohl s psíkem pozdravit a pohladit si ho. Mnoho obyvatel domova se tak po dlouhé době mohlo alespoň ve vzpomínkách vrátit domů, do dob, kdy také měli svá zvířata. Po návštěvě společenské místnosti se pejsci a jejich cvičitelé vydali přímo na pokoje ke klientům domova, kteří s ohledem na své zdraví nemohli přijít na společné setkání. V canisterapii hodlaji v Českém Dubu pokračovat i v dalším období. Jak podotkla Andrea Tvrdá, jednatelka ELVA – HELP, v hezkém počasí je zajímavou alternativou společná procházka klientů s pejsky okolím domova. Canisterapii můžeme definovat jako způsob terapie, který využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka, přičemž klade důraz především na řešení problémů psychologických, citových a sociálně-integračních a působení na fyzické zdraví člověka je u ní druhotné. Uplatňuje se zejména jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací v případě, že jiné metody nejsou účinné nebo použitelné. Jedná se např. o navazování kontaktu s pacienty, kteří obtížně komunikují a při práci s citově deprivovanými dětmi, autistickými dětmi, mentálně postiženými, v logopedické a rehabilitační praxi, při výskytu apatie, u dlouhodobě nemocných dětí nebo jako součást komplexní terapie v geriatrii apod. Domov důchodců Český Dub je příspěvkovou organizací zřizovanou Libereckým krajem. Aktuálně v něm má svůj nový domov celkem sto seniorů a seniorek z celého Libereckého kraje. Vedle nově zahajovaného projektu canisterapie nabízí domov svým obyvatelům i další nabídky pro aktivní trávení volného času. Jde například o kulturní a společenské akce pořádané přímo v domově, organizovány jsou i výlety. Fotografie z první lekce canisterapie jsou umístěny ve fotogalerii ve složce akce v domově.


   


31.1.2008   Kulturní nabídka i v novém roce

I v roce 2008 připravuje Domov důchodců Český Dub pro své obyvatele zajímavé kulturní a společenské akce. Po lednu, kdy se odpočívalo po náročném a na akce bohatém prosinci, přijde únorová nabídka obyvatelům domova určitě vhod. Ve středu 6. února přijdou přímo do domova sehrát své divadelní představení děti ze Základní školy Český Dub. Má jít o pohádkové pásmo, které je určeno nejen malým dětem, ale mělo by zaujmout i seniory. O necelý týden později, v úterý 12. února, se zaplní jídelna domova veselou hudbou v podání heligonkářů z Liberce. Soubor premiérově vystoupil v domově již v prosinci loňského roku. Jejich tehdejší koncert měl ohromný úspěch, na únorové vystoupení se tak již v domově netrpělivě těší.


   


9.1.2008   S rokem se rozloučili společnou večeří

Konec roku 2007 byl v Domově důchodců Český Dub doprovázen řadou kulturních a společenských akcí. V průběhu celého prosince připravil personál domova pro jeho obyvatele koncerty (České strunné duo + Korálek), ale i veselou Mikulášskou taneční zábavu. Vyvrcholením Vánoc byla slavnostní večeře, která se uskutečnila 21. prosince. Servíroval se tradiční smažený kapr. Ti, kteří kapra rádi nemají, dostali smažené filé. Večeře se zúčastnili rovněž zaměstnanci domova a někteří příbuzní klientů. „Je už takovou tradicí, že zaměstnanci domova mají dvě štědrovečerní večeře, jednu 24. prosince doma a druhou, v předstihu, přímo v domově,“ konstatovala Věra Rybářová, sociální pracovnice domova. O silném citovém poutu zaměstnanců k domovu a jeho obyvatelům svědčí i to, že na slavnostní večer přišla řada zaměstnanců, kteří ten den měli volno. Ještě před večeří obešli lidé z vedení domova všechny jeho obyvatele, popřáli jim, a díky podpoře sponzorů jim předali malé dárky. Fotografie z 21. prosince jsou k vidění ve fotogalerii.


