Domov důchodců Český Dub p.o.
znak Český Dub
facebook video

Historie domova

Domov se nachází v zámeckém areálu, který nechal v letech v letech 1873 – 1874 vybudovat českodubský textilní průmyslník  Franz Schmitt. Zámek byl vybudován podle projektu libereckého architekta Gustava Sacherse. Zajímavostí byla litinovo – skleněná konstrukce zimní zahrady, která bohužel po roce 1945 zanikla.

Do současné doby se zachovala část původních interiérů, jde zejména o velký salon s bohatou štukovou výzdobou a dvěma krby se zrcadly. Velkolepé interiéry celé budovy dotváří secesní jídelna z roku 1907 s dubovými obklady a náročnou řezbářskou výzdobou.

K hlavnímu zámeckému křídlu po obvodu nádvoří přiléhá východní a severní hospodářské křídlo s budovami maštalí. Součástí areálu zámku je i velký park. Do něj přímo z hlavní budovy ústí velkorysá terasa. Park je v současné době v zanedbaném stavu, nepomohlo mu ani zavazení jezírka. Obnovu parku má za cíl město Český Dub, na které byl park před časem převeden.

V letech 1945 až 1946 byl v zámku umístěn ozdravný ústav, kde po návratu z koncentračního tábora pobýval i židovský malíř David Friedman. Záhy nato sem byl umístěn sociální ústav obhospodařovaný až do 50. let třetím řádem sester sv. Františka z Asissi. Ústav byl později transformován na domov důchodců.


  © 2017 Domov důchodců Český Dub p.o.   |   facebook