   


12.12.2007   Korálek zazpíval seniorům v Českém Dubu

Dětský soubor Korálek z Jablonce nad Nisou potěšil ve středu 12. prosince seniory žijící v Domově důchodců Český Dub. Kulturní program spojený s rozdáním drobných dárků pro seniory připravil domov důchodců za podpory Nadace SYNER Děti z mateřské školy předvedly pásmo, které bylo již plně ve znamení blížících se Vánočních svátků. Samozřejmě v něm nemohla chybět řada klasických koled, řadu z nich zpívali senioři spolu s dětmi. „S Nadací SYNER spolupracuje náš domov již řadu let. Díky podpoře, které se nám dostává, můžeme našim obyvatelům přinášet zajímavé akce. Speciálně malé děti z Korálku seniory vždy velmi potěší,“ uvedl Věra Rybářová, sociální pracovnice domova.Po skončení programu odměnili senioři vystupující děti bouřlivým aplausem. „Jsme rádi, že se můžeme pomáhat zpestřit obyvatelům domova předvánoční čas. Podobná setkání nám dávají sílu pokračovat v nadačních aktivitách i v dalším období,“ svěřila se po skončení akce Iva Urbanová z Nadace SYNER.


   


7.12.2007   Mikuláš potěšil seniory v Českém Dubu

Nečekanou návštěvu přivítali ve čtvrtek 6. prosince senioři žijící v Domově důchodců Český Dub. Přišel je potěšit Mikuláš doprovázený dvojicí čertů a andělem. Mikuláš se svoji suitou nejprve pozdravil a obdaroval seniory, kteří se veselili na taneční zábavě, ta se konala v jídelně domova. K těm, kteří ze zdravotních důvodů na zábavu nemohli, přišel Mikuláš přímo na pokoj. Každý obyvatel domova dostal od veselé skupinky sladkost.


   


12.11.2007   Závěr roku ve znamení zábavy a vánočního rozjímání

Domov důchodců Český Dub již tradičně připravuje na závěr roku pro své obyvatele řadu kulturních akcí. Tou nejbližší je koncert vážné hudby v podání žáků ze ZUŠ Mšeno nad Nisou. Koncert se uskuteční v úterý 13. listopadu od 13 hodin přímo v hlavní budově domova. Další hudební lahůdkou bude odpoledne s heligónkami, to je naplánováno na 21. 11. rovněž od 13 hodin. Z trochu jiného hudebního ranku bude koncert souboru Alla breve z Prahy, ten je plánován na 24. listopadu, začátek by mal být ve 13.30 hodin. Posledním koncertem roku 2007 bude Vánoční koncert Českého strunného dua, vystoupení je naplánováno na 19. prosince, začátek je stanoven na 13.30 hodin. V pátek 23. listopadu se uskuteční zahajovací kolo oblíbeného Vánočního turnaje. Senioři bydlící v domově změří své síly v zábavné hře Člověče nezlob se. Úspěšní hráči postupují do semifinále turnaje, které je naplánováno na 30. listopadu. Vyvrcholení – finále turnaje – pak proběhne 5. prosince. Na říjnovou úspěšnou Posvícenskou taneční zábavu naváže prosincová Mikulášská zábava, ta se uskuteční 6. prosince od 15 hodin. V tančírnu se dočasně promění jídelna domova, k zábavě bude pochopitelně hrát živá hudba. Vánoční atmosféru dále umocní Vánoční besídka zaměstnanců a obyvatel domova, která je naplánována na 19. prosince. Slavnostní večeře – Štědrý večer v předstihu - pak proběhne 21. prosince.


   


23.10.2007   Posvícenská zábava

V úterý 23.října ožil Domov důchodců Český Dub již tradiční Posvícenskou taneční zábavou. V útulně vyzdobené jídelně domova, dominantu byla obrovská svítící dýně, se o pohodu seniorů starala kapela tvořená občany Českého Dubu. Každý účastník zábavy měl šanci, vedle tancování, ochutnat i různé dobroty připravené speciálně pro tuto příležitost. Novinkou, mimořádně úspěšnou, byla tombola. Oproti podobným konkurenčním tombolám byla výjimečná tím, že každý los vyhrával. Ceny do tomboly shromáždili samotní zaměstnanci domova. Atmosféra na zábavě byla příjemná, do víru tance se pustili i ti hůře se pohybující senioři. To, jak se v domově veselilo, můžete vidět na fotografiích umístěných ve fotogalerii.


   


3.10.2007   Říjen nabídne koncert i tanečky

Pestrou kulturní nabídku připravuje pro své obyvatele domov důchodců na měsíc říjen. V úterý 16. října se od 13 hodin uskuteční přímo v budově domova koncert. Na své si přijdou zejména milovníci operetních melodií a oblíbených evergreenů. Hned o týden naváže na koncert další oblíbený program, senioři se mohou v úterý 23. října těšit na taneční zábavu.


   


19.9.2007   Podzim přivítali výletem

Ve středu 19. září se vydal autobus plný obyvatel Domova důchodců Český Dub na výlet. Cílem byl zámek v Mnichově Hradišti. Nad seniory se smilovalo počasí, odjížděli sice za mírného deště, ale po příjezdu do zámeckého areálu v Mnichově Hradišti se rozjasnilo. „Uspořádat výlet pro naše obyvatele není snadné. Většina z nich se hůře pohybuje. To znamená, že musíme hledat zcela bezbariérové trasy. Pochopitelně pro přepravu využíváme autobus se speciální plošinou pro vozíčkáře,“ uvedla Věra Rybářová, sociální pracovnice domova. Po návštěvě zámku se výprava seniorů vydala za občerstvením v restauraci ve Svijanech. Ta má výhodu nejen v dobré kuchyni, ale i v bezbariérovém přístupu do všech svých prostor. Z výletu se senioři zpět do Dubu vrátili okolo 18. hodiny.


   


3.9.2007   Podzim ve znamení výletu a kulturních akcí

Obyvatelé Domova důchodců Český Dub, p.o. prožijí pestrý podzim. Již 12. září je přijede přímo do sídla domova potěšit Karel Šedivý. Ten se představí s pásmem písní snad nejznámějšího českého písničkáře Karla Hašlera. Koncert v dubovém sále začíná v deset hodin dopoledne. Na 26. září připravuje pro své obyvatele domov celodenní zájezd za krásou přírody Libereckého kraje.


   


31.8.2007   Canisterapie nachází odezvu

Domov důchodců Český Dub, p.o. v průběhu letních prázdnin zahájil, ve spolupráci s terapeutkou a cvičitelkou Jitkou Chladnou, program canisterapie. Jedná se o využití metody léčebného kontaktu člověka se psem. Tato metoda má seniorům nejen pomoci zapomenout na osamělost, ale také pozitivně působit na zlepšení jejich zdravotního stavu. „Jelikož obyvatelé domova nemohou mít na pokojích svého pejska, jsou vděční za to, když jim ho na chvíli půjčíme. Povídají si s ním a hladí ho. Lidé si v tu chvíli neuvědomují, že mají nějaké trable nebo problémy,“ řekl po červencové seznamovací schůzce terapeutka Jitka Chladná. Program canisterapie bude v domově i nadále pokračovat formou pravidelných měsíčních setkání.


   


27.8.2007   Po opravě je koupelna komfortnější

V průběhu měsíce srpna byla dokončena modernizace toalet a koupelny na II. oddělení Domova důchodců Český Dub, p.o. Po renovaci je obyvatelům zmíněného oddělení k dispozici bezproblémový bezbariérový přístup k toaletám, jedna splňuje nejnáročnější požadavky pro vozíčkáře. Bezbariérová je i koupelna. Ta nabízí ze všech stran přístupný sprchový kout a především zcela novou vanu. Jedná se o vanu Caleche, která je výjimečná tím, že umožňuje vstup z boku. Toto technické řešení je opět zpříjemněním života pro vozíčkáře a hůře se pohybující obyvatele domova. Vedle snadného vstupu vana disponuje výklopným umyvadlem na mytí vlasů a perličkovým masážním systémem.


   


  © 2017 Domov důchodců Český Dub p.o.   |   facebook